1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

Towarzystwo Ekonomistów Polskich chce odczarować blockchain. Pomoże mu w tym Alior Bank

Lokowanie produktu

Konferencję pt. „Blockchain – Bariery i Transformacje” organizuje Towarzystwo Ekonomistów Polskich. Partnerem głównym wydarzenia jest Komisja Europejska, a partnerem merytorycznym oraz jednym ze sponsorów – Alior Bank.

04.12.2018
14:49
Alior Bank z TEP zapraszają na konferencję dot. technologii blockchain

Blockchain to w najprostszej definicji technologia, która służy do przechowywania zmian stanu dowolnego rejestru danych poprzez grupowanie zmian (zwanych transakcjami) w bloki o określonym rozmiarze. Fundamentem technologii jest fakt, że każdy blok wskazuje poprzedni, co powoduje utworzenie swoistego łańcucha. W tego typu łańcuchu mogą być przesyłane informacje o różnych rodzajach transakcji. Np. dotyczących kupowania lub sprzedaży walut, w tym też tych wirtualnych.

To rozwiązanie, które na całym świecie i w różnych kategoriach bije rekordy popularności. W Polsce ciągle podejmowane przez nielicznych, jakby bez wiary, że rzeczywiście może przynieść coś dobrego. Wśród tych, którzy uparcie twierdzą, że jak najbardziej tak - jest Alior Bank, który pracuje m.in. nad udostępnieniem na platformie blockchainowej sprawozdań finansowych banku.

Towarzystwo Ekonomistów Polskich bierze blockchain na celownik.

TEP chce dowiedzieć się o blockchainie i możliwości wykorzystywania praktycznego tej technologii, ile tylko się da. Stąd pomysł na zorganizowanie, wspólnie ze Szkołą Główną Handlową, Wydziałem Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydziałem Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, konferencji pt. „Blockchain – Bariery i Transformacje”.

Organizatorzy chcą, żeby konferencja stała się platformą przyszłej współpracy środowisk biznesowych, regulacyjno-prawnych i akademickich.

Alior Bank - obecność na konferencji obowiązkowa.

Trudno sobie wyobrazić w Polsce konferencję naukową poświęconą blockchainowi, na której nie ma reprezentantów Alior Banku. Nie sposób nie brać pod uwagę ich doświadczenia w tym zakresie. Na przykład we wrześniu br. Alior Bank dołączył do Interbank Information Network - międzynarodowego projektu wykorzystującego technologię blockchain, którym kieruje bank JP Morgan. Zadaniem sieci, która zrzesza obecnie ponad 120 banków na świecie, jest przyspieszenie i bardziej efektywne kontrolowanie przelewów międzybankowych. Ma być to receptą na pranie brudnych pieniędzy.

Technologia rejestrów rozproszonych (DLT, Distributed Ledger Technology) zastosowana w tym systemie umożliwia wymianę informacji wykorzystywanych podczas weryfikacji źródła pochodzenia transferowanych środków. Wszystko bezpiecznie i wyłącznie pomiędzy uprawnionymi
podmiotami. Pozwala to na szybszą niż przy wykorzystaniu tradycyjnych procedur weryfikację i akceptację przelewów międzybankowych.

Już osiem blockchainowych spotkań.

Alior Bank co około miesiąc organizuje dla swoich pracowników spotkanie z cyklu Alior Blockchain Club. Wydarzenia, które odbywają się w siedzibie akceleratora RBL_Start w Warsaw Spire, przyciągają wielu zainteresowanych. Są prowadzone przez pracowników Departamentu Centrum Innowacji Alior Banku, a także zaprzyjaźnionych z Alior Bankiem przedsiębiorców, rozwijających projekty bazujące na technologii blockchain. Do tej pory odbyło się 8 takich spotkań.

Konferencję „Blockchain – Bariery i Transformacje” objął honorowym patronatem United Nations Global Compact Poland, a także Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii, której Alior Bank jest członkiem i współzałożycielem.

*Artykuł powstał we współpracy z Alior Bankiem.

Lokowanie produktu
Najnowsze