ROZDAJEMY SPRZĘTY!
Rotated image 1Image 2Rotated image 3Image 4Image 4
Close small
REKLAMA

Polska Wikipedia w światowej czołówce. Do encyklopedii dodano już ponad 1,3 mln haseł

Tuż przed swoimi 17. urodzinami, przypadającymi na 26 września, Wikipedia z Polski może pochwalić się w sumie ponad 1,3 mln hasłami w swoich zasobach. Dodatkowo dumnie prężą pierś, bo już ich 800 artykułów dostało od czytelników medal.

19.09.2018 10.44
Wikipedia z Polski
REKLAMA
REKLAMA

Przełomowym artykułem na łamach polskojęzycznej Wikipedii był biogram włoskiej łyżwiarki figurowej Barbary Fusar-Poli, autorstwa wikipedystki o pseudonimie DariaPolonia.

Historyczne wpisy tylko sportowe.

Polska Wikipedia ma szczęście do historycznych materiałów o tematyce sportowej. Rok temu, w listopadzie 2017 r., udało im się przekroczyć granicę 1 mln 250 tys. haseł. A tym decydującym materiałem był artykuł o Estlé Viljoen – południowoafrykańskiej lekkoatletce. Sportowy temat - o 22. edycji najwyższych w hierarchii piłkarskich rozgrywek ligowych w Armenii - przebił pierwszy milion w polskojęzycznej Wikipedii. Bardzo możliwe, że nie ma w tym przypadku. Boje o takie historyczne hasła bywają naprawdę zażarte.

Polskojęzyczna Wikipedia chwali się medalami.

Najbliższe, już 17. urodziny polskiej Wikipedii przypadają za chwilę - 26 września. Powodów do świętowania nie zabraknie. Oprócz imponującej liczby ponad 1,3 haseł w bazie są jeszcze artykuły nagradzane specjalnym medalem. To wyjątki, można rzec: białe kruki. Dość powiedzieć, że w zasobach polskojęzycznej Wikipedii te materiały z medalem stanowią ledwo 0,62 proc. całego zbioru.

Ale medalowych artykułów jest coraz więcej. Teraz polska Wikipedia szczyci się, że mają u siebie takich już ponad 800. Granicę ośmiu setek przebił materiał dotyczący biografii brytyjskiego reżysera, Alfreda Hitchcocka. Kolejną grupą wyróżnień są tzw. dobre artykuły, których jest obecnie blisko 2550.

Polska Wikipedia w światowej czołówce.

REKLAMA

Systematyczne i stałe zwiększanie swojego zasobu haseł stawia polskojęzyczną Wikipedią w gronie najlepszych. Stowarzyszenie Wikimedia Polska utrzymuje, że są wśród 10 najczęściej odwiedzanych witryn internetowych w Polsce, a miesięcznie liczba czytelników przekracza 10 milionów.

Tym samym polskojęzyczna Wikipedia znajduje się na 10. miejscu wśród edycji językowych Wikipedii pod względem liczby artykułów. To plasuje ją z kolei w czołówce największych spośród ok. 300 językowych wersji Wikipedii na świecie. Średnio codziennie przybywa w niej ok. 150 nowych haseł.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA