REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Bill Gates przestał być najbogatszym człowiekiem świata. Wyprzedził go Jeff Bezos

27.07.2017
20:03
Jeff Bezos - kim jest i co robi nowy najbogatszy człowiek na świecie?
REKLAMA

53-letni Jeff Bezos właśnie objął pierwszą lokatę na liście najbogatszych ludzi świata magazynu Forbes. Z czego słynie szef Amazona?

REKLAMA

Magazyn Forbes prowadzi aktualizowaną na bieżąco listę najbogatszych ludzi świata. Dziś mogliśmy zaobserwować na niej dużą zmianę. Bill Gates został zdetronizowany przez Jeffa Bezosa, którego majątek wzrósł do 90,9 mld dol po tym, jak cena akcji Amazona zaczęła rosnąc tuż przed ogłoszeniem wyników finansowych firmy.

Gates ma okrągłe 90 mld dol. i nie zanosi się na to, by szybko odzyskał miano najbogatszej osoby na świecie. Majątek Bezosa rośnie w szybszym tempie, głównie za sprawą kursu giełdowego akcji Amazona.

 class="wp-image-580913"
Tak rosły majątki Jeffa Bezosa i Billa Gatesa. Źródło: Bloomberg.com.

Po Bezosie i Gatesie trzecią lokatę obejmuje Amancio Ortega, założyciel marki odzieżowej Zara. Numer cztery to Warren Buffett, a na piątym miejscu znajduje się pnący się w rankingu Mark Zuckerberg, którego majątek przekroczył już 71 mld dol.

33-letni właściciel Facebooka jest najmłodszą osobą w pierwszej pięćdziesiątce najbogatszych ludzi świata. W pierwszej setce znajduje się jeszcze jego rówieśnik, Dustin Moskovitz, również pracujący w Facebooku.

Jeff Bezos to nazwisko jednoznacznie kojarzone z Amazon.com. Znaczna część majątku Bezosa to akcje Amazona.

 class="wp-image-580917"

Bezos ma obecnie ok. 81 mln akcji Amazona, czyli ok. 17 proc. firmy. Cena akcji wynosi w tej chwili ok. 1060 dol. To odpowiada za przeważającą część majątku najbogatszego człowieka świata.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że Bezos prowadzi też biznes poza Amazonem. Jest m.in. właścicielem The Washington Post.

 class="wp-image-580915"

Bezos kupił 140-letnią gazetę The Washington Post w 2013 roku, za skromne 250 mln dol. Przez ostatnie cztery lata gazeta mocno odżyła. Bezos postawił na rozwój treści, aby dostosować je do cyfrowych czasów. Po przejęciu gazety przez Bezosa, liczba czytelników stale rośnie.

Kolejnym biznesem jest Blue Origin, firma zajmująca się transportem kosmicznym.

 class="wp-image-446210"

Blue Origin został założony przez Jeffa Bezosa w 2000 roku. Firma chce świadczyć usługi turystyki kosmicznej i zamierza sprzedawać suborbitalne loty powyżej linii Karmana, czyli umownej granicy pomiędzy atmosfera Ziemi a przestrzenią kosmiczną. Statek kosmicznym pionowego startu i lądowania może zabierać na pokład trzy osoby. Pierwszy komercyjny lot jest planowany na przyszły rok.

A sam Amazon? Dziś to już nie tylko sklep.

 class="wp-image-534538"

Amazon powstały w 1994 roku wywrócił rynek zakupów w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest to największy na świecie sklep internetowy. Znajdziemy w nim już właściwie wszystko, w tym produkty spożywcze. Amazon ma coraz większe ambicje, by wyeliminować tradycyjne sklepy z żywnością. Ostatni pomysł firmy to fizyczny sklep Amazon Go, w którym nie pracują kasjerzy. Produkty zdjęte z półki są rozliczane automatycznie w aplikacji mobilnej.

Coraz większą popularnością cieszy się abonament Amazon Prime.

Amazon Prime Video w Polsce! class="wp-image-534248"

Amazon Prime zapewnia darmową wysyłkę towarów i wiele zniżek na Amazon.com, ale przede wszystkim daje dostęp do cyfrowych treści: muzyki, wideo, książek, magazynów. W Polsce od grudnia 2016 możemy skorzystać z Amazon Prime Video. Z abonamentu Amazon Prime korzysta już ponad 80 mln osób w samych Stanach Zjednoczonych. Subskrypcja kosztuje 99 dol. rocznie lub 10,99 miesięcznie.

Dzisiejszy Amazon to także urządzenia. I to nie tylko Kindle.

Amazon Echo class="wp-image-508297"
Amazon Echo z Alexą okazał się świetnym pomysłem

Amazon coraz śmielej wchodzi też na rynek urządzeń elektronicznych. Wszyscy znamy czytniki Kindle, ale to tak naprawdę początek. Po drodze były smartfony i tablety Fire, a dziś najgorętszym produktem są głośniki Echo, a konkretniej asystentka głosowa Alexa. To właśnie asystentka ma przed sobą najlepsze perspektywy podbicia rynku.

Nie można też zapomnieć o Amazon Web Services.

Microsoft i Google nie odbierają klientów Amazonowi, a wszystkim innym na rynku class="wp-image-543144"

Chmura Amazona to obecnie największa platforma oferująca usługi w modelu cloud. W ubiegłym roku Netflix zakończył swoją siedmioletnią przeprowadzkę na tę usługę. W oparciu o AWS działają także inni giganci m.in. AirBnB, WeTransfer, Slack, Trello, Quora, IFTTT, czy Wix. W lutym mieliśmy sporą awarię chmury AWS, przez co mogło się wydawać, że przestała działać połowa internetu.

Jak widać, Jeff Bezos ma głowę na karku. Amazon rozwija się w niesamowitym tempie. Wyprzedzenie Billa Gatesa na liście najbogatszych ludzi świata jest wielkim osiągnięciem.

REKLAMA

*Zdjęcie w nagłówku: Steve Jurvetson (Flickr: Bezos’ Iconic Laugh), CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA