REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Nowy system Huawei już oficjalnie. To HarmonyOS

Koniec plotek i domysłów. System operacyjny Huaweia został właśnie oficjalnie zapowiedziany. Będzie zgodny z aplikacjami z trzech różnych platform. Ma być wysoce wydajny i doskonale skalować się na różnych rodzajach urządzeń.

09.08.2019
11:06
huawei-p30-pro-2-of-37
REKLAMA
REKLAMA

HarmonyOS (dla rynku chińskiego: HongmengOS) przestał być już krążącą po sieci plotką. Koniec z mniej lub bardziej zamierzoną dezinformacją ze strony przedstawicieli Huaweia. O systemie wiemy już… no nie, niestety nie wszystko. Daleko nam do tego. Wygląda jednak na to, że HarmonyOS będzie całkiem realną alternatywą dla Androida i macOS-a.

Huawei, jak twierdzi, budował HarmonyOS przez ostatnie kilka lat. Powstawał on z myślą o czasach, gdy relacje polityczne i gospodarcze między Chinami a Stanami Zjednoczonymi będą bardzo napięte. Cóż, za sprawą administracji Donalda Trumpa właśnie tak się stało. Huawei dziś w teorii wręcz nie może produkować nowych urządzeń z Windowsem i Androidem. To właśnie dlatego nadszedł czas, by publicznie zaprezentować nową platformę.

Huawei HarmonyOS – system operacyjny dla każdego rodzaju urządzeń.

HarmonyOS pojawi się na telefonach komórkowych, w inteligentnych głośnikach, w komputerach osobistych, słuchawkach bezprzewodowych, samochodach, tabletach i innych rodzajach sprzętu. Zbudowana na mikrokernelu platforma w swojej najbardziej podstawowej wersji ma wymagać raptem „kilku kilobajtów pamięci operacyjnej”. Choć można się domyślać, że tyle wymaga raptem mikrokernel HarmonyOS, w przypadku obsługi sprzętów Internetu rzeczy niewiele więcej w zasadzie jest potrzebne.

Huawei podkreśla nieustannie, że woli nadal korzystać z Androida i Windowsa. I dopóki jest to możliwe, firma chce wykorzystywać amerykańskie systemy operacyjne. Jej przedstawiciele próbują dać nam do zrozumienia, że premiera HarmonyOS została wymuszona przez konflikt ze Stanami Zjednoczonymi.

Jakie aplikacje zadziałają na HarmonyOS?

HarmonyOS dysponuje własnym, natywnym środowiskiem uruchomieniowym, w którym można wykorzystywać do budowy aplikacji Ark Compiler i języki Kotlin, Java, JavaScript, C i C++. Dodatkowo system ten będzie zgodny z aplikacjami w HTML5, dla Androida i dla Linuxa. Huawei o tym nie wspomina, ale należy założyć, że w HarmonyOS z w zasadzie oczywistych względów nie pojawią się Usługi Play.

Kiedy pojawi się HarmonyOS na rynku?

Tak właściwie to… jutro. Już w weekend mieszkańcy Chin będą mogli kupić pierwszy telewizor marki Huawei. Model Vision TV będzie pracował pod kontrolą HongmengOS, a więc wersją HarmonyOS na rynek chiński. W przyszłym roku mają pojawić się pozostałe urządzenia z tym systemem, w tym telefony i PC.

REKLAMA

Nieoficjalnie mówi się, że pierwszym telefonem z HarmonyOS będzie najtańsza wersja Mate’a 30 – telefon Huawei Mate 30 Lite. Prawdopodobnie jednak na razie tylko w wersji na rynek chiński.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA