Już wiemy, czym producenci laptopów będą nas kusić w tym roku
Jak co roku, większość liderów rynku PC zaprezentowała na CES w Las Vegas swoje najlepsze konstrukcje przeznaczone na najbliższy rok. Każda stara się czymś wyróżnić. Wspólny mianownik jest jednak jeden.
Każdego roku producenci PC – wyłączając Apple’a – chorują na jakąś jedną, wspólną modę. Trudno się im dziwić, są częściowo uzależnieni od kaprysów Microsoftu i Intela. Tym razem modę narzucił jednak nieco inny zestaw partnerów - Microsoft i Qualcomm, gdzie Intel tylko podąża za trendem wyznaczonym przez resztę. Mam tu na myśli Always Connected PC, czyli komputery będące – tak jak nasze tablety i telefony – zawsze połączone z Siecią.
Telefon i tablet, nawet wygaszone, nadal utrzymują łączność z internetem, synchronizują dane i odbierają powiadomienia, zużywając przy tym minimalną ilość energii. Ta sama cecha ma być wyróżnikiem notebooków z procesorem Snapdragon. Oraz, jak się później okazało, również i Intela.
Nasze nowe komputery po wygaszeniu mają nadal utrzymywać połączenie z siecią LTE i synchronizować dane przy znikomym – zwłaszcza w przypadku procesorów Snapdragon – wpływie na czas pracy na akumulatorze. Jak to będzie wyglądało w praktyce, będziemy musieli jeszcze sprawdzić. Nikt z prasy nie miał jeszcze okazji testować tych urządzeń.
Czym jeszcze wyróżniały się notebooki na CES 2018? Wybraliśmy najciekawsze propozycje liderów rynku.
Przy czym należy pamiętać, że na tak prestiżowych targach producenci lubią chwalić się sztandarowymi produktami, zapewniającymi im odpowiedni wizerunek. Próżno szukać na tej liście komputerów niedrogich, przeznaczonych dla niezamożnego klienta. Choć laptopy z procesorami ARM mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.
HP Spectre x360 15 – oto mój komputer marzeń.
Najnowsza odmiana 15-calowej wersji Spectre x360 została poddana liftingowi. Zmieniło się nieco wzornictwo urządzenia – zaokrąglenia ustąpiły miejsca ostrzejszym krawędziom – i uaktualniono podzespoły komputera. W efekcie otrzymujemy bardzo wydajny komputer, oferujący 13,5 godz. pracy bez podłączania do ładowarki i system szybkiego ładowania pozwalający na uzupełnienie 50 proc. energii w raptem pół godziny.
Komputer oferuje dwa złącza Thunderbolt i wyświetlacz 4K. Jego sercem są procesory Intela ósmej generacji. Możemy też zdecydować, czy preferujemy układ graficzny MX150 od Nvidii, czy też mobilną wersję Radeon RX Vega M. Niestety, jak zawsze, tanio nie będzie. Najtańsza z konfiguracji ma kosztować 1370 dol.…
Lenovo Miix 630, czyli tablet zawsze połączony z siecią i niekoniecznie do prądu.
Tablet hybrydowy Miix 630 z procesorem Snapdragon ma pracować 20 godzin bez konieczności podłączania go do ładowarki, dzięki specyfice zastosowanego procesora oraz akumulatorowi o pojemności 48 Wh.
Miix 630 wyposażony jest w układ Snadragon 835 z Adreno 530, jego najdroższa wersja dysponuje 8 GB RAM-u i 256 GB pamięci masowej. W tablecie znajdziemy też kamerę zgodną z Windows Hello. Wyświetlacz Miiksa to 12,3-calowy panel pracujący w rozdzielczości Full HD. Do urządzenia dołączona będzie klawiatura, umożliwiająca konwersję tabletu w laptopa, oraz rysik zdolny do odróżnienia 1024 poziomów nacisku. Samo urządzenie ma 7,3 mm grubości i 770 g masy.
Całością zarządza Windows 10 S, który w razie potrzeby można za darmo zamienić na Windows 10 Pro, choć czas tej promocji jest ograniczony do jednego roku. Najtańsza wersja tabletu ma kosztować 800 dol. W sprzedaży pojawi się na przełomie marca i kwietnia.
Najlepszy komputer Della – XPS 15 – stał się hybrydą.
Podobnie jak klasyczny Dell XPS 15, również zupełnie nowy model 2w1 oferuje topową specyfikację. Napędzają go czterordzeniowe procesory Intela 8. generacji (i5-8305G bądź i7-8705G), wspierane przez 8 lub 16 GB wbudowanej pamięci DDR4 2400 MHz (którą można samodzielnie rozszerzyć do 32 GB). Do wyboru są także napędy SSD o pojemności 128 GB (SATA) oraz 256, 512 i 1000 GB (PCI-e). Całość jest dopalona układem graficznym RX Vega M GL.
Dotykowy wyświetlacz (rozdzielczość do 4K) w nowym XPS 15 można obrócić o 178 stopni, co pozwala wywinąć go na drugą stronę i używać jako powierzchni do rysowania dzięki opcjonalnemu rysikowi Wacom AES2.0, wykrywającemu 4096 poziomów nacisku. Ciekawostką jest też klawiatura maglev, która zamiast plastikowych elementów wykorzystuje magnesy regulujące skok przycisków. Za bazowy wariant nowego komputera zapłacimy 1300 dol.
Acer Swift 7 to najsmuklejszy laptop na rynku.
Szukacie komputera, który jest wyjątkowo smukły? Swift 7 to prawdopodobnie najlepszy wybór w tej kategorii. Komputer ma raptem 8,98 mm grubości, a mimo tego może się pochwalić wydajnymi podzespołami i – rzekomo – wysoką kulturą pracy. Komputer oferuje procesor Core i7 7. generacji, 8 GB RAM i 256-gigabajtową pamięć masową. W myśl trendu Always Connected nie brakuje mu oczywiście wersji z modemem 4G.
Usprawnienia w konstrukcji pozwoliły Acerowi na zmianę wyświetlacza. Nadal jest to matryca 1080p IPS, ale tym razem jej przekątna to 14 cali. Udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu modnej ostatnio tak zwanej bezramkowej konstrukcji. Niestety, za tę smukłość będziemy musieli zapłacić. Ceny Acera Swift 7 zaczynają się od 1700 dol. Komputer pojawi się w sprzedaży od marca.
Samsung Notebook 7 Spin, czyli dla tych, którzy cenią sobie pracę z rysikiem.
Ten komputer to nowa hybryda od Samsunga, umożliwiająca obrót dotykowego ekranu o 360°, a także obsługę za pomocą rysika Active Pen (który będzie sprzedawany osobno). Komputer ten oferuje też czytnik linii papilarnych zgodny z Windows Hello. Za jego wydajność odpowiada procesor Core i5, któremu towarzyszy 256 GB pamięci SSD i 8 GB RAM. Akumulator o pojemości 43 Wh ma wystarczyć na cały dzień pracy, choć Samsung tego dokładniej nie precyzuje.
Ciekawostką są dodatki programowe, dodane przez Samsunga. Należy do nich m.in. Notatka głosowa, czyli funkcja rejestrowanie głosu za pomocą zintegrowanego mikrofonu o dalekim zasięgu. Samsung twierdzi, że pozwoli uchwycić każdy szczegół ważnych spotkań lub wykładów, które można łatwo przechowywać i udostępniać za pośrednictwem Samsung Cloud. Drugim ciekawym dodatkiem jest Studio Plus, które umożliwia tworzenie spersonalizowanych materiałów multimedialnych zawierających ulubione zdjęcia i filmy.