REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Windows 10 Mobile - co dalej z nazwą? [aktualizacja]

Microsoft nadal nie poradził sobie z przekonaniem deweloperów do swojego systemu operacyjnego na smartfony. Firma się jednak nie poddaje i szykuje kolejną wersję systemu. Czy po Windows Mobile 6.x, Windows Phone 7, Windows Phone 8.x i Windows 10 Mobile przyszła kolej na... Windows 10 for Phones? Nie do końca.

10.08.2016
17:29
Windows 10 for Phones
REKLAMA
REKLAMA

​Aktualizacja: Tekst został napisany w oparciu o informację podaną przez Paula Thurrotta - poważne i rzetelne źródło dotyczące wszystkiego, co dzieje się wokół Microsoftu. Po przygotowaniu i opublikowaniu naszego newsa Thurrott postanowił zmienić zdanie i stwierdził, że (kolejnej) zmiany nazwy jednak nie będzie. Zostaje Windows 10 Mobile. Przynajmniej na razie.

System mobilny Microsoftu najpierw powstawał w bólach, a teraz żyje podłączony do respiratora. Mariaż z Nokią, a następnie wykupienie mobilnej części tej fińskiej firmy i zajęcie się rozwojem marki Lumia samodzielnie nie pomogło w nawiązaniu równej walki z Androidem i iOS.

Co nie oznacza, że Microsoft się poddaje.

Microsoft rok temu zdecydował się na unifikację swoich systemów niezależnie od hardware’u, jaki napędzają. Ten sam Windows 10 trafił na sprzęty wszelkiej maści - nie tylko na laptopy i komputery stacjonarne, ale też na tablety, smartfony, konsolę Xbox One, sprzęty z kategorii IoT i gogle Holo Lens.

W przypadku smartfonów Microsoft przebył długą drogę. Windows Mobile 6.x musiał odejść, a zastąpił go ascetyczny Windows Phone 7. Ten system też zniknął zastąpiony Windows Phone 8.x, który to z kolei zastąpił… po prostu Windows 10, nazywany też często dla rozróżnienia Windows 10 Mobile.

Teraz Microsoft wprowadza kolejny system mobilny.

Windows 10 Mobile okazał się porażką. Nie dość, że ten wariant zadebiutował po wielu miesiącach od premiery desktopowego wydania, to sztandarowe urządzenia pracujące pod jego kontrolą cierpiały na problemy wieku dziecięcego.

Programiści po raz kolejny zbyli Microsoft wzruszeniem ramion, a Windows Store nadal znacznie odbiega pod względem zawartości od Google Play i App Store. Nie ma co się oszukiwać - Windows 10 Mobile tego nie zmieni.

Czym w ogóle jest Windows 10 for Phones?

Podobnie jak w przypadku premiery Windows 10, tak samo i teraz przy Windows 10 Anniversary Update użytkownicy telefonów z oprogramowaniem Microsoftu muszą uzbroić się w cierpliwość. Microsoft postanowił wydać uaktualnienie dla smartfonów nieco później - ma ono zadebiutować w przeciągu miesiąca.

Windows 10 Mobile zastąpi… Windows 10 for Phones - tak podał Thurrott. Okazuje się jednak, że podane przez jego informacje rozminęły się z prawdą, a przyczyną jest niekonsekwencja w nazewnictwie Microsoftu. Wbrew temu, co pisałem wczoraj, nazwa Windows 10 Mobile nadal będzie obowiązywać.

Gdzie się podział Windows 10 dla małych tabletów?

Windows 10 można uruchomić na wielu różnych urządzeniach, ale Microsoft dla każdego z nich przygotował inny interfejs. To oczywiście ma sens - inaczej obsługuje się komputer, telefon, konsolę do gier, o inteligentnych sprzętach domowych bez ekranu i goglach rozszerzonej rzeczywistości nie wspominając.

Jedną z niszowych grup sprzętów, na które powstał osobny interfejs, były małe tablety. Windows 10 Mobile na małych tabletach był niszą w niszy, aczkolwiek będąc posiadaczem tego urządzenia byłbym szczerze zainteresowany dalszym rozwojem. Nie wiadomo jednak, jak będzie wyglądał system po aktualizacji na takich urządzeniach jak Alcatel Pixi 3.

REKLAMA

Pomijając tę dygresję o Windows 10 dla małych tabletów i tak jestem zdania, że ktoś w biurze Microsoftu powinien wydrukować i przykleić pracownikom przy biurkach kartkę z napisem “jak działa to nie rusz!”. Windows 10 na smartfony trapi wiele problemów, ale co jak co, akurat nazwa się do nich nie zaliczała.

​Aktualizacja: Tekst został napisany w oparciu o informację podaną przez Paula Thurrotta - poważne i rzetelne źródło dotyczące wszystkiego, co dzieje się wokół Microsoftu. Po przygotowaniu i opublikowaniu naszego newsa Thurrott postanowił zmienić zdanie i stwierdził, że (kolejnej) zmiany nazwy jednak nie będzie. Zostaje Windows 10 Mobile. Przynajmniej na razie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA