REKLAMA

Nowy Adobe Kuler - przyjaciel każdego grafika

Webowa aplikacja Adobe Kuler pozwalająca sprawdzać, tworzyć i zapisywać palety kolorów, doczekała się nowej wersji. Zmieniono w niej właściwie wszystko, od wyglądu, po zasadę działania. Dostępna jest także wersja na iPhone'a.

14.06.2013 09.16
Nowy Adobe Kuler – przyjaciel każdego grafika
REKLAMA

Kuler to mała webowa aplikacja od wielkiego Adobe, twórcy takich programów jak Photoshop, Lightroom, Illustrator, czy Premiere Pro. Kuler pozwala na przeszukiwanie i tworzenie własnych palet kolorów, które po prostu do siebie pasują. Jestem fotografem, ale uwielbiam to narzędzie. Na przestrzeni kilku ostatnich lat pozwoliło mi ono sporo zaoszczędzić na wszelkiej maści designerach projektujących identyfikację wizualną (wizytówki, ulotki, itd.)

REKLAMA
Adobe-Kuler-1

Kuler przyjdzie z pomocą w każdej twórczej dziedzinie. Każdy projekt wymaga dobrania palety kolorów, niezależnie czy projektujemy nową stronę internetową, wizytówkę, logo, czy grafikę. Musicie wiedzieć, że swego czasu zajmowałem się trochę robieniem grafik i logotypów i zawsze, ale to zawsze, pojawiał się problem na etapie kolorystyki. Wbrew pozorom bardzo trudno jest dobrać zestaw kolorów, które będą do siebie pasować, a przy tym będą wyglądać nowocześnie i świeżo. Właśnie na tym polu pomaga Adobe Kuler.

Adobe zaprezentowało nową wersję tego narzędzia. Strona została podzielona na trzy główne części: Create, Explore oraz My Themes. Pierwsza część służy do tworzenia swoich własnych palet. Opiera się ona na kole kolorów. Po lewej stronie możemy wybrać z ramki tzw. regułę kolorów jaka nas interesuje (kolory odpowiadające sobie, monochromatyczne, cienie, itd.), po czym dostosowujemy paletę na kole kolorów. Kwadraty na dole obrazują naszą paletę. Kliknięcie kwadratu ustawia go jako kolor bazowy, który od teraz stanowi punkt wyjściowy dla tworzenia kolejnej palety. Wybraną paletę można zapisać do późniejszego użycia. Ponadto możemy skopiować wartości RGB i HEX wybranych kolorów i od razu przenieść je do programu graficznego. Jeżeli korzystamy z programu Adobe (Photoshop, Illustrator) wystarczy jedno kliknięcie, żeby dodać wybraną paletę kolorów do palet „Swatches” w programie.

Bardzo ciekawie prezentują się wspomniane reguły kolorów. „Analogous” dobierze nam pięć różnych kolorów o jednakowej jasności, „monochromatic” da 5 odcieni jednego koloru, „triad” opiera się na trójkącie, „complementary” to kolory przeciwstawne, „shades” da stosunkowo ciemne odcienie jednego koloru. Najciekawsza reguła to „compound”, która opiera się na dość skomplikowanym algorytmie dobierającym 5 pozornie różnych kolorów, które razem świetnie współgrają.

Adobe-Kuler-2

Kuler pozwala także na przeglądanie palet innych użytkowników poprzez zakładkę „Explore”. Możemy sortować palety według popularności lub częstości wykorzystania. Większość palet kolorystycznych zapisanych w Kulerze jest naprawdę świetna i z pewnością wybierzemy tam coś dla siebie.

Nowy Kuler zadebiutował także jako aplikacja mobilna na iOS. Co do zasady działania, wszystko odbywa się podobnie jak w wersji webowej. Aplikacja na iOS ma jednak jedną, dużą przewagę. Można do niej załadować zdjęcie i na jego podstawie dobrać paletę kolorów.

REKLAMA
Adobe Kuler iPhone

Kulera z pewnością docenią wszyscy designerzy pracujący na kolorze. Jestem pewien, że to narzędzie wykorzystuje się także w studiach projektowych. Kuler zapewni nowe, oryginalne, świeże i przede wszystkim ładne zestawienia kolorów nawet dla osób, które wcześniej o doborze kolorystyki nie miały zielonego pojęcia.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA