REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Tak to się robi! Narodowy Bank Polski wypuścił aplikację, którą każdy powinien zainstalować

Narodowy Bank Polski zgodnie z zapowiedziami wprowadził w kwietniu nowy wzór banknotów. Ruch ten miał na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa i zastąpienie wycofanych z obiegu, zniszczonych starych banknotów. Nie obyło się jednak bez problemów.

16.05.2014
15:09
Tak to się robi! Narodowy Bank Polski wypuścił aplikację, którą każdy powinien zainstalować
REKLAMA
REKLAMA

7 kwietnia 2014 roku do obiegu wprowadzono nowe banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł. Narodowy Bank Polski opublikował wyjaśnienia i informacje o zmodernizowanych zabezpieczeniach. Banknoty na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie, jednak mają odkryte pole znaku wodnego. Dodatkowo w procesie produkcji użyto farby opalizującej i poprawiono zabezpieczenie recto-verso. Zmiany te nie dotknęły banknotów o nominale 200 zł.

Stare banknoty oczywiście zachowują swoją ważność i nadal są obowiązującym w Polsce środkiem płatniczym. Obok nich, równolegle będzie funkcjonował nowy wzór banknotów.

Wprowadzenie nowego wzoru środków płatniczych spowodowało pewne problemy.

Początkowo wpłatomaty nie rozpoznawały poprawnie nowych banknotów i odrzucały wpłaty realizowane przy ich pomocy. Pisałem o tym jeszcze w kwietniu.

Od tamtego czasu nowe pieniądze zaczęły się co raz częściej pojawiać w naszych portfelach. Klienci banków przestali zgłaszać problemy z wpłatami, więc prawdopodobnie jeden z problemów został zażegnany.

Pojawił się jednak kolejny. Wraz z rosnącą, ale cały czas niską, popularnością nowych wzorów banknotów Polacy i obcokrajowcy mieszkający lub tymczasowo przebywający w naszym kraju mają problemy z rozpoznawaniem nowych wzorów i ich odpowiednią weryfikacją.

zmiany w banknotach

W ciągu jednego tygodnia dwa razy spotkałem się tym, że klienci sklepów, którym kasjer wydawał resztę zdziwili się na widok nowego pieniądza. Ładny, niezniszczony banknot, którego kolor ma dodatkowo inny odcień oraz inaczej umieszczone zabezpieczenia budzi podejrzliwość. I nie ma w tym nic dziwnego.

Na szczęście Narodowy Bank Polski przychodzi z odsieczą. NBP nie tylko przygotował specjalne materiały na stronie internetowej, które pozwalają użytkownikom na zapoznanie się z nowymi wzorami. Powstała również specjalna aplikacja mobilna, która pozwala przyjrzeć się z bliska wszystkim zabezpieczeniom.

NBP Safe 4 to genialny program, który nie tylko przedstawia wzory nowych pieniędzy, ale pozwala również na dogłębne zbadanie wszystkich zabezpieczeń.

Przeklikując się przez funkcje NBP Safe 4 z łatwością zobaczymy jak wygląda banknot w normalnych warunkach a jak gdy popatrzymy na niego pod źródło światła. Możemy też sprawdzić jak powinien zachować się nowy banknot w promieniach UV.

To jeszcze nie wszystko. Aplikacja przedstawia wszystkie zabezpieczenia i metody ich weryfikacji. Dzięki NBP Safe 4 dowiemy się np. jak powinna zachowywać się farba zmienna optycznie. Ruszając smartfonem udajemy ruch oglądania zabezpieczeń prawdziwego banknotu, a aplikacja wykorzysta czujniki położenia telefonu i wyświetli na ekranie animację zabezpieczeń, którą możemy porównać z tym jak zachowuje się banknot w rzeczywistości. Rewelacyjne wykorzystanie potencjału drzemiącego w urządzeniach mobilnych!

nbp banknoty 2014
REKLAMA

Program oferuje również inne funkcje i dysponuje m.in. tabelą kursy walut i bazą banknotów, które zostały już wycofane z obiegu. Jednak to właśnie funkcja weryfikacji zabezpieczeń nowych banknotów powinna być przydatna w najbliższym czasie.

NBP Safe 4 pobierzecie bezpłatnie na urządzenia z iOS lub Androidem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA