Tech  / Artykuł

Moje aplikacje Anno Domini 2014 - iPhone

Dostaję od Was sporo zapytań o aplikacje - jakich używam i jakich polecam do różnych czynności. Takie pytania nasilają się pod koniec roku, więc… tradycyjnie pod koniec roku prezentuję swoją listę programów komputerowych oraz aplikacji mobilnych, jakich używam. Oto część druga - aplikacje na iOS, iPhone 6.

Systemowe

W przypadku iOS jest zupełnie inaczej niż na OS X, gdzie używam większości systemowych aplikacji. Na iPhonie korzystam ze znacznie lepszych zamienników od zewnętrznych dostawców.

I tak zamiast systemowej aplikacji Kalendarz, korzystam z genialnego Sunrise, który integruje się z dosłownie wszystkimi moimi kontami społecznościowymi (Google, iCloud, Facebook, Asana, Evernote, Trello, LinkedIn, Foursquare, Twitter). Zamiast systemowej Pogody, korzystam z przepięknej aplikacji Yahoo Weather. Zamiast (wciąż słabych) map Apple, oczywiście numerem jeden są u mnie mapy Google.

Moim głównym klientem poczty nie jest aplikacja Mail, lecz Gmail. Żałuję, bo akurat systemowa aplikacja poczty jest w iOS świetna. Tyle że nie obsługuje Gmaila po pushu, więc odpada.

Z systemowych aplikacji korzystam za to z: Safari (to wciąż najlepsza przeglądarka na iOS), Wiadomości, FaceTime, Zdjęć oraz Aparatu, Zegara, Notatek (wymiennie z Evernote) i oczywiście Ustawień oraz App Store. Nie korzystam w ogóle z: Powiadomień, Giełdy, Game Center, iBooks, Passbook.

Must-have

iPhone 6 – 1 ekran

Pierwszy ekran na moim iPhonie to najważniejsze dla mnie aplikacje. Obok tych systemowych, które wymieniłem powyżej znajdują się tam też:

Withings Health Mate - który zbiera dane z mojego zegarka Activite i wagi Smart Body Analyzer i jest dziś centrum informacji o moim zdrowiu. To tam monitoruję swoją wagę, BMI, poziom tłuszczu w organizmie, puls krwi, jakość powietrza w sypialni, liczbę kroków oraz treningi (bieg, chód, pływanie) oraz sen. Dane z Withings synchronizuję z Apple Health.

Z Withings współpracuje także RunKeeper, w którym zapisuję swoje treningi biegowe oraz MyFitnessPal, w którym monitoruję kaloryczność swoich codziennych posiłków (choć mam problemy z utrzymaniem regularności, stąd akurat ta aplikacja na drugim ekranie).

Trzy podstawowe aplikacje analityczne to: Analytics (oficjalny klient Google Analyticsa), AnalyticsTiles (kapitalny klient Analyticsa) oraz Brand24, którego przedstawiać chyba nie trzeba.

Forza - moja ulubiona aplikacja do śledzenia wyników meczów piłkarskich na żywo, świetnie integrująca się z filmikami z golami.

Trzy podstawowe aplikacje społecznościowe: Facebook oraz Messenger (wróciłem do nich, mimo iż pożerają baterię iPhone’a w sposób dramatyczny, bo alternatywny Paper na dłuższą metę się nie sprawdza) oraz Twitter (w tekście o aplikacjach na OS X tłumaczyłem dlaczego wolę go od Tweetbota).

Do tego Spotify oraz Feedly - chyba najczęściej używane przeze mnie aplikacje mobilne obok Twittera.

Ekran drugi

iPhone 6 – 2 ekran

Na drugim ekranie umieszczam aplikacje bardzo ważne dla mnie, ale takie, z których korzystam nieco rzadziej niż z tych na pierwszym. Znajdują się tam ważne narzędzia, jak:

Dropbox wraz z Carouselem (do zdjęć w Dropboksie), 1Password, Evernote, Things oraz Wunderlist - wszystkie świetnie działające w chmurze z pełną synchronizacją stanu pracy pomiędzy różnymi typami urządzeń komputerowych.

Najważniejsze dla mnie aplikacje informacyjne: mBank, Program TV od WP.pl (najlepsza integracja z kalendarzem), Shazam.

Ważne aplikacje nawigacyjno-geolokalizacyjne, jak: JakDojadę, Navigon, IC Navigator (rozkład jazdy pociągów, którymi często jeżdżę), oraz kilka nieco mniej istotnych aplikacji społecznościowych: Instagram, Hangouts, LinkedIn.

Drugi ekran uzupełniają: klient do obsługi Sonosa oraz pomocnicze aplikacje do fitnessu: Up oraz Pebble.

Trzeci ekran

iPhone 6 – 3 ekran

Trzeci ekran to głównie aplikacje informacyjne, z których korzystam na iPhonie.

Są tam najważniejsze dla mnie: Pocket, Instapaper, czyli aplikacje do zapisywania i późniejszego czytania tekstów znalezionych w sieci, a także najważniejsze aplikacji do kuracji treści: Zite, Flipboard, Prismatic, Nuzzel (świetna aplikacja pokazująca co jest popularne na moim Twitterze), oraz Circa i Yahoo News Digest - obie aplikacje to najlepsze newsowe aplikacje w App Store.

Mam też kilka świetnych polskich aplikacji newsowo-publicystycznych jak: Gazeta.pl Live, Sport.pl Live, Puls Biznesu, Onet News, Eurosport i Przegląd Sportowy News.

Korzystam też z: Guardian (chyba najlepsza aplikacja portalowa na świecie), Medium, BuzzFeed, Pudelek (a jakże!) oraz Digg i Alien Blue (świetny klient Reddit).

Czwarty ekran

iPhone 6 – 4 ekran

Na czwartym ekranie trzymam aplikacje tymczasowe, czyli takie, których sprawdzam długoterminową przydatność, zamienniki do niektórych innych aplikacji oraz takie, z których korzystam rzadko, ale mimo to wciąż są konieczne.

Mam tutaj więc: Tweetbota (liczę na to, że w końcu dostanie wszystkie funkcje systemowego Twittera), GoPro, Asana, HBO Go, Inbox (nie mogę się wciąż przekonać do nowej poczty Google’a), YouTube, czy Wallpapers+.

Są tu też aplikacje: ETA, Moments, których używam w Centrum Powiadomień jako widgetów, o czym za moment.

Jest tu także jedyna aktualnie mobilna gra, w którą gram (te, które przejdę usuwam z iPhone’a), czyli bardzo fajna przygodówka The Silent Age.

W folderach trzymam systemowe aplikacje, których nie używam, a których odinstalować się nie da (folder Apple), mniej ważne aplikacje Google’a (folder Google), oraz dodatkowe narzędzia jak: SpeedTest, Kalkulator, Dyktafon, iA Writer, Clips, Swype, Friend Check, których używam rzadziej lub które zintegrowane są z systemem).

Korzystam też oczywiście z Kiosku. Subskrybuję w nim: Press, tygodnik Puls Biznesu oraz Newsweeka.

Centrum Powiadomień

Wraz z nową wersją iOS można korzystać z Centrum Powiadomień jako miejsca dla użytecznych widgetów. Ja korzystam z następujących:

Data Widget - świetny widget pokazujący zużycie transferu danych w oparciu o plan taryfowy. Yahoo Weather - widget pogodowy, Sunrise Beta - najlepszy widget kalendarza, Vidgets - widget z podglądem wykorzystania dysku, pamięci RAM oraz prędkości internetu, Evernote - widget do szybkiego zachowywania notatek różnego typu, oraz Giełda.

Dwa ostatnie widgety to:

Moment - kapitalny widget, który pokazuje ile de facto czasu spędzamy z odblokowanym iPhone’em oraz ile razy w ciągu dnia go aktywujemy (polecam: ciekawe obserwacje można poczynić)

Forza - widget, w którym śledzę na żywo wyniki meczów moich ulubionych meczów piłkarskich.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst