REKLAMA

Napraw Wikipedię i zgarnij nagrodę. Polska Wikipedia ogłasza konkurs z okazji 100-lecia niepodległości

Polska Wikipedia włącza się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji ogłasza trwający do 30 listopada konkurs: edytuj polską Wikipedię i zdobądź nagrodę.

04.10.2018 10.58
Polska Wikipedia ogłasza konkurs z okazji 100-lecia niepodległości
REKLAMA
REKLAMA

Polska Wikipedia, która przed chwilą obchodziła swoje 17. urodziny, postanowiła zostawić swój ślad na obchodach okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Z tej okazji ogłasza konkurs edycyjny „Wolna Polska – Wolna Wiedza", w którym można wziąć udział do 30 listopada. Zwycięzców mamy poznać w styczniu 2019 r.

Edytuj polską Wikipedię - spore pole do popisu.

Zasady są proste: trzeba uzupełniać i poprawiać jakościowe hasła związane z Polską. Edytować może każdy, pojedynczo lub w grupie. Pole do popisu, trzeba przyznać, jest spore. Polski kanon Wikipedii zawiera około 1500 najciekawszych i najważniejszych artykułów o Polsce i Polakach.

Jak się do tego zabrać?

Najpierw musimy wybrać i zarezerwować hasło, na którym chcemy pracować. I tak naprawdę nic więcej już nie stoi na przeszkodzie: edytuj polską Wikipedię do woli. A jeżeli robisz to pierwszy raz i chcesz ominąć szerokim łukiem najczęstsze problemy - Wikipedia może poprowadzić cię krok po kroku.

Możemy pracować indywidualnie albo w grupie - maksymalnie trzech osób. Co istotne: grając drużynowo nic się nie traci. Nie trzeba od razu w głowie dzielić nagrody. Każda osoba w zespole dostaje całość nagrody przewidzianej za I, II, III miejsce lub za wyróżnienie. Pamiętajmy, że efekty naszej pracy mogą być widoczne dla milionów internautów. Żartownisie powinni od razu dać sobie spokój.

Komisja Wikigrantów wybierze 10 najlepszych artykułów.

REKLAMA

Po 30 listopada prace konkursowe trafią pod lupę Komisji Wikigrantów (grono zaufanych wikimedian). Ta po przejrzeniu wszystkich ma wybrać jej zdaniem 10 najlepszych edycji. I ten zestaw będzie oceniany przez specjalne, zewnętrzne jury, złożone z dziennikarzy, naukowców, popularyzatorów nauki. W tym gronie znaleźli się m.in. Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Jacek Kołtan, zastępca dyrektora ds. naukowych w Europejskim Centrum Solidarności, czy Radosław Kotarski, prowadzący i reżyser programu „Podróże z historią”, tworzonego dla Telewizji Polskiej i twórca kanału edukacyjnego „Polimaty" w serwisie YouTube.

Jurorzy swoją pracę mają zacząć po 20 grudnia. Ale już w styczniu mamy poznać zwycięzców. Za pierwsze miejsce przewidziano bilety na wybrane wydarzenia kulturalne dla zwycięzcy i osoby towarzyszącej o łącznej wartości 600 zł. Za 2. miejsce uczestnicy otrzymają bilety warte 400 zł, a warte 200 zł za 3. Wszyscy uczestnicy, którzy przejdą etap preselekcji, dostaną pendrive z zestawem e=booków z serwisu Wikiźródła.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA