REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Ogromna rakieta Blue Origin! Tak firma założyciela Amazonu podbije kosmos

Pamiętacie, gdy Jeff Bezos kilka miesięcy temu zapowiadał, że wkrótce ujawni, jakie plany podboju kosmosu ma jego firma - Blue Origin. Ten moment właśnie nastąpił, a to co zobaczyliśmy, przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania.

13.09.2016
10:40
Ogromna rakieta Blue Origin! Tak firma założyciela Amazonu podbije kosmos
REKLAMA
REKLAMA

Przedsiębiorczy założyciel Amazona w poniedziałek ujawnił w przesłanym do prasy mailu szczegóły dotyczące rakiety nad jaką pracuje Blue Origin - New Glenn.

Nazwa rakiety jest hołdem dla pierwszego Amerykanina, który dotarł na orbitę okołoziemską - Johna Glenna. Dwustopniowa rakieta wyposażona będzie aż w siedem silników BE-4, produkowanych również przez Blue Origin. Silniki BE-4 działają na płynny gaz naturalny zmieszany z płynnym tlenem.

blue_origin class="wp-image-515889"

Średnica wersji dwustopniowej średnica wyniesie średnio około siedmiu metrów, a wysokość 82 metry. Powstanie również wersja trzystopniowa New Glenna, o wysokości aż 95 metrów. Trzystopniowa wersja rakiety będzie musiała zostać wyposażona w dodatkowy silnik - napędzający górny stopień.

Bezos napisał w swojej wiadomości:

New Glenn zaprojektowany został jako pojazd mogący wynosić komercyjne satelity na orbitę oraz ludzi w przestrzeń kosmiczną. Trzystopniowa wersja jest w stanie wykonywać misje poza orbitą okołoziemską.

REKLAMA

Firma jest w trakcie budowy swojej fabryki na przylądku Canaveral na Florydzie. Jak się planuje, pierwsze loty New Glenn odbędą się dopiero w okolicach 2020 roku. Zgodnie z bieżącymi trendami w komercyjnych lotach kosmicznych, zarówno silniki jak i rakieta mają być wielokrotnego użytku. Na przykład pierwszy stopień rakiety (booster), ma wytrzymać do 25 misji.

Bezos nie zamierza poprzestać na tym jednym statku kosmicznym. W swojej wiadomości wspomina, że będzie to zaledwie pierwszy krok jego firmy, a następnym będzie jeszcze potężniejsza rakieta kryjąca się pod kryptonimem New Armstrong - od pierwszego człowieka, który dotarł na Księżyc.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA