REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jesteśmy na Build 2019. Oto najciekawsze nowości z konferencji Microsoftu

Trwa pierwszy dzień konferencji Microsoft Build. W tym roku relacjonujemy ją bezpośrednio ze Seattle w stanie Waszyngton.

06.05.2019
18:43
Nowy Edge, Fluid Framework i wsparcie dla wyborów. Ruszył Build 2019
REKLAMA
REKLAMA

Keynote zaplanowany został na godzinę 8:30, co odczytałem jako znak, że firma ma dziś wiele do pokazania. Bardzo rzadko tego typu konferencje zaczynają się tak wcześnie.

W trakcie każdej konferencji Build, najważniejszym momentem jest expose. Wygłosił je Satya Nadella, CEO Microsoftu. To właśnie w nim firma nakreśla plany na kolejny rok, związane z narzędziami i usługami dla tych klientów, którzy tworzą własne rozwiązania.

Prezentacje partnerów Microsoftu

Kolejną ważną częścią są prezentacje partnerów Microsoftu, którzy pokazują, w jaki sposób wykorzystują technologie giganta z Redmond. W tym roku na scenie pokazali się przedstawiciele takich firm jak Starbucks (firma, mająca swoje korzenie i siedzibę w Seattle), JP Morgan, Spatial czy Epic Games.

Na scenie pojawiła się przedstawicielka Starbucks Coffee, aby opowiedzieć o tym, jak jej firma, dzięki współpracy z Microsoftem, dokonała cyfrowej transformacji swoich usług. Dzięki zastosowaniu chmury Azure, aktualizacja oprogramowania w tysiącu ekspresów już nie polega na dystrybucji tysiąca dysków USB...

 class="wp-image-932219"

Tak jak się spodziewaliśmy, Microsoft postanowił zostawić kilka niespodzianek na poniedziałek. Jedną z nich była nowa wersja Azure Speech Service. Została ona wzbogacona o możliwość rozpoznawania żargonu specyficznego dla konkretnej firmy, branży czy grupy zawodowej. Niestety, na razie w języku angielskim.

Technologie obliczeniowe zaczynają działać w każdym aspekcie naszego życia - mówił ze sceny Satya Nadella. Oznacza to, że wybory dokonywane przez programistów, będą definiować świat, w jakim będziemy żyli. Microsoft jest zaangażowany w dostarczenie im zaufanych narzędzi i platform, na każdej warstwie technologicznej, tak aby mogli budować magiczne i angażujące rozwiązania dla swoich klientów.

Oto najciekawsze nowości z pierwszego dnia konferencji Build:

Microsoft od lat lubi integrować swoje narzędzia. Niegdyś aplikacje wchodzące w skład Microsoft Office były zupełnie niezależnymi programami. Podobnie było z… każdym językiem programowania, które następnie przerodziły się w pierwszą wersję Visual Studio. Tak, jestem tak stary, że mam jeszcze gdzieś w piwnicy Visual Basic w osobnym pudełku. Podobną integrację obserwujemy też w chmurowych rozwiązaniach Azure.

Microsoft 365 - chmura produktywności

Jednak pierwszego dnia konferencji Microsoft skupił się na Microsoft 365 - zestawie narzędzi do produktywności w skład którego wchodzą m.in. Office 365, usługi Windows 10, Enterprise Mobillity, Microsoft Teams czy Microsoft Stream. Dla power-userów i dla programistów są to gotowe klocki, z których mogą budować dla swoich firm szyte na miarę rozwiązania. Microsoft Graph.

Zmiany w Microsoft Edge

Przeglądarka Edge jest ważną częścią ekosystemu Microsoftu. Czeka ją w najbliższym czasie wiele zmian. Najważniejszą jest fakt, że jej rendering będzie się oparty o Chromium. W czasie expose jednak podzielono się jeszcze kilkoma innymi nowościami.

IE mode

Tak! Edge doczeka się trybu pracy we wstecznej kompatybilności do IE. Działać tak będą mogły pojedyncze zakładki. Jak ocenia Microsoft, w tej chwili 60 proc. firm przez konieczność używania starych aplikacji musiało otwierać więcej niż jedną przeglądarkę.

Narzędzia prywatności

Nowe narzędzia prywatności w Edge to między innymi możliwość wyboru trzech poziomów bezpieczeństwa: nieograniczony, zbalansowany i rygorystyczny. Umożliwi to np. bezpieczne otwieranie podejrzanych i nieznanych stron.

Edge zyska również wbudowaną kontrolę nad tym, co mogą wiedzieć o użytkowniku poszczególne strony - więcej pisze o tym Maciek Gajewski.

Kolekcje

Kolekcje umożliwią lepsze zarządzanie treścią, tworzenie list stron do przeczytania oraz łatwy eksport do zintegrowanych narzędzi Office np. One Note lub Word.

Fluid Framework dla Web

Nowa, oparta na Web platforma umożliwi lepszą współpracę i tworzenie interaktywnych dokumentów. Według wizji firmy to początek końca zwykłych, współdzielonych dokumentów. Wraz z frameworkiem otrzymamy nowy kompleksowy, i modularny model dokumentu.

Oprócz „żywych“ uczestników pracy nad wspólną treścią, współpracować z nami będą mogły inteligentni agenci, którzy pomogą nam dobrać zdjęcia, pobrać definicje z Wikipedii bądź… informacje o rachunku na podstawie jego numeru. Programiści będą mogli tworzyć własnych agentów dopasowanych do potrzeb klientów.

Logowanie z Azure Active Directory do GitHub

Coś, na co czekały wszystkie firmy, które wewnętrznie korzystają z Active Directory, ale dla korzystania z GitHub musiały tworzyć i zarządzać osobne konta. Microsoft ogłosił dziś możliwość połączenia kont w Azure AD oraz GitHub, co umożliwi spójne zarządzanie użytkownikami i uprawnieniami i lepszą integrację z innymi narzędziami.

Zabezpieczenie wyborów

Nowość dość niespodziewana, przynajmniej dla mnie, to fakt, że firma wyraziła chęć wspierania bezpieczeństwa wolnych wyborów (w sensie polityczno - administracyjnym). W związku z tym ogłosiła stworzenie dwóch nowych inicjatyw:

REKLAMA
  • ElectionGuard SDK - darmowy i open source’owy zestaw oprogramowania, stworzony we współpracy z Instytutem Galois. Dostępny latem do pobrania z GitHub, będzie wspierał pisanie dostępnych i bezpiecznych systemów elekcyjnych.
  • Microsoft 365 for Campaigns - dostępna od czerwca na razie jedynie w USA usługa przeznaczona dla partii politycznych i komitetów wyborczych.

Całkiem nieźle, jak na pierwsze godziny konferencji Build - w Seattle w stanie Waszyngton nie ma jeszcze nawet południa. W imieniu naszych czytelników będę uczestniczyć jeszcze w wielu ciekawych sesjach i spotkaniach, o których przeczytacie w najbliższych dniach na Spider’s Web.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA