Tech  / Lokowanie produktu

Office 365 to najlepszy przyjaciel studenta. Dobrze wybrać komputer, na którym będzie działał najlepiej

Zbliża się powrót do szkoły, niedługo potem w uniwersyteckich ławach zasiądą studenci, a jako że mamy już 2019 r., podręczniki i zeszyty nie są jedynymi niezbędnymi przyborami w procesie edukacji. Potrzeba jeszcze solidnego komputera i oprogramowania, które pomogą nam w nauce.

Cyfrowa rzeczywistość w polskich szkołach i uczelniach… cóż, nadal nie wygląda różowo. Wyjąwszy pojedyncze placówki, które dbają o zapewnienie nowoczesnych narzędzi i programów, większość świątyń edukacji wciąż oferuje uczniom co najwyżej eksponaty muzealne i oprogramowanie, które lata temu wyszło z użycia.

Nie zostaje zatem nic innego jak samodzielnie zadbać o wybór odpowiedniego sprzętu. Najlepiej takiego, który posłuży nam nie tylko w czasie nauki, ale też płynnie przejdzie z nami albo na poziom szkolnictwa wyższego, albo z uczelni do prawdziwego świata, gdzie odpowiednie narzędzia i umiejętność korzystania z nich są równie ważne, co wykształcenie.

Na rynku nie brakuje komputerów, nie brakuje też oprogramowania do pracy i nauki. Jednak tylko w jednym przypadku możemy liczyć na pełną, niezakłóconą synergię sprzętu i software’u.

Surface Go LTE opinie

Mowa o urządzeniach z serii Microsoft Surface.

Konkretniej – Surface Laptopie 2, Surface Pro 6 oraz Surface Go. Trzech maszynach, które zostały wprost skrojone na miarę potrzeb nauki i pracy, do tego w rozsądnych wersjach nie kosztują ręki i nogi, jak mawiają Brytyjczycy.

Co zyskujemy, decydując się jedną z tych maszyn?

Przede wszystkim – znakomitą jakość wykonania i uniwersalność. Surface Pro 6 oraz Surface Go wykonane są ze stopów magnezu, zaś Surface Laptop 2 z mieszanki stopów magnezu i aluminium. Każda z konstrukcji sprawia doskonałe wrażenie nie tylko wizualnie, ale też w dotyku, podczas codziennej pracy.

Surface Laptop 2 oferuje przy tym jedną z najlepszych klawiatur dostępnych w laptopach, dodatkowo pokrywając pulpit roboczy elegancko prezentującą się alcantarą. Nie bez znaczenia jest też fakt, że klawiatura została zaprojektowana w taki sposób, by nadgarstki spoczywały na niej w ergonomicznej pozycji, co zapobiega występowaniu symptomów zespołu cieśni nadgarstka – bardzo przydane w środowisku szkolnym, gdzie między pracami domowymi, notatkami i esejami wystukamy tysiące słów.

Surface Pro 6 i Surface Go oferują zaś uniwersalność, o jaką trudno gdziekolwiek indziej. Do urządzenia, które wyjściowo jest tabletem, podłączymy bardzo wygodną i dostępną w wielu kolorach klawiaturę, czyniąc je de facto laptopem. Surface Pro 6 możemy też po powrocie do domu zadokować i podłączyć do większego monitora, większej klawiatury i myszki, zmieniając go w maszynę stacjonarną.

Każde z urządzeń Surface oferuje też jedno z najlepszych piór na rynku – Surface Pen. Trudno przecenić użyteczność piórka w zastosowaniu szkolnym: jeśli ktoś nie przepada za wystukiwaniem notatek na klawiaturze (lub też nauczyciel/wykładowca nie przepada za stukotem klawiatury w swojej sali), Surface’a Go czy Surface’a Pro 6 można potraktować jak zwykły notatnik, notując odręcznie na ekranie urządzenia.

Takie podejście ma też inne plusy, prócz zapewnienia ciszy i spokoju w sali wykładowej. Otóż okazuje się, że odręczne notatki cyfrowe mają znaczącą przewagę nad tymi wystukiwanymi na klawiaturze; lepiej stymulują mózg do efektywnego uczenia się. Dzięki odręcznym notatkom, nawet tym cyfrowym, zapamiętujemy treści szybciej i na dłużej. Potwierdzają to badania naukowe - Audrey van der Meer oraz Ruud van der Weel, z Norweskiego Instytutu Nauki i Technologii (NTNU) w Trondheim, przeprowadzili kompleksowe badanie na temat wpływu technologii na proces uczenia się. Porównali treści, które studenci wprowadzali do komputera za pomocą – z jednej strony – klawiatury oraz – z drugiej – pióra komputerowego. Wyniki pokazały, że pisanie notatek piórem cyfrowym angażowało nieco inne części mózgu, niż pisanie na klawiaturze komputerowej. W tym pierwszym przypadku bardziej aktywne okazywały są obszary mózgu położone głębiej, odpowiedzialne za zapamiętywanie i uczenie się.

Jeśli to nie jest argument za wykorzystywaniem cyfrowego pióra do sporządzania notatek, to nie wiem, co może nim być.

Surface Pro 6

Piórem możemy oczywiście rysować, zakreślać strony internetowe, nanosić poprawki na dokumenty, a nawet wykonywać obliczenia matematyczne w programie OneNote - program potrafi przekształcić odręcznie zapisane równania do formy cyfrowej i samodzielnie je rozwiązać. Możliwości jest mnóstwo i wszystkie przydadzą się w środowisku edukacyjnym.

Skoro mowa o piórze i wyświetlaczu, to warto też dodać, że urządzenia z rodziny Surface są jednymi z nielicznych sprzętów, których ekrany są nie tylko piękne i wiernie odzwierciedlają kolory, ale mają też proporcje 3:2. Wyższy ekran o wiele lepiej sprawdza się w pracy z tekstem, notatkami czy prezentacjami, dając nam zauważalnie więcej miejsca na treść, nad którą pracujemy.

Wisienką na torcie Surface’ów jest ich czas pracy z dala od gniazdka – nawet najmniejszy Surface Go bez trudu wytrzyma 7 godzin pracy, zaś większy Surface Pro 6 spokojnie posłuży nawet przez 9-10 godzin z dala od gniazdka. Jeśli to wciąż za mało – Surface Laptop 2 w zastosowaniach typowo edukacyjno-biurowych może pracować jeszcze dłużej. Nic więc nie stanie się, jeśli pewnego dnia zapomnimy wziąć ze sobą do szkoły ładowarki – komputer spokojnie wytrzyma cały dzień zajęć.

Surface Go LTE opinie

Komputer to nie wszystko. Potrzeba jeszcze odpowiedniego oprogramowania.

I tu na scenę wkracza Office 365, cały na biało. Subskrypcyjny pakiet biurowo-edukacyjny Microsoftu jest niestety rzadko spotykanym widokiem w polskich placówkach edukacyjnych, tym niemniej warto uczyć się jego obsługi od razu, nie czekając, aż szkoła raczy sięgnąć po nowszą wersję Office’a niż ta z 2007 roku.

Office 365 to zestaw narzędzi niezbędnych zarówno w szkole, jak i w pracy. Mamy tu aplikacje do pisania, do robienia prezentacji, kalkulowania, tworzenia baz danych – wszystkiego, co naprawdę potrzebne.

Do tego Office 365 oferuje funkcje, o jakich starszym Office’om (i nauczycielom, którzy nadal muszą nauczać ich obsługi) się nawet nie śniło. Pakiet Microsoftu pracuje w chmurze OneDrive. A to oznacza, że nie musimy już nosić ze sobą do szkoły pendrive’ów, żeby w bezpiecznym miejscu przechowywać tworzone pliki, bo jeśli tylko mamy łączność z Internetem, zapiszą się one w chmurze.

Zapis plików w chmurze umożliwia też współpracę z innymi użytkownikami w czasie rzeczywistym. Na tle takiej dynamicznej współpracy kilku osób na jednym pliku stary sposób, oparty na niekończącym się przerzucaniu kolejnymi wersjami pliku w trybie recenzji wydaje się co najmniej archaiczny, a na pewno o wiele mniej wygodny.

A skoro o chmurze mowa, to wybierając pakiet Office otrzymujemy aż 1 TB miejsca na dane. To więcej przestrzeni, niż oferuje zdecydowana większość laptopów na rynku! Możemy więc w chmurze trzymać nie tylko pliki tekstowe czy prezentacje na zajęcia, ale po prostu trzymać w niej kopię zapasową wszystkiego, co trzymamy na komputerze.

Surface Pro 6

OneDrive doskonale integruje się z urządzeniami Surface – po wstępnej konfiguracji foldery OneDrive widnieją w komputerze jakby były zapisane na dysku, podczas gdy w istocie każdy plik, jaki do nich dodamy, ląduje od razu na serwerach. Na tym jednak nie koniec – pakiet Office i OneDrive dostępne są także na urządzeniach mobilnych. Najważniejsze aplikacje znajdziemy zarówno na smartfonach z Androidem, jak i na iPhone’ach.

Do tego jeśli mamy smartfon z Androidem i zainstalujemy na nim aplikację Microsoft Launcher, możemy korzystać z tzw. „widoku zadań” – funkcji Windowsa 10, która zapamiętuje nad czym pracowaliśmy i pozwala w każdej chwili wrócić do wykonywanego zadania. Ponadto używając launchera Microsoftu na smartfonie możemy skorzystać z funkcji „Twój telefon” i odbierać powiadomienia, transferować pliki czy nawet wysyłać SMS-y z telefonu, prosto z poziomu komputera.

Najlepsze aplikacje Android

Surface do szkoły, Surface do pracy.

Wiele osób, które w szkołach mają styczność wyłącznie z przestarzałymi wersjami oprogramowania czy sprzętu, przeżywa prawdziwy szok termiczny, gdy wychodzą z bezpiecznych murów szkół czy uczelni do prawdziwego świata i nagle okazuje się, że muszą się uczyć wszystkiego od nowa.

Potem nagle, gdy przychodzi do stworzenia opasłego dokumentu w Wordzie, przygotowania zaawansowanej tabelki w Excelu lub stworzenia profesjonalnej prezentacji w Power Poincie, tak przygotowani uczniowie bezradnie rozkładają ręce, bo „nikt ich tego nie nauczył”.

Dobrze więc od razu sięgnąć po nowoczesne narzędzia i wykorzystywać je od razu na nowoczesnym sprzęcie, jak komputery z linii Microsoft Surface.

Microsoft z okazji powrotu do szkoły przygotował też specjalne oferty, by ułatwić nabycie tych nowoczesnych maszyn i narzędzi. Kupując urządzenie Microsoft Surface w Microsoft Store możemy liczyć na co najmniej 10 proc. rabatu dla uczniów i studentów, zaś kupując pakiet Office lub akcesoria do komputerów Surface czeka na nas do 20 proc. obniżki.

Nie ma lepszej okazji do zakupu komputera z linii Surface oraz pakietu Office 365, niż okres przed powrotem do szkoły. Zdecydowanie warto skorzystać, zwłaszcza że Office 365 to standard, z którym spotykać będziemy się przez całe życie po opuszczeniu systemu edukacji i trudno o komputery, na których pakiet Microsoftu działałby lepiej, niż Microsoft Surface.

*Materiał powstał we współpracy z firmą Microsoft

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst