REKLAMA

Witajcie w cyfrowej Polsce - w pierwszych województwach wyłączają telewizję analogową

Dziś nad ranem „nadejszła wiekopomna chwila” i wcale nie chodzi o zwycięstwo Baracka Obamy w prezydenckich wyborach w Ameryce. To w Polsce rozpoczęto wyłączanie sygnału naziemnej telewizji analogowej. Od dziś w województwie lubuskim możliwy jest odbiór tylko cyfrowej telewizji naziemnej. W sierpniu przyszłego roku zostanie wyłączony ostatni nadajnik analogowy. Dla wielu gospodarstw domowych to prawdziwa rewolucja.

07.11.2012 09.56
Koniec telewizji analogowej - 7 listopada wyłączono nadajniki w województwie lubuskim
REKLAMA

Mieszkańcy województwa lubuskiego obudzili się dziś rano w erze DVB-T, o godzinie 4:15 nastąpiło wyłączenie pierwszego z nadajników telewizji analogowej. Do tego, co wydarzyło się dziś prowadził wieloletni proces wdrażania cyfrowej telewizji naziemnej. Pierwsze oficjalne starty multipleksów DVB-T odbyły się na jesieni 2010 roku, wcześniej przeprowadzano liczne testy także na obszarze województwa lubuskiego. Dziś w prawie całej Polsce możliwy jest już odbiór cyfrowej telewizji naziemnej. Wczoraj minister Boni zapowiedział przeznaczenie 30 milionów zł w roku 2013 na przemienniki cyfrowe mające doświetlić nasz kraj, co pozwoli na odbiór multipleksów na terenach górzystych i o specyficznym ukształtowaniu terenu.

REKLAMA

Cyfryzacja to ważny proces dla rozwoju rynku telewizyjnego w Polsce. Odbiorcy DVB-T otrzymują dostęp do znacznie większej liczby kanałow niż w przypadku analogowej telewizji naziemnej, a także znacznie lepszą jakość - kanały w wysokiej rozdzielczości czy opcje wyboru ścieżek dźwiękowych i napisów. To także możliwość korzystania z telewizji hybrydowej na wybranych odbiornikach. Dzięki wprowadzeniu DVB-T rośnie konkurencja pomiędzy stacjami ogólnodostępnymi, a także komercyjni usługodawcy muszą postarać się uatrakcyjnienie swojej oferty.

Bardzo negatywnie oceniam jednak sam proces promocji cyfrowej telewizji naziemnej oraz informacji o wyłączeniu odbiorników analogowych. Telewizyjne spoty, które były nadawane od zeszłego roku były po prostu kiepskie i niewiele wnoszące. Najtrafniejsze z Babcią Lodzią były nadawane w telewizji bardzo sporadycznie. Ostatni spot informujący o zmianach jakie zaszły dzisiejszej nocy, wzorowany na prognozę pogody, pojawił się trochę późno i też nie w pełni informuje o DVB-T. W dodatku TVP popełniała dezinformujące błędy.

REKLAMA

W ostatniej fazie w największych miastach województwa lubuskiego postawiono cyfrowe miasteczka i rozpoczęto wysyłkę listów informacyjnych i to działanie należy pochwalić. Chyba największą promocję cyfrowej telewizji naziemnej zrobił... Tadeusz Rydzyk i jego media walczące o miejsce na multipleksie. Gdyby nie ciągnąca się odyseja z medium Rydzyka, wielu z Polaków zapewne nie poznałoby takich słów jak DVB-T, multiplex czy cyfrowa telewizja naziemna. To afera zrobiła więcej niż działania promocyjne.

Czy jesteśmy przygotowani do tej rewolucji? To okaże się w najbliższym czasie. Wkrótce możemy spodziewać się licznych głosów o niedziałającym telewizorze. Cyfryzacja to znaczący krok do przodu. Oczywiście wielu z nas już dziś korzysta z cyfrowych platform satelitarnych czy telewizji kablowych. Choć te ostatnie często w swojej ofercie nadal posiadają także pakiety analogowe. W przypadku telewizji naziemnej ostatni analogowy nadajnik zostanie wyłączony 23 sierpnia 2013. Na razie witamy mieszkańców województwa lubuskiego w cyfrowej Polsce.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA