REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Inteligentne sprzęty AGD wkrótce trafią do Polski. LG odsłania karty

Możemy sobie opowiadać o SI w urządzeniach AGD czy też „zwiedzać” sztandarowy LG Super Shop, jednak czas odpowiedzieć sobie na pytanie „co z tego wszystkiego trafi do Polski”. Na razie urządzeń sztuk dwa: inteligentne lodówka i pralka.

06.06.2017
12:13
LG AGD w Polsce
REKLAMA
REKLAMA

Zwiedzając LG od środka nie zapomniałem o fakcie, że firma prezentując mi swoje różne nowości i wizje wprowadzi je przede wszystkim na swój rodzimy rynek, a także amerykański i – ewentualnie – zachodnioeuropejski. Rynek wschodnioeuropejski jest traktowany przez wszystkie firmy zajmujące się sprzętem w sposób szczególny, nie inaczej jest też z LG.

Nawet podczas rozmowy o platformie IoT od LG i jej rozszerzalności o kolejne moduły nie sposób było nie zakląć pod nosem. No bo co z tego, że Cortana, Google Assistant i Alexa potrafią obsługiwać sprzęt AGD od LG, skoro żadna z tych usług nie jest dostępna w naszym kraju? Podobnie ma się sytuacja z dostępnością samego sprzętu.

Na szczęście na prośbę moją i reszty zaproszonych do LG pismaków pokazano nam sprzęty, które już niedługo trafią na nasz rynek. To lodówka InstaView i pralka TwinWash.

LG InstaView z bajerem do oszczędzania prądu.

Lodówka InstaView Door-in-Door w sposób oczywisty wyróżnia się 33-calowym szklanym panelem. Ten przeźroczysty ekran umożliwia sprawdzenie zawartości lodówki bez otwierania urządzenia. Wystarczy dwukrotnie stuknąć aby podświetlić wnętrze lodówki i skontrolować stan zapasów przy zamkniętych drzwiach. Czemu ma służyć ten bajer? Jak nie otwieramy lodówki, to nie wpływamy na jej temperaturę w środku, a to oznacza, że zużywamy mniej energii.

Lodówki LG są zasilane przez silnik Inverter Linear Compressor, w którym zamiast konwencjonalnego napędu zastosowano liniowy napęd tłoka. Jak twierdzi LG, redukuje to tarcie wewnętrzne, co przekłada się na mniejsze zużycie energii i niwelowanie hałasu, a jednocześnie zapewnia większą niezawodność i trwałość sprzętu.

LG AGD w Polsce class="wp-image-569039"

LG TwinWash zaoszczędzi twój czas piorąc kolory i białe równocześnie.

Nagłówek mówi w zasadzie wszystko pralka TwinWash może równocześnie prać dwa załadunki prania. Poza głównym modułem jest w niej bowiem obecny dodatkowy, mniejszy. Oba moduły piorące mogą działać samodzielnie lub równocześnie. Każdy z nich pracuje niezależnie, więc można stosować różne rodzaje ubrań i różne sposoby prania. W efekcie urządzenie ogarnie oba załadunki w dokładnie 49 minut łącznie.

LG AGD w Polsce class="wp-image-569040"

LG chwali się też kilkoma technikami piorącymi, których skuteczność nie sposób mi zweryfikować. Są to TrueStream, który rzekomo usuwa z tkanin 99,9 proc. alergenów i środków odorogennych i TurboWash, który rzekomo oszczędza środki piorące przy jednoczesnym skróceniu cyklu piorącego. Być może, bez testów możemy co najwyżej podziwiać fikuśność nazw tych funkcji.

Nie pisałbym o tych sprzętach, gdyby nie łączyły się w system smart home od LG.

Tematyka AGD na Spider’s Web na razie traktowana jest po macoszemu, z kilku różnych, mniej lub bardziej istotnych względów. Robię tu jednak wyjątek, bowiem te sprzęty, które pojawią się w naszym kraju najpóźniej po wakacjach, to kolejne elementy platformy SmartThinQ. A więc platformy stanowiącej fundament wizji inteligentnego domu od LG. Jak na tym skorzystamy?

LG SmartThinQ class="wp-image-568903"

Lodówka LG InstaView Door-in-Door może być zdalnie sterowana poprzez aplikację obsługującą SmartThinQ. Możemy nie tylko zdalnie regulować jej temperaturę, ale również uruchomić funkcję ekspresowego mrożenia czy też zamówić pomoc techniczną w razie awarii.

Podobnie w przypadku pralki TwinWash. Możemy sprawdzać stan pralki i to co ona robi z dowolnego miejsca. Możemy modyfikować dostępne programy piorące lub pobierać nowe. Możemy łączyć się z pomocą techniczna w razie problemów a także analizować i optymalizować zużycie prądu przez naszą pralkę.

LG AGD w Polsce class="wp-image-569041"

Ceny i dokładne daty premiery nie są znane.

Mają być oczywiście dostosowane do naszych realiów, a przynajmniej tak mnie zapewniał przedstawiciel LG. Nie jestem jednak pewien, czy te realia firmie LG są dobrze znane i czy zauważalnie większy wydatek na „inteligentne” urządzenie będzie dostateczną pokusą, by takie zakupić i – jak zapewnia producent – odebrać tę inwestycję w postaci mniejszych kosztów i większej ilości wolnego czasu.

REKLAMA

Na jesieni się przeprowadzam na nowe mieszkanie, czeka mnie konieczność zakupu właściwie całego AGD. Sam stanę przed decyzją w którą platformę „smart” inwestować i czy w ogóle to czynić. Pewnie, że bardziej funkcjonalne sprzęty będą kusić. Ale jak zawsze końcowym kryterium będzie to ekonomiczne. Na pewno podzielę się z wami wnioskami.

Wiemy już jakie inteligentne produkty wprowadza na polski rynek LG, wiemy po co, wiemy też co LG uważa za swoje mocne i słabe strony. Teraz pozostaje nam sprawdzić, czy nas, Typowych Konsumentów, na to stać.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA