REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Tak - O2 chce przejąć Wirtualną Polskę

Gdy pod koniec ubiegłego roku rozmawiałem z prezesem Wirtualnej Polski Grzegorzem Tomasiakiem między innymi na temat rynku portali horyzontalnych w Polsce, to sugerował, że wkrótce może dojść do konsolidacji rynku. Nie wydaje mi się jednak, by sądził wtedy, że to firma przez niego zarządzana będzie… konsolidowana.

22.05.2013
15:42
Tak – O2 chce przejąć Wirtualną Polskę
REKLAMA
REKLAMA

- mówił mi w grudniu 2012 r. Grzegorz Tomasiak. Dziś wiemy, że wystawiona na sprzedaż w lutym 2013 r. przez swojego właściciela Grupę TP Wirtualna Polska rozmawia z potencjalnymi kontrahentami zainteresowanymi przejęciem drugiego największego portalu w Polsce. Dzisiejsza "Dziennik Gazeta Prawna" donosi, że wśród nich jest… O2. My dowiedzieliśmy się jeszcze czegoś więcej - rozmowy pomiędzy stronami są na tyle zaawansowane, że podpisano już klauzule NDA (non-disclosure agreement), które nakazują obu stronom bezwzględne milczenie na temat prowadzonych rozmów. Nam jednak udało się dotrzeć do osoby bezpośrednio związanej z tymi negocjacjami.

Oto czego się dowiedzieliśmy.

O2 rzeczywiście jest zainteresowane przejęciem WP. Piąty największy portal w Polsce nie jest jednak w stanie samodzielnie udźwignąć inwestycji, więc potrzebuje wsparcia zewnętrznego podmiotu finansującego. Zewnętrzny fundusz - bo o takim mowa - musiałby wnieść kapitał w podmiot przejmujący, czyli O2. Dodatkowo tandem fundusz-O2 musiałby częściowo kredytować przejęcie WP.

O jakich pieniądzach mowa?

Według spekulacji "Dziennika Gazety Prawnej", wycena Wirtualnej Polski oscyluje pomiędzy 400 a 500 mln zł. Według tego, czego nam udało się dowiedzieć, to zawyżona kwota. Realna wartość WP to aktualnie ok 350 mln zł i w okolicach tej kwoty prowadzone są negocjacje.

Po co O2 Wirtualna Polska?

Jak wiemy, w połowie zeszłego roku Grupa O2 nieskutecznie starała się o debiut na giełdzie. Nie było wystarczającego zainteresowania inwestorów, którzy uznali wycenę 33 zł za akcję O2 za wygórowaną. Dodatkowo pogłębiający się kryzys makroekonomiczny w Polsce nie sprzyjał powodzeniu transakcji. Wtedy spekulowano, że O2 chce iść na giełdę, bo brakuje grupie pieniędzy na dalsze inwestycje, głównie przejęcia. Debiut na parkiecie miał przynieść O2 ponad 46 mln zł gotówki.

Bazując na dokumentach finansowych obu spółek z 2011 r. (ostatnie oficjalnie opublikowane), Wirtualna Polska jest prawie 4 razy większym podmiotem od Grupy O2. Na koniec 2011 r. WP wygenerowała 178,6 mln zł przychodu przy 21 mln zł zysku netto. Wynik O2 w tym czasie to 50,6 mln zł przychodu i 18,5 mln zysku operacyjnego. Przejmując Wirtualną Polskę, O2 zyskałoby więc znacznie więcej pieniądza w codziennym obrocie, czyli coś, czego nie udało się zyskać z debiutu giełdowego. Sugerując się z kolei informacjami naszego źródła, finansowanie przejęcia WP z rąk Grupy Orange brałby na siebie głównie podmiot współpracujący z O2, więc może być tak, że przy utracie części niezależności (nie wiemy dokładnie jaki procent), O2 zyskiwałoby mnóstwo pieniędzy. Sprytne.

Rynek portali uległby znacznemu przeobrażeniu

Jeśli ta transakcja doszłaby do skutku, to rynek portali w Polsce ulegnie znacznemu przeobrażeniu. Wirtualna Polska z O2 wysunęłyby się na pozycję nr 1, a cały rynek zdominowany byłby przez dwóch potężnych graczy, znacznie bardziej niż ma to miejsce dziś. Znacznie niżej od dwójki liderów WP/O2 i Onetu byliby dwaj pozostali gracze: Gazeta.pl oraz Interia, co mogłoby oznaczać trudniejszą walkę o budżety reklamodawców i ogólnie znacznie mniej znaczącą pozycję medialną obu graczy niż dzisiaj.

Post Scriptum

PS 1. Na początku stycznia 2013 r., jeden ze współwłaścicieli Grupy O2 i jednocześnie jej medialna twarz Michał Brański, w "Dzienniku Gazecie Prawnej" mówił o Wirtualnej Polsce tak:

Kto wie, czy już wtedy wraz z dwójką pozostałych właścicieli Grupy O2 rozważał próbę przejęcia Witualnej Polski.

REKLAMA

PS 2. Ze zdjęcia opublikowanego na Facebooku przez Grzegorza Marczaka z AntyWeb wynika, że panowie Brański i Tomasiak (prezes WP) spotkali się niedawno w Gdańsku.

PS 3. Wirtualna Polska, Grupa Orange oraz Grupa O2 odmówiły Spider's Web oficjalnego komentarza do sprawy.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA