REKLAMA

Wpłatomaty nie rozpoznają nowych wzorów banknotów - przedstawiciel mBanku wyjaśnia dlaczego

Nowe wzory banknotów, które Narodowy bank Polski wprowadził do obiegu niewiele różnią się od swoich poprzedników. Zwykły użytkownik nie powinien mieć problemu z posługiwaniem się nowymi banknotami i nauczeniem się rozpoznawania zabezpieczeń obecnych na starych oraz nowych środkach płatniczych. Problem mają jednak wpłatomaty.

25.04.2014 14.12
Wpłatomaty nie rozpoznają nowych wzorów banknotów – przedstawiciel mBanku wyjaśnia dlaczego
REKLAMA
REKLAMA

Z dniem 7 kwietnia 2014 roku do obiegu wprowadzono nowe banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł. NBP poinformował o zmodernizowanych zabezpieczeniach i pomimo tego, iż banknoty na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie, to mają odkryte pole znaku wodnego. Dodatkowo zastosowano farbę opalizującą i poprawiono zabezpieczenie recto-verso. Zmiany nie dotknęły banknotów o nominale 200 zł.

Dzięki tym usprawnieniom i podniesieniu poziomów zabezpieczeń nowe banknoty będą trudniejsze do podrobienia. Wraz z ich wprowadzeniem z obiegu zostają wycofane stare i zniszczone banknoty. Pieniądze, które są w dobrej kondycji i ich stan nie budzi zastrzeżeń nadal pozostaną aktualnym i ważnym środkiem płatniczym w Polsce.

zmodernizowane banknoty pieniadze

Wprowadzone zmiany mają przełożyć się na bezpieczeństwo i wygodę, gdyż nie będziemy musieli obcować już ze starymi, zniszczonymi, pogiętymi lub podartymi banknotami. Okazuje się jednak, że tak jak kwestia bezpieczeństwa nie podlega raczej dyskusji, tak są problemy z wygodą, ponieważ obecne na rynku wpłatomaty nie rozpoznają poprawnie nowych wzorów banknotów.

TVN 24 BiS opisał problem obecny w sieci Euronet, której użytkownicy nie mogą korzystać swobodnie z części wpłatomatów. Maszyny nie rozpoznają nowych pieniędzy i klienci zmuszeni są do wymieniania banknotów na stare przed dokonaniem wpłaty w automacie lub udania się z gotówką do kasy banku.

Zaś Wyborcza opisuje problem, który dotknął klienta mBanku - tu również wpłatomat odmówił współpracy z nowymi banknotami. Obecnie występują przejściowe utrudnienia z przyjmowaniem nowych banknotów przez część wpłatomatów firmy NCR. Wpłacanie możliwe jest w pozostałych wpłatomatach marek Wincor Nixdorf, CashLine oraz Euronet - czytamy w oświadczeniu mBanku opublikowanym na łamach Wyborczej.

nowe banknoty

Postanowiliśmy zapytać przedstawiciela mBanku, dlaczego wpłatomaty nie zostały przystosowane do nowych banknotów. Pamiętamy przecież, że ich wzory NBP udostępnił na długo przed wprowadzeniem środków płatniczych do obiegu.

Niektóre wpłatomaty będą musiały być zaktualizowane ręcznie inne maszyny uda się przystosować zdalnie. Bank ze zrozumiałych względów bezpieczeństwa nie zdradza, jak dokładnie funkcjonuje cała infrastruktura.

Próbowaliśmy skontaktować się z dostawcą wpłatomatów, które stwarzają problemy w Polsce. Jednak do teraz nie otrzymaliśmy odpowiednich wyjaśnień. Wiemy natomiast, że firma NCR przystosowała już część wpłatomatów do obsługi nowych banknotów.

REKLAMA

Nieznany jest jednak termin zakończenia całego procesu aktualizacji systemów odpowiedzialnych za rozpoznawanie nowych wzorów środków płatniczych we wpłatomatach.

Zdjęcie Press ATM EPP keyboard pochodzi z serwisu Shutterstock. Wzór nowych banknotów pochodzi ze strony NBP.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA