Bankowość  / Artykuł

Oto jak będzie wyglądać Idea Cloud. Jest na co czekać!

Banków na naszym rynku nie brakuje. Każdy z nich, zarówno ten wielki, jak i mały, próbuje się w jakiś unikalny sposób wyróżnić. Wychodzi to raz lepiej, raz gorzej. Kiedy szedłem na spotkanie z przedstawicielami Idea Banku, który pozycjonuje się jako "bankowość w chmurze", nastawiony byłem raczej dużą dawkę korpo-papki, z której niewiele wynika. Myliłem się. Mimo dość banalnie brzmiącego hasła, Idea Bank ma naprawdę dobry pomysł.

Idea Bank obecny jest na polskim rynku od dłuższego czasu - od 1991 r. Aktualnie jest częścią Grupy Kapitałowej Getin Noble Bank SA. Od zawsze pozycjonował się jako bank dla przedsiębiorców, w tym przede wszystkim dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a także małych firm zatrudniających do kilku osób. Aktualnie Idea Bank obsługuje ok 350 tys. takich klientów

Teraz wychodzi na rynek z nowym pomysłem na to, jak usprawnić prowadzenie działalności przez małych przedsiębiorców. Pod koniec drugiego kwartału dostępny będzie zupełnie nowy system usług Idea Banku, który nazwany został Idea Cloud.

Idea Bank, 1

Niech jednak nikogo nie zmyli trywialna nazwa. Idea Cloud może brzmieć śmiesznie - w końcu wszystkie banki działają w chmurze pozwalając łączyć się z kontem z dowolnego urządzenia komputerowego podłączonego do internetu, jednak tutaj chodzi jednak o coś zupełnie innego - w nowym systemie Idea Bank chce zaoferować swoim klientom nie tylko pełną bankowość, ale także: centrum fakturowania i rozliczeń, centrum zarządzania płatnościami opóźnionymi, centrum księgowe, centrum zarządzania płynnością firmy, wirtualny sejf, centrum zarządzania klientami i kontrahentami, centrum korespondencji, magazyn oraz centrum zarządzania kadrami.

Za darmo.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, najczęściej jednoosobowi przedsiębiorcy, bądź też szefowie małych firm, sami prowadzą sobie księgowość. W zaciszu domowym wklepują faktury do Excela, rozliczają PIT-y i użerają się z urzędami i urzędnikami.

Właśnie dla nich Idea Bank przygotowuje usługę, która po pierwsze zoptymalizuje czas poświęcany na czynności księgowo-urzędowe (mówią, że do 50 proc.), a po drugie zagwarantuje poprawność księgowo-prawną.

Idea Cloud to rodzaj połączenia EPR z CRM. Z jednej strony bowiem dostajemy narzędzie do zarządzania księgowego firmą, a z drugiej centrum zarządzania kontrahentami. System oferuje na przykład narzędzie pozwalające przewidywać przyszłą sytuację finansową firmy. Opiera się ono na wystawionych i zaksięgowanych fakturach, zarówno kosztowych, jak i przychodowych. Na podstawie określonych w nich dat płatności, Idea Cloud będzie prognozować cash flow firmy.

Ale to nie wszystko. System będzie też uczył się nawyków płatniczych przedsiębiorcy i jego kontrahentów. Dzięki temu będzie w stanie określić przybliżony termin płatności za fakturę – czy nastąpi to w terminie, względnie jak duże będzie opóźnienie.

Idea Bank, 5

Sejf

W ramach Idea Cloud jest też Sejf - czyli miejsce, w którym można przechować dane i dokumenty firmowe w wewnętrznej chmurze banku. Na pytanie o ochronę takiej chmury przed niepowołanymi oczami, przedstawiciele Idea Banku odpowiadają, że jest chroniona z trzech stron:
- serwery fizycznie umieszczone są w Polsce, więc dokumenty nie pokonują niepotrzebnej drogi,
- jest częścią infrastruktury bankowej, a nie oderwanym od niej produktem,
- dodatkowo bank podlega ostrym regulacjom bezpieczeństwa nakładanym przez regulatora rynku KNF oraz musi stosować się do zasad tajemnicy banku, co również wymaga odpowiednio dobrych zabezpieczeń systemu.

Idea Bank, 6

To wszystko dostępne będzie za darmo. W płatnej opcji klienci będą mogli skorzystać z doradztwa "realnej" księgowej.

Pragnąc zachęcić klientów zarówno własnych, jak i potencjalnie nowych, Idea Bank zaoferuje ciekawe narzędzie przeniesienia rachunku z innego banku za pomocą dosłownie jednego kliku. W ramach Idea Banku można zalogować się do dowolnego innego banku polskiego, a reszta dokonywana jest auto-magicznie - cała historia konta jest zasysana i przejęta wraz z historią płatności, listą kontrahentów, dokumentami firmowymi, itd.

Idea Bank, 7

Nowy Idea Bank ruszy pod koniec drugiego kwartału na desktopie oraz. Z kolei do 3 miesięcy później system pojawi się w wersji na tablety (iOS i Android), a do końca roku na smartfonach (również iOS i Android).

Idea Bank pragnie zyskać 100 tys. nowych klientów w 12 miesięcy od wdrożenia nowego systemu Idea Cloud. Wydaje się, że nie jest to niemożliwe patrząc na pomysł jaki ma Idea. W końcu pełna księgowość online, wraz z przestrzenią dyskową na dokumenty firmowe, a do tego podstawowe usługi bankowe - wszystko w pełni za darmo.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst