Bankowość  / Lokowanie produktu

Towarzystwo Ekonomistów Polskich chce odczarować blockchain. Pomoże mu w tym Alior Bank

Konferencję pt. „Blockchain – Bariery i Transformacje” organizuje Towarzystwo Ekonomistów Polskich. Partnerem głównym wydarzenia jest Komisja Europejska, a partnerem merytorycznym oraz jednym ze sponsorów – Alior Bank.

Blockchain to w najprostszej definicji technologia, która służy do przechowywania zmian stanu dowolnego rejestru danych poprzez grupowanie zmian (zwanych transakcjami) w bloki o określonym rozmiarze. Fundamentem technologii jest fakt, że każdy blok wskazuje poprzedni, co powoduje utworzenie swoistego łańcucha. W tego typu łańcuchu mogą być przesyłane informacje o różnych rodzajach transakcji. Np. dotyczących kupowania lub sprzedaży walut, w tym też tych wirtualnych.

To rozwiązanie, które na całym świecie i w różnych kategoriach bije rekordy popularności. W Polsce ciągle podejmowane przez nielicznych, jakby bez wiary, że rzeczywiście może przynieść coś dobrego. Wśród tych, którzy uparcie twierdzą, że jak najbardziej tak - jest Alior Bank, który pracuje m.in. nad udostępnieniem na platformie blockchainowej sprawozdań finansowych banku.

Towarzystwo Ekonomistów Polskich bierze blockchain na celownik.

TEP chce dowiedzieć się o blockchainie i możliwości wykorzystywania praktycznego tej technologii, ile tylko się da. Stąd pomysł na zorganizowanie, wspólnie ze Szkołą Główną Handlową, Wydziałem Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydziałem Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, konferencji pt. „Blockchain – Bariery i Transformacje”.

Poświęcona ona będzie, z jednej strony, zidentyfikowaniu najpoważniejszych barier w wykorzystywaniu technologii Blockchain oraz podjęciu dyskusji nad możliwymi sposobami ich usunięcia. Z drugiej strony podjęta zostanie próba uchwycenia istoty transformacji modeli biznesowych oraz kierunków transformacji gospodarczej oraz społecznej, jakie zapoczątkowała ta technologia - czytamy na stronie TEP.

Organizatorzy chcą, żeby konferencja stała się platformą przyszłej współpracy środowisk biznesowych, regulacyjno-prawnych i akademickich.

Alior Bank - obecność na konferencji obowiązkowa.

Trudno sobie wyobrazić w Polsce konferencję naukową poświęconą blockchainowi, na której nie ma reprezentantów Alior Banku. Nie sposób nie brać pod uwagę ich doświadczenia w tym zakresie. Na przykład we wrześniu br. Alior Bank dołączył do Interbank Information Network - międzynarodowego projektu wykorzystującego technologię blockchain, którym kieruje bank JP Morgan. Zadaniem sieci, która zrzesza obecnie ponad 120 banków na świecie, jest przyspieszenie i bardziej efektywne kontrolowanie przelewów międzybankowych. Ma być to receptą na pranie brudnych pieniędzy.

Technologia rejestrów rozproszonych (DLT, Distributed Ledger Technology) zastosowana w tym systemie umożliwia wymianę informacji wykorzystywanych podczas weryfikacji źródła pochodzenia transferowanych środków. Wszystko bezpiecznie i wyłącznie pomiędzy uprawnionymi
podmiotami. Pozwala to na szybszą niż przy wykorzystaniu tradycyjnych procedur weryfikację i akceptację przelewów międzybankowych.

Już osiem blockchainowych spotkań.

Alior Bank co około miesiąc organizuje dla swoich pracowników spotkanie z cyklu Alior Blockchain Club. Wydarzenia, które odbywają się w siedzibie akceleratora RBL_Start w Warsaw Spire, przyciągają wielu zainteresowanych. Są prowadzone przez pracowników Departamentu Centrum Innowacji Alior Banku, a także zaprzyjaźnionych z Alior Bankiem przedsiębiorców, rozwijających projekty bazujące na technologii blockchain. Do tej pory odbyło się 8 takich spotkań.

W technologii blockchain dostrzegamy wielką szansę rozwoju, zwłaszcza rynku finansowego. Jako liderzy bankowości na polskim rynku, już dziś badamy możliwości wykorzystania tej technologii na wielu płaszczyznach, np. przy realizacji transakcji międzybankowych. Zależy nam zwłaszcza na dotarciu do administracji publicznej, środowiska akademickiego oraz do młodych ludzi, bo to oni będą decydować o tym, w którym kierunku te technologie będą się rozwijać i jak będziemy z nich w przyszłości korzystać - przekonuje Tomasz Sienicki, Menedżer ds. Strategii Technologii Blockchain w Alior Banku.

Konferencję „Blockchain – Bariery i Transformacje” objął honorowym patronatem United Nations Global Compact Poland, a także Izba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii, której Alior Bank jest członkiem i współzałożycielem.

*Artykuł powstał we współpracy z Alior Bankiem.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst