Smog w całej Polsce! Jutro w trzech miastach komunikacja miejska będzie darmowa
Mało brakuje, a powoli będzie to nasza nowa tradycja - z powodu smogu jutro (9.01.2017 r.) w Krakowie, Warszawie i Kielcach nie będzie trzeba płacić za korzystanie z komunikacji miejskiej.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega, że w niedzielę, 08.01.2017 r., w wielu miastach odnotowano bardzo złą jakość powietrza. Warunki pogodowe były naprawdę tragiczne. Stężenie pyłów niekiedy było przekroczone nawet siedmiokrotnie. Złą jakość powietrza można było wyczuć samodzielnie, bez jakichkolwiek przyrządów pomiarowych, niekiedy nawet przy zamkniętych oknach. Największe stężenie szkodliwych pyłów PM10 oraz PM2,5 zostało odnotowane w województwach podlaskim, mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim, podkarpackim, śląskim, opolskim oraz dolnośląskim.
Z tego powodu w Krakowie, Warszawie i Kielcach w poniedziałek, 9.01.2017, komunikacja miejska będzie dostępna za darmo. W Krakowie podobne akcje były realizowane już wielokrotnie, Warszawa po raz pierwszy zdecydowała się na taki krok niecały miesiąc temu, 15.12.2016 r.
Kto może korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej?
W Warszawie darmowa komunikacja miejska będzie dostępna przez całą dobę, w obu strefach biletowych. Będzie można bezpłatnie korzystać zarówno z pociągów i tramwajów, jak też pociągów Metra Warszawskiego oraz Kolei Mazowieckich. Żeby nikt przypadkiem nie opłacił przejazdu, zostaną wyłączone kasowniki. Także w Kielcach każdy będzie mógł bezpłatnie skorzystać z komunikacji miejskiej.
W Krakowie prawo do bezpłatnego przejazdu będą mieć osoby posiadające dowód rejestracyjny wydany na samochód osobowy, bez względu na miejsce jego wydania. Z bezpłatnego przejazdu może korzystać osoba okazująca dowód rejestracyjny (także samochodu firmowego) wraz z osobami towarzyszącymi, które mogłyby zmieścić się w aucie.
Czemu powietrze jest zanieczyszczone?
Smog powstaje pośrednio z powodu kiepskich warunków atmosferycznych. Największym problemem jest spadek temperatury, z którego powodu konieczne jest mocniejsze ogrzewanie domów. To kolei jest przyczyną większej emisji zanieczyszczeń. Kłopotliwa okazuje się także niska prędkość wiatru, z powodu której zanieczyszczenia nie zostają szybko wywiane i “osiadają” na terenie miasta, a potem my nimi oddychamy.
Smog jest bardzo poważnym problemem.
Jeżeli zamierzacie w najbliższym czasie wychodzić na dwór, lepiej tego nie róbcie. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informuje, że długotrwałe przebywanie w obecnie panujących warunkach może zwiększyć ryzyko chorób układu oddechowego, naczyniowo-sercowego oraz odpornościowego. Zbyt duża ilość szkodliwych pyłów w powietrzu może także zaostrzyć objawy chorób alergicznych oraz być przyczyną kaszlu i trudności z oddychaniem. Władze miast apelują też o powstrzymywanie się od palenia w kominkach i ograniczenie w ten sposób emisji zanieczyszczeń.
O tym, że smog nie jest chwilowym problemem, świadczy raport wydany w lipcu przez Światową Organizację Zdrowia. Według niego w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast Europy aż sześć znajduje się w Polsce, zaś nasz kraj jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych na kontynencie.