REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Pytanie na otwarcie tygodnia: Samsung Galaxy Fold i Huawei Mate X to smartfony czy tablety?

W zeszłym tygodniu Samsung zaprezentował Galaxy Folda - swoje pierwsze składane urządzenie. Wczoraj poznaliśmy odpowiedź Chińczyków, którzy pokazali smartfon, tablet (niepotrzebne skreślić) Huawei Mate X. Czym właściwie są te urządzenia?

25.02.2019
11:52
Samsung Galaxy Fold i Huawei Mate X to smartfony czy tablety?
REKLAMA
REKLAMA

Gdy patrzę na Galaxy Folda i Mate’a X, to zastanawiam się, czym właściwie są te urządzenia. Podobnego problemu nie mam ze składanym LG G8, bo tu odpowiedź jest oczywista - ten smartfon to po prostu żart.

Między składanym Samsungiem a zginanym Huaweiem jest sporo różnic. I dlatego, im więcej się nad tym zastanawiam, tym bardziej zaczynam uważać, że obu urządzeń nie można wrzucać do jednego worka. Przynajmniej jeśli chodzi o nazewnictwo.

Samsung Galaxy Fold - smartfon czy tablet?

Samsung zaprezentował urządzenie wyposażone w dwa ekrany. Na przodzie - w trybie smartfona - mamy do dyspozycji mały, 4,6-calowy wyświetlacz, który otaczają monstrualne ramki. Jeśli ktoś zapomniał, jak wygląda ekran o takiej przekątnej, to przypominam, że iPhone 6, który zadebiutował w 2014 r. miał wyświetlacz o przekątnej 4,7 cala. Czyli minimalnie większy, jednak przy zachowaniu mniejszych ramek.

 class="wp-image-891085"
 class="wp-image-893389"

Można więc uznać, że przedni ekran Samsunga Galaxy Fold nie jest tym głównym. Jest raczej wyświetlaczem pomocniczym. Takim poglądowym, który pozwala na szybko skorzystać z urządzenia, bez potrzeby otwierania go.

To, co najlepsze w Galaxy Foldzie, skrywa się w środku. Chodzi oczywiście o wielki, bo aż 7,3-calowy ekran, który zgina się do wewnątrz. Jego rozdzielczość wynosi 1536 na 2152 piksele. To olbrzymia przestrzeń, na której użytkownik może korzystać nawet z trzech aplikacji jednocześnie - Samsung pokazał to podczas swojej prezentacji. Z powodów porównawczych warto odnotować, że duży ekran Samsunga ma jednak wcięcie w prawym górnym narożniku. Konkurent - Mate X - takiego wcięcia nie ma.

 class="wp-image-891190"
samsung galaxy fold opinie class="wp-image-891142"

Podsumowując: uważam, że Galaxy Fold jest przede wszystkim tabletem. Składanym tabletem, który został dodatkowo wyposażony w mały pomocniczy ekran. Tego stanowiska będę się trzymał.

Huawei Mate X - smartfon czy tablet?

Huawei stworzył swoje składane urządzenie zupełnie inaczej. Chińczycy zdecydowali się na zastosowanie jednego dużego wyświetlacza, który po złożeniu pozostaje na zewnątrz urządzenia. Ekran ten w zależności od sposobu, w jaki trzymamy urządzenie, oferuje różny rozmiar.

 class="wp-image-893374"
 class="wp-image-893431"

Korzystając z telefonu w tradycyjny sposób przed oczami mamy ekran o przekątnej 6,6” i rozdzielczości 2480 na 1148 pikseli, który pozbawiony jest ramek, wysepek i notchy. Odwracając smartfon tyłem do przodu możemy korzystać z ekranu 6,38” (2480×892). Wyświetlacz z tej strony jest mniejszy, ponieważ część obudowy skrywa kamery i inne podzespoły. Po rozłożeniu Mate’a X do dyspozycji mamy olbrzymi 8” ekran o rozdzielczości 2480 na 2200 pikseli.

Można więc uznać, że mamy tutaj do czynienia przede wszystkim ze smartfonem. I podejrzewam, że właśnie w tym trybie z urządzenia będzie się korzystało najcześciej. Przy czym najczęściej, nie oznacza najdłużej.

Odbierasz powiadomienie? Korzystasz z trybu smartfonowego. Odpisujesz na wiadomość? Znowu smartfon. Ktoś dzwoni? Raczej smartfon, chyba że rozmowa wideo, to smartfon, ale tyłem do przodu, żeby było nas widać w kamerze.

Internet? YouTube? Netflix? Facebook? Wtedy to już raczej tryb tabletowy.

 class="wp-image-893359"
 class="wp-image-893398"

Podsumowując: Uważam, ze Mate X jest przede wszystkim smartfonem. Rozkładanym smartfonem, który dzięki nowatorskiej konstrukcji może zamienić się w poręczny tablet. Tego stanowiska będę się trzymał.

Pytanie na otwarcie tygodnia brzmi: Samsung Galaxy Fold i Huawei Mate X to smartfony czy tablety?

REKLAMA

A może jeszcze coś innego? Może to zupełnie nowa kategoria urządzeń, która potrzebuje nowej nazwy? Jeśli tak, to co proponujecie?

Komentarze są do waszej dyspozycji.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA