1. SPIDER'S WEB
  2. Sprzęt
  3. Tech

A więc tak się sprawuje Windows 10 na minitablecie

Alcatel OneTouch Pixi 3 będzie jednym z nielicznych minitabletów pracujących pod kontrolą Windows 10. Udało mi się znaleźć to urządzenie na Build 2016, choć nie było łatwo.

Alcatel OneTouch Pixi 3

Build 2016 to konferencja dla programistów, dlatego też nowy sprzęt raczej nie jest na niej prezentowany. Co nie zmienia faktu, że znajdziemy tu wiele urządzeń, które deweloperzy mogą przejrzeć, obejrzeć i się nimi pobawić. Większość z tych urządzeń już znamy, dlatego też po spacerze w strefie sprzętu miałem się właściwie poddać i iść na kolejne sesje i wykłady. Ale w końcu go znalazłem. Schowany w kącie, smutny i intrygujący. Jedyny minitablet z Windows 10. Niestety, z uwagi na tłum ludzi i miejsce zupełnie nieprzystosowane do tego typu relacji, z góry przepraszam za jakość zdjęć. Przechodząc jednak do rzeczy.

Alcatel OneTouch Pixi 3

Minitablety z Windows 10 korzystają z jego mobilnej dystrybucji, a więc tej samej, jaka jest wykorzystywana przez telefony z tym systemem operacyjnym. Z takiej też korzysta ośmiocalowy Pixi 3, posiadający na pokładzie anteny LTE i GPS. Urządzenie może działać jak telefon, choć nie posiada on głośnika słuchawkowego (można jednak podłączyć słuchawki z mikrofonem). Inne istotne specyfikacje to rozdzielczość 1280 x 800 pikseli na ekranie IPS, procesor Snapdragon 210, 8 GB pamięci (oraz slot na kartę microSD), 1 GB pamięci RAM i akumulator o pojemności 4060 mAh. Całość ma kosztować równowartość 200 dolarów.

Alcatel OneTouch Pixi 3

Całość działa… zaskakująco dobrze. Nie tylko specyfikacja jest wystarczająca (choć zapewne przy grach i częstym przełączaniu aplikacji da sobie we znaki), ale też mobilna wersja Windows 10 radzi sobie znakomicie na wyświetlaczu o takiej przekątnej. Rzekłbym, że znacznie lepiej niż pełny Windows 10, choć oczywiście, z uwagi na mikroprocesor, tablet ten nie obsłuży aplikacji typu Win32.

Alcatel OneTouch Pixi 3

Z pewnością będę się starał o wypożyczenie (a może zakup?) tego urządzenia do testów. Zaintrygowało mnie bardzo. Jest tanie, lekkie i zgrabne. Działa płynnie i bez przycięć, choć właśnie testy by wykazały, czy da się na tym pracować „na serio” i grać w gry wideo. Pierwsze wrażenie: jak najbardziej pozytywne. Będę męczył firmę Alcatel o to, aby była szansa na dłuższe testy, choć z tego, co zdążyłem ustalić, Pixi 3 nie będzie dostępny w oficjalnej dystrybucji w naszym kraju.