REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Nie zdziw się, jeśli w tym roku przyjdzie do ciebie św. Mikołaj z Ukrainy. TOP 5 prac sezonowych przed Świętami w Polsce

W grudniu pojawia się duże zapotrzebowanie na tymczasowe prace sezonowe. Ukraińcy chętnie korzystają z okazji, aby dobrze zarobić i zasilić budżet rodzinny. Gdzie pracują imigranci zarobkowi przed Świętami w Polsce?

17.12.2018
10:31
Nie zdziw się, jeśli w tym roku przyjdzie do ciebie św. Mikołaj z Ukrainy. TOP 5 prac sezonowych przed Świętami w Polsce
REKLAMA
REKLAMA

Z jednej strony, Święta Bożego Narodzenia, a później obchody Sylwestra i Nowego Roku są okresem, w którym Ukraińcy masowo wracają do domu. Pociągi są wypełnione po brzegi, a bilety lotnicze natychmiast drożeją. Jednak, z drugiej strony, część cudzoziemców widzi w tym szansę, żeby dobrze zarobić pozostając w Polsce. Stawki za godzinę pracy idą do góry i osiągają nawet 35 zł brutto.

Firma Personnel Service od 8 lat zajmuje się rekrutacją zagranicznych pracowników na potrzeby polskich pracodawców. Prezes organizacji, Krzysztof Inglot, podał nowe dane, pokazujące TOP 5 prac sezonowych dla Ukraińców w Polsce i zdradził, ile można zarobić w okresie świątecznym.

Z raportu wynika, że Ukraińcy w tym okresie najczęściej wcielają się w rolę św. Mikołaja lub pracują jako kurierzy, sprzedawcy choinek, kelnerzy i cukiernicy. W ciągu ostatnich lat Polacy nie wykazywali już zainteresowania podobnymi pracami sezonowymi. Nawet studenci.

Oferty pracy na okres świąteczny pojawiają się jeszcze w listopadzie, jednak to właśnie na grudzień przypada najbardziej aktywne poszukiwanie pracowników. Szaleństwo świątecznych zakupów towarzyszy wzrostowi produkcji i sprzedaży towarów i usług, a to w efekcie prowadzi do powstawania dodatkowych miejsc pracy, głównie w branży handlowej i gastronomii.

Święty Mikołaj może zarobić nawet 100 zł na godz.

Właśnie na stanowisku Mikołaja za godzinę można zarobić najwięcej. Brodaty starzec w czerwonym ubraniu powinien pojawić się niemal w każdym centrum handlowym, przedszkolu i szkole, a nawet zajrzeć do domów i mieszkań prywatnych, aby zabawić dzieci i wprowadzić świąteczny nastrój.

Największe szanse na zatrudnienie na tym stanowisku ma ta osoba, która posiada odpowiedni głos i łatwo nawiązuje kontakt z dziećmi, czyli znajomość języka polskiego jest konieczna. Dodatkowym atutem jest długa broda i odpowiednia budowa ciała, innymi słowy - krągłości są mile widziane. Wynagrodzenie za godzinę: od 20 do 35 zł brutto. W przypadku asystentów św. Mikołaja - Elfów i Śnieżynek -  stawka za godzinę jest trochę niższa, od 15 do 20 zł brutto.

Jeśli pracownik w roli św. Mikołaja zgodzi się przyjechać do domu i obdarować prezentami dzieci podczas Wigilii 24 grudnia, może zarobić nawet 100 zł na godzinę. Jednak w tym przypadku charyzma i dobra znajomość języka polskiego jest głównym kryterium zatrudnienia.

Rola kurierów przed Świętami jest ważna, muszą na czas dostarczyć wszystkie prezenty.

Listopad i grudzień to okres, kiedy sklepy internetowe dostają najwięcej zamówień. Do tego, aby dostarczyć wszystkie prezenty na czas, firmy kurierskie bez wątpienia potrzebują dodatkowych pracowników.

Według danych Gemius, w 2018 roku aż 56 proc. Polaków skorzystało z możliwości zakupów w internecie. Główną zaletą sklepów internetowych, którą deklaruje 87 proc. badanych, w porównaniu do tradycyjnych sklepów, jest całodobowa dostępność. Również dużą rolę odgrywa szybkość i łatwość dokonywania zakupów. W okresie świątecznym na stanowisku kuriera można zarobić od 20 do 24 zł na godz.

Sprzedawca choinek pracuje bez dni wolnych, jednak może dobrze zarobić.

Choinka jest również bardzo ważnym symbolem Świąt Bożego Narodzenia. Sezon sprzedaży świątecznych drzewek zaczyna się zazwyczaj za dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem. W niektórych ogłoszeniach pracodawcy oferują pracę 7 dni w tygodniu 9 godz. dziennie. Jeśli ktoś chce szybko zasilić budżet, to jest to dobry moment. Cudzoziemiec pracujący jako sprzedawca choinek, w zależności od województwa i wielkości miejscowości, może zarobić od 14 do 21 zł na godz.

Dla porównania sprzedawca na tymczasowym bożonarodzeniowym stoisku w supermarkecie dostaje od 14- do 18 zł za godz.

Cukiernik jest odpowiedzialny za słodycze na stole świątecznym.

Jeśli myślimy o Świętach, to zawsze przed oczami mamy ciasta, pierniczki i inne słodycze. Właśnie w Święta Bożego Narodzenia popyt na słodkie produkty znacznie wzrasta, konsumenci szukają osób, które zajmują się produkcją i dekoracją ciast, pierników i różnych deserów. Na stanowisku cukiernika Ukrainiec może zarobić od 14 do 19 zł na godz..

REKLAMA

Kelnerów potrzebują przede wszystkim w ośrodkach narciarskich.

Największy popyt na zawód kelnera przypada jednak na sezon letni, jednak niektóre restauracje bardzo czekają na ferie zimowe. Przed Świętami wiele ogłoszeń o pracy tymczasowej umieszczają restauracje i hotele w górskich kurortach turystycznych. W zależności od doświadczenia, opłata waha się od 14 do 18 zł na godz. Jeśli pracownikowi uda się dostać pracę w czasie obsługi imprezy sylwestrowej, to można zarobić nawet 34 zł brutto na godz.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA