REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Motoryzacja

Jaworzno wspiera rewolucję komunikacyjną. W mieście testowane będą autonomiczne autobusy

Król jest tylko jeden – wydaje się, że komunikat Jaworzna do innych miast w sprawie elektromobilności i pojazdów autonomicznych jest jednoznaczny. Już wcześniej podpisano umowę na skanowanie miasta w celu stworzenia specjalnej mapy. Teraz zrobiono kolejny krok - Jaworzno wyznacza specjalne strefy dla testów autonomicznych autobusów.

Jaworzno przetestuje autobusy autonomiczne.
REKLAMA
261 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Dzisiaj zwrot autonomiczny pojazd już nikogo nie szokuje. Auto bez kierowcy to cel największych w branży. Po takie rozwiązanie chętnie też chcą sięgać inni, widząc oszczędności i zyski. Stąd m.in. pomysł Google'a na autonomiczne ciężarówki – jako odpowiedź na armię dronów Amazona. I co istotne: owa automatyzacja ma być, jak najbardziej praktyczna. Pierwszy z brzegu przykład: dwa lata temu na ulice Singapuru wyjechały autonomiczne taksówki.

O dziwo w Polsce o elektromobilności i autonomicznych pojazdach mówi się coraz częściej i głośniej. Rysuje się szansa, żebyśmy znowu nie musieli świata gonić, ale za to być w miarę na bieżąco. Cały czas toczy się dyskusja na ile automatycznym czterem kółkom pozwolić. W zeszłorocznym raporcie Science and Technology Committee brytyjskiej Izby Lordów czytamy, że człowiek zawsze musi być przygotowany na przejęcie kontroli. Inni są zdania, że prawo znowu jest za plecami technologii.

O zmiany w polskich przepisach: przede wszystkim w kodeksie ruchu drogowego i prawie ubezpieczeniowym – apeluje od miesięcy poseł Piotr Liroy-Marzec. I chociaż trudno w tej kwestii dostrzec jakąś wyjątkową aktywność rządu, to też nie można powiedzieć, że temat ten w ogóle władz nie interesuje.

Jaworzno – autonomiczny i elektromobilny król.

Gdy tylko powstała ustawa o elektromobilności od razu swoją gotowość do przeprowadzania badań, czy testów wyraziło Jaworzno. To miasto, dla które właśnie komunikacja miejska była koronnym argumentem, by do Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej nie należeć. Od początku prezydent Jaworzna Paweł Silbert powtarzał, że u niego przez lata wypracowano doskonały transport publiczny i łączenie go z tymi funkcjonującymi we wspólnocie 41 gmin nie ma do końca sensu. Obecnie komunikacja miejska w Jaworznie to 40 proc. autobusów elektrycznych, a celem jest 80 proc.

Jak zapowiedział tak zrobił i Jaworzna w metropolii nie ma. Ale za to faktycznie miasto stało się poligonem doświadczalnym dla wielu nowoczesnych rozwiązań. Silbert przypomina, że w jego mieście debiutowały bilety OPS i twierdzi, że dobiera w ten sposób współpracowników, by miasto się rozwijało i wdrażało pionierskie rozwiązania.

REKLAMA

Po mapach czas na strefę testów.

Skanowanie Jaworzna było tylko pierwszym krokiem. Teraz postawiono kolejne. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wraz z Ministerstwem Infrastruktury oraz Jaworznem podpisały list intencyjny o współpracy, w ramach którego w mieście powstanie specjalna strefa do testów jazdy prototypów autonomicznych pojazdów transportu publicznego. Innowacyjne autobusy będą opracowane w ramach programu „Bezemisyjny Transport Publiczny”. Jazda autonomiczna prototypów autobusów testowana będzie na terenie zajezdni Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie oraz na specjalnie przygotowanym obszarze testowym

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA