REKLAMA

Po przerwie wraca program Czyste Powietrze. Od 21 stycznia będzie można składać wnioski o dopłatę

We wrześniu 2018 r. uruchomiono program Czyste Powietrze. Ale po nowym roku wstrzymano przyjmowanie wniosków potencjalnych beneficjentów. Trzeba było dostosować przepisy. Już w poniedziałek wszystko ma wrócić do normy i znowu będzie można starać się o dofinansowanie.

18.01.2019 10.11
ulga podatkowa wymiana pieców czyste powietrze
REKLAMA
REKLAMA

Program Czyste Powietrze to rządowa odpowiedź na smog oraz na ubóstwo energetyczne. Nie od dzisiaj wiadomo, że zanieczyszczenie powietrza w naszym kraju to przede wszystkim sprawka kiepskich pieców domowych i jeszcze gorszego materiału palnego. Polacy nie palą w ten sposób z egoistycznych pobudek. Główną przyczyną jest brak pieniędzy na zakup (lub wymianę) kotła i lepszej jakości opału.

Odpowiedzią na problem ma być program Czyste Powietrze oferujący dofinansowanie przy okazji wymiany starego źródło ciepła. Dofinansowanie obejmuje zakup nowego pieca oraz jego montaż czy docieplenia przegrody budynków. Można też wnioskować o pieniądze na wymianę okna i drzwi, montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowe czy instalacje odnawialnych źródeł energii.

Podatek wstrzymuje program dopłat.

Już na początku funkcjonowania programu Czyste Powietrze Ministerstwo Środowiska zastrzegało, że wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej nie będą się spieszyć z wypłatą wnioskowanych środków. Już wtedy pewnie było jasne, że program będzie musiał być zawieszony. Powód? Błąd w pierwotnej wersji, przez który beneficjenci za otrzymaną pomoc finansową musieliby płacić podatek.

I faktycznie, od 1 stycznia na stronach instytucji realizujących Czyste Powietrze widniał komunikat o „wstrzymaniu od dnia 1 stycznia 2019 r. naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego Czyste powietrze.” Wtedy nikt nie mógł powiedzieć, ile ta przerwa potrwa. Dzisiaj wiemy, że mija za chwilę.

Od poniedziałku ponownie rusza program Czyste Powietrze.

Wychodzi na to, że na wprowadzenie stosownych zmian trwało blisko trzy tygodnie.

Najwięcej wniosków na Śląsku i Mazowszu.

REKLAMA

Jeszcze w styczniu uda się podpisać pierwsze umowy na podstawie wniosków nadesłanych wcześniej. A było ich całkiem sporo. Do końca roku w całym kraju to ponad 25 tys. Na razie na tej podstawie podpisano tylko 100 umów, na dofinansowanie w łącznej kwocie 1 mln zł.

Zdecydowanie najwięcej wniosków w ramach programu Czyste Powietrze do tej pory złożono na Śląsku - ponad 3,5 tys. Na drugim miejscu jest Małopolska - przeszło 2,3 tys. Takie dane nie mogą dziwić. To te dwa województwa zainicjowały przyjmowanie przez samorządy wojewódzkie uchwał antysmogowych.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA