REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bankowość

Wspaniały to był konkurs, nie zapomnę go nigdy. iPhone X wędruje do…

CZTERY TYSIĄCE SIEDEMSET PIĘĆDZIESIĄT DWA - tyle pomysłów na nazwę dla urządzenia kryptograficznego stworzonego przez Alior Bank zaproponowali czytelnicy Spider’s Web. Nagroda główna - smartfon iPhone X - może jednak trafić tylko jednej osoby.

24.05.2018
19:13
iphone x
REKLAMA
REKLAMA

Wspaniały to był konkurs. Świetna nagroda - prawdopodobnie najlepszy smartfon na świecie, czyli iPhone X. Wyjątkowy kontekst - nowoczesne urządzenie kryptograficzne, stworzone w Polsce przez polskich inżynierów w Alior Banku. Niezastąpieni uczestnicy - czytelnicy Spider’s Web, którzy zaproponowali blisko 5 tys. nazw dla nowego produktu Alior Banku.

O co chodziło w naszej zabawie?

Polscy specjaliści z Alior Banku zbudowali kryptograficzne urządzenie, które ma szansę raz na zawsze zmienić przyszłość bezpiecznej bankowości internetowej.

Inżynierowie zadbali o to, aby pieniądze klientów były zabezpieczone przed nieautoryzowanym dostępem oraz o to, aby podczas wykonywania przelewów nikt nie podmienił danych wprowadzonych przez użytkownika.

bankowe urzadzenie kryptograficzne-2 class="wp-image-621526"

Czytelnicy Spider’s Web poznali ten sprzęt już wcześniej, gdy na łamach bloga opisywaliśmy jego prototyp i wyjaśnialiśmy zasadę działania:

Bez wchodzenia zbyt głęboko w technikalia, najlepiej myśleć o nim, jako o „wycinku” bankowego systemu bezpieczeństwa, bezpiecznej przestrzeni dla naszych pieniędzy albo jak o sejfie przyszłości. Jego obsługa jest banalnie prosta. Podłączamy urządzenie do komputera przy pomocy kabla USB. Żadnego instalowania sterowników ani skomplikowanej konfiguracji. Plug & Play.

Po podłączeniu do komputera, urządzenie to odrobinę zmienia sposób wykonywania przelewów z naszego konta. Ale spokojnie, nie są to wielkie zmiany. Zanim wykonamy przelew, na ekranie urządzenia wyświetli się informacja o koncie, na które chcemy wysłać pieniądze. Następnie urządzenie poprosi nas o jego weryfikację przez wpisanie kilku cyfr rachunku kontrahenta, a całą transakcję potwierdzimy wstukując na nim nasz PIN. Nic trudnego.

Najważniejsze rzeczy dzieją się bez udziału użytkownika. Urządzenie posiada wbudowany chip kryptograficzny, działający w oparciu o technikę krzywych eliptycznych. Zaszyte w nim klucze zostały skonstruowane w taki sposób, że klucz prywatny nigdy nie opuszcza samego urządzenia, a wszystkie dane, które to robią, szyfrowane są przy pomocy algorytmu AES256 ze zmiennym kluczem transportowym wyliczanym przez algorytm Diffiego-Hellmana – wyjaśnił Tomasz Domański.

Problem polegał jednak na tym, że wspomniane urządzenie cały czas nie miało nazwy. Partner strefy FinTech na Spider’s Web, czyli Alior Bank, doszedł do wniosku, że nikt nie zaproponuje lepszej nazwy dla tego urządzenia niż czytelnicy Spider’s Web. Dlatego błyskawicznie przeszliśmy od słów do czynów. Wybraliśmy świetną nagrodę i uruchomiliśmy konkurs.

Czytelnicy Spider’s Web dopisali 💪

Konkurs wystartował 21 kwietnia i trwał do 20 maja 2018 r. W tym czasie czytelnicy Spider’s Web nadesłali aż 4752 zgłoszenia konkursowe.

Dzisiaj przyszła pora na ogłoszenie wyników...

Smartfon iPhone X wygrywa Paulina z Gdańska, która zaproponowała nazwę SherLOCK. Gratulujemy!

Obiecaliśmy też dwie nagrody pocieszenia - niespodzianki. Dzisiaj możemy już powiedzieć, że są to bony zakupowe o wartości 500 zł każdy, które otrzymują: Alina i Jakub.

Również gratulujemy! Ze zwycięzcami skontaktujemy się drogą mailową.

REKLAMA

Wszystkim czytelnikom Spider’s Web dziękujemy za zaangażowanie i udział w naszej wspólnej zabawie.

PS. Planujemy już kolejne konkursy, w tym takie, które będą przeznaczone wyłącznie dla członków naszej grupy na Facebooku. Dlatego już teraz zachęcamy do dołączenia do Technologicznej grupy wsparcia!

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA