REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

W Warszawie jest taki smog, że komunikacja miejska będzie dostępna za darmo

Smog sprawił, że władze Warszawy zdecydowały się na udostępnienie mieszkańcom darmowego dostępu do Komunikacji Miejskiej. 

14.12.2016
17:50
Smog w Warszawie: alarm smogowy i darmowa komunikacja miejska!
REKLAMA
REKLAMA

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prognozuje znaczne pogorszenie jakości powietrza w Warszawie 15.12.2016 w godzinach popołudniowych i wieczornych. Z tego powodu władze miasta po raz pierwszy w historii zdecydowały się na próbę ograniczenia ilości zanieczyszczeń poprzez wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej na cały dzień.

Darmowa komunikacja miejska będzie dostępna przez całą dobę, w obu strefach biletowych. Będzie można bezpłatnie korzystać zarówno z pociągów i tramwajów, jak też pociągów Metra Warszawskiego oraz Kolei Mazowieckich. Żeby nikt przypadkiem nie opłacił przejazdu, zostaną wyłączone kasowniki. W ten sposób miasto chce przynajmniej chwilowo poprawić jakość powietrza w mieście.

Zachęcam do korzystania z miejskiej komunikacji a nie z samochodów prywatnych. Pozostawienie ich na parkingach przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście - apeluje Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Jest to pierwszy tego typu przypadek w historii Warszawy. Do tej pory na wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej z powodu bardzo złej jakości powietrza regularnie decydował się Kraków. Już od dłuższego czasu podobnych reakcji władz stolicy domagali się aktywiści z Warszawskiego Alarmu Smogowego i Miasto Jest Nasze. Dopiero teraz zdecydowano się je spełnić te prośby.

Czemu powietrze będzie zanieczyszczone?

Smog powstanie z powodu kiepskich warunków atmosferycznych. Największym problemem będzie spadek temperatury, z którego powodu konieczne jest mocniejsze ogrzewanie domów. To kolei spowoduje większą emisję zanieczyszczeń. Kłopotliwa okaże się też niska wartość wiatru, z powodu której zanieczyszczenia nie zostaną szybko wywiane i “osiądą” na terenie miasta.

Prognoza zamieszczona na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska mówi, że poziom szkodliwych pyłów może przekraczać 200 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3). Oznacza to, że bardzo mocno zostanie przekroczona norma umiarkowana, która wynosi od 60 do 100 µg/m3.

Sytuacja zacznie pogarszać się od godziny 14:00. Początkowo powietrze pogorszy się na terenie Woli i Włoch, zaś po godzinie 19:00 dopuszczalny poziom szkodliwych pyłów PM10 zostanie przekroczony na terenie całej Warszawy, z wyjątkiem północnej części Białołęki. Problem ten dotyczy zatem praktycznie wszystkich mieszkańców miasta, również tych mieszkających w jego zielonych częściach.

Smog jest bardzo poważnym problemem.

Zanieszyszczenia powietrza mogą być szczególnie szkodliwy dla osób starszych oraz dzieci, astmatyków, a także osób z chorobami serca oraz dróg oddechowych. Ludzie należący do tych grup powinni unikać dłuższego przebywania na zewnątrz. Władze miasta apelują też o powstrzymywanie się od palenia w kominkach i ograniczenie w ten sposób emisji zanieczyszczeń.

REKLAMA

O tym, że problem ten nie jest chwilowy, świadczy raport wydany w lipcu przez Światową Organizację Zdrowia. Według niego w pierwszej dziesiątce najbardziej zanieczyszczonych miast Europy aż sześć znajduje się w Polsce, zaś nasz kraj jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych na kontynencie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA