Smart City  / News

W Warszawie jest taki smog, że komunikacja miejska będzie dostępna za darmo

231 interakcji
dołącz do dyskusji

Smog sprawił, że władze Warszawy zdecydowały się na udostępnienie mieszkańcom darmowego dostępu do Komunikacji Miejskiej. 

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prognozuje znaczne pogorszenie jakości powietrza w Warszawie 15.12.2016 w godzinach popołudniowych i wieczornych. Z tego powodu władze miasta po raz pierwszy w historii zdecydowały się na próbę ograniczenia ilości zanieczyszczeń poprzez wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej na cały dzień.

Darmowa komunikacja miejska będzie dostępna przez całą dobę, w obu strefach biletowych. Będzie można bezpłatnie korzystać zarówno z pociągów i tramwajów, jak też pociągów Metra Warszawskiego oraz Kolei Mazowieckich. Żeby nikt przypadkiem nie opłacił przejazdu, zostaną wyłączone kasowniki. W ten sposób miasto chce przynajmniej chwilowo poprawić jakość powietrza w mieście.

Zachęcam do korzystania z miejskiej komunikacji a nie z samochodów prywatnych. Pozostawienie ich na parkingach przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście - apeluje Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Jest to pierwszy tego typu przypadek w historii Warszawy. Do tej pory na wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej z powodu bardzo złej jakości powietrza regularnie decydował się Kraków. Już od dłuższego czasu podobnych reakcji władz stolicy domagali się aktywiści z Warszawskiego Alarmu Smogowego i Miasto Jest Nasze. Dopiero teraz zdecydowano się je spełnić te prośby.

Czemu powietrze będzie zanieczyszczone?

Smog powstanie z powodu kiepskich warunków atmosferycznych. Największym problemem będzie spadek temperatury, z którego powodu konieczne jest mocniejsze ogrzewanie domów. To kolei spowoduje większą emisję zanieczyszczeń. Kłopotliwa okaże się też niska wartość wiatru, z powodu której zanieczyszczenia nie zostaną szybko wywiane i “osiądą” na terenie miasta.

Prognoza zamieszczona na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska mówi, że poziom szkodliwych pyłów może przekraczać 200 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3). Oznacza to, że bardzo mocno zostanie przekroczona norma umiarkowana, która wynosi od 60 do 100 µg/m3.

Sytuacja zacznie pogarszać się od godziny 14:00. Początkowo powietrze pogorszy się na terenie Woli i Włoch, zaś po godzinie 19:00 dopuszczalny poziom szkodliwych pyłów PM10 zostanie przekroczony na terenie całej Warszawy, z wyjątkiem północnej części Białołęki. Problem ten dotyczy zatem praktycznie wszystkich mieszkańców miasta, również tych mieszkających w jego zielonych częściach.

Smog jest bardzo poważnym problemem.

Zanieszyszczenia powietrza mogą być szczególnie szkodliwy dla osób starszych oraz dzieci, astmatyków, a także osób z chorobami serca oraz dróg oddechowych. Ludzie należący do tych grup powinni unikać dłuższego przebywania na zewnątrz. Władze miasta apelują też o powstrzymywanie się od palenia w kominkach i ograniczenie w ten sposób emisji zanieczyszczeń.

O tym, że problem ten nie jest chwilowy, świadczy raport wydany w lipcu przez Światową Organizację Zdrowia. Według niego w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast Europy aż sześć znajduje się w Polsce, zaś nasz kraj jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych na kontynencie.

Czytaj również: 3 dni pobytu w Krakowie są tak szkodliwe, jak wypalenie paczki fajek. To się musi skończyć

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst