REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Zapomnij o małej żywotności akumulatorów w smartfonach. Podziękuj Huaweiowi

Akumulatory litowo-jonowe stosowane w zdecydowanej większości urządzeń mobilnych mają wiele wad. Są drogie w produkcji, mało odporne na wysokie temperatury, a ich żywotność pozostawia wiele do życzenia. Niektóre z tych problemów niebawem może rozwiązać Huawei.

02.12.2016
14:30
Dzięki Huawei możesz zapomnieć o małej żywotności akumulatorów w smartfonach
REKLAMA
REKLAMA

Watt Laboratory, organizacja działa w ramach Huawei Central Research Institute, zaprezentowała nowy rodzaj akumulatorów litowo-jonowych, w których dodatkowo zastosowano grafen. Okazuje się, że stworzone w ten sposób ogniwa mogą poprawnie działać w temperaturze temperaturze 60 stopni. Dotychczas stosowane akumulatory bez problemu wytrzymywały w temperaturze nie wyższej niż 50 stopni Celsjusza.

To żadna rewolucja? No big deal? Wbrew pozorom nie jest to prawda.

Rzeczywiście, początkowo korzyści z zastosowania nowego rodzaju akumulatorów odczują nieliczni użytkownicy smartfonów oraz komputerów. Ludzie pracujący i żyjący w ekstremalnie trudnych warunkach, w najwyższych temperaturach. Jednak należy pamiętać o tym, że akumulatory stosuje się nie tylko w różnego rodzaju komputerach. Stosuje się je także w dronach, które produkują całkiem dużo ciepła. Na rynku pojawia się również coraz więcej elektrycznych aut. Tam zapotrzebowanie na tego typu ogniwa może być całkiem duże.

Jednak to nie wszystko. Nowy rodzaj ogniw ma cechować się dwa razy większą żywotnością niż obecnie używane ogniwa. Jest to bardzo istotna wiadomość. W urządzeniach mobilnych i komputerach coraz częściej stosuje się niewymienne akumulatory. Jednocześnie są to komponenty smartfonu cechujące się najmniejszą żywotnością. Gdy po dwóch latach bateria się zepsuje, nie działa też telefon. W teorii można ją wymienić na nową, jednak duża część użytkowników po takim czasie spędzonym z urządzeniem decyduje się na kupno nowego sprzętu. Gdyby akumulator się nie zepsuł, być może użytkownicy nie pomyśleliby nawet o wymianie sprzętu na nowy.

Dr Yangxing Li, główny naukowiec w Watt Laboratory, zdradził, że akumulatory stworzone przez jego zespół są unikalne dzięki trzem rozwiązaniom. Pierwszy z nich to specjalny dodatek w elektrolitach, który eliminuje pozostałości wody i zapobiega ulatnianiu się elektrolitów w wysokich temperaturach. Drugi to zmodyfikowany materiał NMC (LiNiCoMnO2), z którego stworzona jest katoda. Dzięki temu cechuje się ona większą stabilnością termiczną. Trzeci element układanki to grafen, który pozwala na znacznie bardziej efektywne chłodzenie akumulatora.

REKLAMA

Jak realnie sprawdzają się nowe akumulatory?

Według wstępnych testów nowy akumulator cechuje się o 5 stopni Celsjusza niższą temperaturą pracy niż inne ogniwa dostępne na rynku. Dodatkowo po 2000 cyklach pracy w temperaturze 60 stopni udało mu się zachować aż 70 proc. swojej pierwotnej pojemności. Osiągnięcia te mogą się wydawać niewielkie w porównaniu do innych innowacji świata akumulatorów, o których słyszymy codziennie. Jednak w przeciwieństwie do nich nowe ogniwa Huaweia mają szansę już niebawem zaistnieć na rynku i sprawić, że kolejne generacje smartfonów będą nieco lepsze i trwalsze od obecnych na rynku urządzeń.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA