Kosmos  / News

Ogromna rakieta Blue Origin! Tak firma założyciela Amazonu podbije kosmos

Pamiętacie, gdy Jeff Bezos kilka miesięcy temu zapowiadał, że wkrótce ujawni, jakie plany podboju kosmosu ma jego firma - Blue Origin. Ten moment właśnie nastąpił, a to co zobaczyliśmy, przekroczyło nasze najśmielsze oczekiwania.

Przedsiębiorczy założyciel Amazona w poniedziałek ujawnił w przesłanym do prasy mailu szczegóły dotyczące rakiety nad jaką pracuje Blue Origin - New Glenn.

Nazwa rakiety jest hołdem dla pierwszego Amerykanina, który dotarł na orbitę okołoziemską - Johna Glenna. Dwustopniowa rakieta wyposażona będzie aż w siedem silników BE-4, produkowanych również przez Blue Origin. Silniki BE-4 działają na płynny gaz naturalny zmieszany z płynnym tlenem.

blue_origin

Średnica wersji dwustopniowej średnica wyniesie średnio około siedmiu metrów, a wysokość 82 metry. Powstanie również wersja trzystopniowa New Glenna, o wysokości aż 95 metrów. Trzystopniowa wersja rakiety będzie musiała zostać wyposażona w dodatkowy silnik - napędzający górny stopień.

Bezos napisał w swojej wiadomości:

New Glenn zaprojektowany został jako pojazd mogący wynosić komercyjne satelity na orbitę oraz ludzi w przestrzeń kosmiczną. Trzystopniowa wersja jest w stanie wykonywać misje poza orbitą okołoziemską.

Firma jest w trakcie budowy swojej fabryki na przylądku Canaveral na Florydzie. Jak się planuje, pierwsze loty New Glenn odbędą się dopiero w okolicach 2020 roku. Zgodnie z bieżącymi trendami w komercyjnych lotach kosmicznych, zarówno silniki jak i rakieta mają być wielokrotnego użytku. Na przykład pierwszy stopień rakiety (booster), ma wytrzymać do 25 misji.

Bezos nie zamierza poprzestać na tym jednym statku kosmicznym. W swojej wiadomości wspomina, że będzie to zaledwie pierwszy krok jego firmy, a następnym będzie jeszcze potężniejsza rakieta kryjąca się pod kryptonimem New Armstrong - od pierwszego człowieka, który dotarł na Księżyc.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst