REKLAMA

Sztuczna inteligencja w służbie ludzkości - ogromny sukces Polaków

Maska, która monitoruje nasz sen i informuje o zbliżającym się ataku padaczki? A może system, który nie pozwoli kierowcy zasnąć na kółkiem? Nad takimi rzeczami pracuje polska firma IntelClinic, która znalazła się w prestiżowym gronie półfinalistów międzynarodowego konkursu Global Webit Startup Challenge 2013.

10.09.2013 09.19
Zizz - Intelclinic
REKLAMA

Firma IntelClinic jest bardzo młoda. Powstała raptem na początku 2013 roku, kiedy to Kamil Adamczyk, pracując nad projektem do Studenckiego Koła Neurochirurgicznego, którego jest założycielem, spotkał Janusza Fraczka – przewodniczącego Koła Cybernetyki na Politechnice Warszawskiej. We dwójkę snuli plany na temat tego, jak można wykorzystać nowoczesne technologie w badaniach i pracy nad ludzki mózgiem. Później dołączył do nich Krzysztof Chojnowski – specjalista od sztucznej inteligencji. W trójkę wpadli na pomysł, aby ich pierwszym produktem była maska do spania.

REKLAMA

ZizZ – bo tak nazywa się urządzenie – początkowo miał służyć do poznania naszego snu i badania okresów odpoczynku i sprzęt rzeczywiście na to pozwala. Dzięki specjalnej aplikacji gadżet pozwala na monitorowanie nazego snu i późniejszą jego analizę. Dodatkowo ZizZ obudzi nas w najlepszym do tego momencie, czyli zaraz po fazie REM. Jednak to nie wszystko. Z czasem okazało się, że maska może mieć też zastosowanie medyczne.

intelclinic-zizz

Jednak firma nie skupia się tylko na tym jednym projekcie. Choć ZizZ jest dla nich w tym momencie priorytetowe, to IntelClinic pracuje także nad innymi urządzeniami. Firma przygotowuje między innymi sprzęt dla pilotów i kierowców, który ma uchronić ich przed zasypianiem, gdy są za kółkiem lub za sterami. Ogólnie ujmując, IntelClinic zajmuje się wykorzystaniem technologii oraz metod sztucznej inteligencji do tworzenia urządzeń, które na podstawie sygnałów biologicznych z ciała użytkownika, będą poprawiały jakość danej dziedziny jego życia.

IntelClinic zostało wyróżnione przez międzynarodowe jury konkursu Global Webit Startup Challenge 2013. Polska firma znalazła się w prestiżowym gronie 21 półfinalistów, wybranych spośród 834 startupów z całego świata.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA