REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Pytanie na Śniadanie w HbbTV - sprawdzamy jak działa nowoczesna telewizja

W zeszłym tygodniu nastąpiło pierwsze wyłączenie sygnału analogowej telewizji naziemnej. W wielu miejscach naszego kraju można już od kilku miesięcy swobodnie oglądać cyfrową telewizję z naziemnych nadajników. Poza lepszą jakością obrazu oraz większą liczbą kanałów DVB-T oferuje także możliwość wykorzystania HbbTV, czyli telewizji hybrydowej, z czego korzysta już TVP udostępniając specjalną aplikację "Pytanie na Śniadanie". Sprawdziliśmy, czy warto podpinać telewizor lub dekoder do internetu.

12.11.2012
11:43
Sprawdzamy przyszłość telewizji czyli technologię HbbTV w TVP 2
REKLAMA

Telewizja hybrydowa ma być współczesnym teletekstem, nowoczesnym rozwiązaniem, dzięki któremu nadawcy będą mogli wykorzystać interaktywny potencjał telewizji. Jest przy okazji uzupełnieniem dobrym uzupełnieniem idei Smart TV, a ze względu na standaryzację aplikacje HbbTV dostępne są na każdym telewizorze i dekoderze wspierającym tę technologię. Użytkownik musi jedynie podpiąć dane urządzenie do sieci, a w momencie gdy pojawi się dostępna aplikacja na ekranie telewizora otrzymamy odpowiedni komunikat. Obecnie w Polsce eksperymentuje się z tym rozwiązaniem np. wprowadzając reklamy. Podczas naszych testów jedyną aplikacją, jaką udało nam się uruchomić, był serwis śniadaniowej telewizji „Pytanie na Śniadanie”.

REKLAMA
Pns_hbbtv_1
Pns_hbbtv_2

Aplikacja ta dostępna jest już od startu jesiennej ramówki w TVP 2; widzowie programu kojarzą też zapewne materiały promocyjne mające pokazać zalety tego rozwiązania. Pierwsze co rzuca się w oczy to mało inwazyjna informacja o dostępności serwisu. To tylko logo PnŚ pojawiające się na parę chwil na ekranie. Menu główne to duży pasek dolny, którego przeglądanie nie koliduje z oglądaniem samej telewizji. Zadziwiła mnie płynność - mimo oparciu wszystkiego o dane z sieci aplikacja działała bardzo sprawnie.

Użyteczność aplikacji docenią osoby na co dzień oglądające telewizję śniadaniową lubujące się w poradnikach czy poszukujące ciekawych przepisów kulinarnych. To wszystko znaleźć można w hybrydowej aplikacji. Fajnym pomysłem jest pytanie dnia, czyli ankieta dla widzów programu. Dobrym rozwiązaniem jest także podgląd rozkładu tematów, jakie będą poruszane w kolejnym wydaniu wraz z informacją o czasie, jaki pozostał do danego materiału. Mapa pogodowa także jest całkiem nieźle wykonana. To, co może tu przeszkadzać, to brak zdjęć potraw w przypadku przepisów oraz dość mała czcionka. Generalnie korzystanie z aplikacji Smart TV czy HbbTV robi się wygodne dopiero na naprawdę dużym ekranie.

Pns_hbbtv_5
Pns_hbbtv_4
REKLAMA

Mam nadzieję, że to co pokazuje aktualnie TVP to jedynie zalążek możliwości tej technologii. Bez wątpienia widać sporą przyszłość tego rozwiązania. Aplikacja „Pytanie na Śniadanie” jest ciekawym projektem i liczę, że kolejne wdrożenia HbbTV też będą iść w podobnym kierunku. HbbTV, w połączeniu z drugim ekranem, ma spore szanse na transformację tradycyjnej telewizji. Oczywiście to nie nastąpi szybko.

W drugiej dekadzie XXI wieku właśnie tak powinno wyglądać połączenie sieci z telewizją, choć wydaje mi się, że apetyt mamy na znacznie więcej.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA