REKLAMA

Historia wyszukiwań w Facebooku... Zaraz, co?

Bardzo często korzystam z wyszukiwarki Facebooka i nie potrzebuję do tego nowego socjogramu. Wykorzystuję ją do sprawdzania profili znajomych, nieznajomych i marek, a czasem z komórki szukam profilu osoby poprzez numer telefonu. Po wprowadzeniu Graph Search użytkownicy będą zadawać jej jeszcze więcej, jeszcze bardziej precyzyjnych zapytań. Dlatego warto już teraz nauczyć się, jak trzymać naszą historię wyszukiwania z dala od wścibskich oczu.

18.01.2013 13.59
Historia wyszukiwań w Facebooku… Zaraz, co?
REKLAMA
REKLAMA

Wyszukiwarka Facebooka to potężne narzędzie, ale hasła, które wyszukujemy teraz, są dość “niewinne”. Nazwa strony, filmu, nazwisko aktora lub znajomego i niewiele więcej. Dopiero po wprowadzeniu socjogramu na szeroką skalę wyszukiwania będą przybierać bardzo precyzyjne formy. Sporo osób może nie chcieć, aby ktokolwiek wiedział, że jednym z zadanych pytań było “pokaż wszystkie wolne dziewczyny/chłopaki w wieku do 21 lat chodzące do mojej szkoły”.

Wiele osób może zdziwić informacja, że Facebook przechowuje w profilu użytkownika historię wyszukiwanych haseł. Sam natknąłem się na nią dopiero niedawno zupełnym przypadkiem w dzienniku aktywności. Wszystkich, którym własnie przyspieszyło tętno, pragnę od razu uspokoić: szukane hasła nie są dostępne dla osób trzecich, więc nikt bez dostępu do konta użytkownika nie będzie w stanie sprawdzić, o co pytaliśmy Facebooka.

Zdarza się jednak, że zalogujemy się na Facebooka u znajomych, bądź ktoś niepowołany lub wścibski dobierze się do naszego niezabezpieczonego telefonu lub laptopa. Jak więc można się przed tym ochronić? Na szczęście bardzo prosto, a Facebook nie stara się ukryć tych opcji gdzieś głęboko w czeluściach zakładek, menu, opcji i ustawień.

Po pierwsze należy się dostać do samej historii wyszukiwań. Aby tego dokonać należy otworzyć oś czasu, czyli po prostu swój profil użytkownika. Po prawej stronie pod cover photo znajduje się link do nowego ekranu o nazwie Dziennik Aktywności, w którym zawarte są informacje o działaniach, jakich dokonaliśmy w serwisie.

Gdy się w nim znajdziemy, w kolumnie po lewej należy rozwinąć listę typów aktywności, na której dole znajduje się właśnie wiersz Szukaj, a po kliknięciu w niego po prawej pojawią się wszystkie ostatnio wpisywane hasła. Każde z nich oznaczone jest jako zablokowane i ukryte, a pojedynczy wpis można usunąć.

A jak pozbyć się całej historii? Nad wynikami w prawym górnym rogu trzeba kliknąć przycisk ‘wyczyść wyszukiwania” + voilà , problem rozwiązany. Jeśli zaś mój opis wydaje się niejasny, możecie podejrzeć co trzeba zrobić na wideo serwisu Business Insider.

REKLAMA

Jak dla mnie dostęp do historii wyszukiwania ma dużo plusów. Często sam chciałbym wrócić do tego, co przeglądałem na portalu kilka dni temu, bo nie mogę przypomnieć sobie dokładnej nazwy znalezionego fanpage’a lub któregoś konkretnego nazwiska. Bardzo dobrze jednak, że jednym kliknięciem bez zbędnego grzebania można jeden, lub nawet wszystkie hasła usunąć.

Wiele osób podniesie zaraz larum o ‘ochronie prywatności’, ale zapisywanie historii wyszukiwań nie jest przecież niczym nowym - w końcu to samo dotyczy konta... Google.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA