Nauka  / Artykuł

Sztuczna inteligencja w służbie ludzkości - ogromny sukces Polaków

101 interakcji
dołącz do dyskusji

Maska, która monitoruje nasz sen i informuje o zbliżającym się ataku padaczki? A może system, który nie pozwoli kierowcy zasnąć na kółkiem? Nad takimi rzeczami pracuje polska firma IntelClinic, która znalazła się w prestiżowym gronie półfinalistów międzynarodowego konkursu Global Webit Startup Challenge 2013.

Firma IntelClinic jest bardzo młoda. Powstała raptem na początku 2013 roku, kiedy to Kamil Adamczyk, pracując nad projektem do Studenckiego Koła Neurochirurgicznego, którego jest założycielem, spotkał Janusza Fraczka – przewodniczącego Koła Cybernetyki na Politechnice Warszawskiej. We dwójkę snuli plany na temat tego, jak można wykorzystać nowoczesne technologie w badaniach i pracy nad ludzki mózgiem. Później dołączył do nich Krzysztof Chojnowski – specjalista od sztucznej inteligencji. W trójkę wpadli na pomysł, aby ich pierwszym produktem była maska do spania.

ZizZ – bo tak nazywa się urządzenie – początkowo miał służyć do poznania naszego snu i badania okresów odpoczynku i sprzęt rzeczywiście na to pozwala. Dzięki specjalnej aplikacji gadżet pozwala na monitorowanie nazego snu i późniejszą jego analizę. Dodatkowo ZizZ obudzi nas w najlepszym do tego momencie, czyli zaraz po fazie REM. Jednak to nie wszystko. Z czasem okazało się, że maska może mieć też zastosowanie medyczne.

W chwili obecnej testujemy zdolność ZizZ do wykrywania ataków padaczki, będziemy na bieżąco informować wszystkich którzy nam kibicują i są zainteresowani projektem o postępach w pracy na naszym blogu, stronie internetowej i portalach społecznościowych – mówi nam Kamil Adamczyk, założyciel i prezes IntelClinic.

Zizz - Intelclinic

Jednak firma nie skupia się tylko na tym jednym projekcie. Choć ZizZ jest dla nich w tym momencie priorytetowe, to IntelClinic pracuje także nad innymi urządzeniami. Firma przygotowuje między innymi sprzęt dla pilotów i kierowców, który ma uchronić ich przed zasypianiem, gdy są za kółkiem lub za sterami. Ogólnie ujmując, IntelClinic zajmuje się wykorzystaniem technologii oraz metod sztucznej inteligencji do tworzenia urządzeń, które na podstawie sygnałów biologicznych z ciała użytkownika, będą poprawiały jakość danej dziedziny jego życia.

Obecnie dzięki uprzejmości Krzysztofa Kowalczyka z HardGamma Ventures mamy możliwość testować Google Glass i nie ukrywam, ze mamy już kilka pomysłów na ciekawe aplikacje w tym rozpoczynamy prace nad specjalna przystawka do mierzenia fal mózgowych, dzięki którym można by sterować Google Glass i innymi aplikacjami – opowiada Adamczyk.

IntelClinic zostało wyróżnione przez międzynarodowe jury konkursu Global Webit Startup Challenge 2013. Polska firma znalazła się w prestiżowym gronie 21 półfinalistów, wybranych spośród 834 startupów z całego świata.

Wejście do finału, byłoby prawdziwym, międzynarodowym sukcesem. Do tej pory odbieraliśmy nagrody i wyróżnienia jako pojedyncze osoby. Teraz mamy szansę na wyróżnienie zarówno dla każdego z nas z osobna, ale również dla całego teamu. To bardzo podbudowujące, że nie tylko my wierzymy w to, że nasz zespół jest naprawdę dobry w tym co robi, ale również doceniają nas jako zespół, ludzie zza granicy.  Bez dobrego teamu, nie byłoby dobrego produktu. Dlatego bierzemy to wyróżnienie sobie do serca bardzo personalnie i pracujemy non stop, czasem zapominając, że np. o 3:45 rano nie wypada do kogoś zadzwonić i warto by położyć się spać. W końcu są wakacje a większość z nas to studenci, albo ludzie, którzy dopiero co ukończyli studia – mówi Adamczyk.

Razem z IntelClinic do Istanbułu wybiera się także firma Oktawave.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst