Oto jak będzie wyglądać Idea Cloud. Jest na co czekać!
Banków na naszym rynku nie brakuje. Każdy z nich, zarówno ten wielki, jak i mały, próbuje się w jakiś unikalny sposób wyróżnić. Wychodzi to raz lepiej, raz gorzej. Kiedy szedłem na spotkanie z przedstawicielami Idea Banku, który pozycjonuje się jako "bankowość w chmurze", nastawiony byłem raczej dużą dawkę korpo-papki, z której niewiele wynika. Myliłem się. Mimo dość banalnie brzmiącego hasła, Idea Bank ma naprawdę dobry pomysł.
Idea Bank obecny jest na polskim rynku od dłuższego czasu - od 1991 r. Aktualnie jest częścią Grupy Kapitałowej Getin Noble Bank SA. Od zawsze pozycjonował się jako bank dla przedsiębiorców, w tym przede wszystkim dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a także małych firm zatrudniających do kilku osób. Aktualnie Idea Bank obsługuje ok 350 tys. takich klientów
Teraz wychodzi na rynek z nowym pomysłem na to, jak usprawnić prowadzenie działalności przez małych przedsiębiorców. Pod koniec drugiego kwartału dostępny będzie zupełnie nowy system usług Idea Banku, który nazwany został Idea Cloud.
Niech jednak nikogo nie zmyli trywialna nazwa. Idea Cloud może brzmieć śmiesznie - w końcu wszystkie banki działają w chmurze pozwalając łączyć się z kontem z dowolnego urządzenia komputerowego podłączonego do internetu, jednak tutaj chodzi jednak o coś zupełnie innego - w nowym systemie Idea Bank chce zaoferować swoim klientom nie tylko pełną bankowość, ale także: centrum fakturowania i rozliczeń, centrum zarządzania płatnościami opóźnionymi, centrum księgowe, centrum zarządzania płynnością firmy, wirtualny sejf, centrum zarządzania klientami i kontrahentami, centrum korespondencji, magazyn oraz centrum zarządzania kadrami.
Za darmo.
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, najczęściej jednoosobowi przedsiębiorcy, bądź też szefowie małych firm, sami prowadzą sobie księgowość. W zaciszu domowym wklepują faktury do Excela, rozliczają PIT-y i użerają się z urzędami i urzędnikami.
Właśnie dla nich Idea Bank przygotowuje usługę, która po pierwsze zoptymalizuje czas poświęcany na czynności księgowo-urzędowe (mówią, że do 50 proc.), a po drugie zagwarantuje poprawność księgowo-prawną.
Idea Cloud to rodzaj połączenia EPR z CRM. Z jednej strony bowiem dostajemy narzędzie do zarządzania księgowego firmą, a z drugiej centrum zarządzania kontrahentami. System oferuje na przykład narzędzie pozwalające przewidywać przyszłą sytuację finansową firmy. Opiera się ono na wystawionych i zaksięgowanych fakturach, zarówno kosztowych, jak i przychodowych. Na podstawie określonych w nich dat płatności, Idea Cloud będzie prognozować cash flow firmy.
Ale to nie wszystko. System będzie też uczył się nawyków płatniczych przedsiębiorcy i jego kontrahentów. Dzięki temu będzie w stanie określić przybliżony termin płatności za fakturę – czy nastąpi to w terminie, względnie jak duże będzie opóźnienie.
Sejf
W ramach Idea Cloud jest też Sejf - czyli miejsce, w którym można przechować dane i dokumenty firmowe w wewnętrznej chmurze banku. Na pytanie o ochronę takiej chmury przed niepowołanymi oczami, przedstawiciele Idea Banku odpowiadają, że jest chroniona z trzech stron:
- serwery fizycznie umieszczone są w Polsce, więc dokumenty nie pokonują niepotrzebnej drogi,
- jest częścią infrastruktury bankowej, a nie oderwanym od niej produktem,
- dodatkowo bank podlega ostrym regulacjom bezpieczeństwa nakładanym przez regulatora rynku KNF oraz musi stosować się do zasad tajemnicy banku, co również wymaga odpowiednio dobrych zabezpieczeń systemu.
To wszystko dostępne będzie za darmo. W płatnej opcji klienci będą mogli skorzystać z doradztwa "realnej" księgowej.
Pragnąc zachęcić klientów zarówno własnych, jak i potencjalnie nowych, Idea Bank zaoferuje ciekawe narzędzie przeniesienia rachunku z innego banku za pomocą dosłownie jednego kliku. W ramach Idea Banku można zalogować się do dowolnego innego banku polskiego, a reszta dokonywana jest auto-magicznie - cała historia konta jest zasysana i przejęta wraz z historią płatności, listą kontrahentów, dokumentami firmowymi, itd.
Nowy Idea Bank ruszy pod koniec drugiego kwartału na desktopie oraz. Z kolei do 3 miesięcy później system pojawi się w wersji na tablety (iOS i Android), a do końca roku na smartfonach (również iOS i Android).
Idea Bank pragnie zyskać 100 tys. nowych klientów w 12 miesięcy od wdrożenia nowego systemu Idea Cloud. Wydaje się, że nie jest to niemożliwe patrząc na pomysł jaki ma Idea. W końcu pełna księgowość online, wraz z przestrzenią dyskową na dokumenty firmowe, a do tego podstawowe usługi bankowe - wszystko w pełni za darmo.