REKLAMA

Rok 2012 to czas smartfonów i mobilnych płatności - relacja z drugiego dnia e-nnovation

Za nami już niestety drugi i ostatni dzień konferencji e-nnovation 2012, która odbyła się w Poznaniu. Przyszła pora nie tylko na zdawanie relacji, ale również na podsumowania. W pierwszym wpisie przedstawiłem sprawozdanie z najlepszych wykładów pierwszego dnia, w tym opiszę drugi dzień oraz zapowiem dwa ciekawe startupy, które przeszły do etapu finałowego.

17.10.2012 12.06
Relacja z drugiego dnia konferencji e-nnovation 2012 w Poznaniu
REKLAMA
REKLAMA

Wtorkowy poranek by trudnym momentem dla wielu gości zaproszonych na konferencje e-nnovation. Powodem tego ogólnego zmęczenia był bez wątpienia bardzo aktywnie spędzony pierwszy dzień, podczas którego uczestniczyliśmy w wielu wykładach, panelach dyskusyjnych oraz oficjalnej imprezie w Blow Up Hall w Starym Browarze. Zapewne to ostatnie wydarzenie sprawiło, że następnego dnia sala wykładów zapełniała się nieco wolniej niż poprzednio.

Dzień drugi rozpoczął wykład Martina Hudymac’a - szefa produkcji gier w Bloober Team - który opowiadał o złożonym procesie jakim kieruje na co dzień. Martin przygotował prezentację zatytułowaną "Jak stworzyć grę na nieistniejącą konsolę", w której przedstawił problemy związane z tworzeniem oprogramowania na konsolę Sony SP Vita.

Zespół Bloober Team pracował nad produkcją platformowej gry logicznej A-men. Projekt ten jest bardzo ambitny. Ze względu na założone na wstępie wytyczne ekipa Martina skupiła się na stworzeniu oldschoolowej gry, w której gracze będą mogli sprawdzić się przy wymyślaniu najlepszego sposobu na przejście poziomu. A-men określana jest mianem “gry nie dla wszystkich”, gdyż na poszczególnych levelach można utknąć na kilka godzin, co często przekracza możliwości wielu mniej wytrwałych graczy.

Nad stworzeniem pierwszej polskiej gry na Sony PlayStation Vita, która była tytułem startowym podczas europejskiej premiery urządzenia, pracowało kilka drużyn o ściśle wyznaczonych obowiązkach. Martin kierował procesem i panował nad odpowiednia komunikacją ludzi z działów Art, Engine, Gameplay, Test oraz Level Design i opowiedział o problemach z tym związanych.

Martin Hudymac
Martin Hudymac (2)

Następnie uczestniczyliśmy w panelu dyskusyjnym “czy rynek e-commerce lubi sieci społecznościowe?”, który poprowadził Paul Papadimitriou, a uczestniczył w nim Serhad Bolukcu. Zajmuje on stanowisko Market Managera na Środkową i Wschodnią Europę w Facebook Global Marketing Solutions.

Serhad opowiadał o zmianach w Facebooku, które wprowadzają listę życzeń. Będziemy mogli do niej dodawać prezenty, które chcemy otrzymać, a nasi znajomi zostaną poinformowani o tym, czego sobie życzymy i będę mogli nam to kupić przy okazji najbliższych urodzin, imienin czy innej okazji.  To oczywiście ukłon nie tylko w stronę reklamodawców, ale również właścicieli sklepów na Facebooku, który zapewne umiejętnie skorzystają z nowego narzędzia.

Serhad Bolukcu

Następnie na scenę wszedł Peter Vesco, który jest starszym wiceprezesem, Business Unit Payment Deutsche Telekom AG, oraz dyrektorem zarządzający ClickandBuy. Opowiadał on o usłudze My Wallet, którą już niebawem zobaczymy w T-Mobile. Usługa ta będzie autorskim rozwiązaniem zapewniającym możliwości, które niosą ze sobą mobilne płatności, karty premiowe i rabatowe oraz bilety.

Kilka tygodni temu zamieściłem na łamach Spider’s Web tekst “Jedna kawa – trzy karty! To jest chore!”, w którym zwróciłem uwagę na to, że smartfony powinny jak najszybciej wyprzeć tradycyjne formy płatności oraz wszelkie karty lojalnościowe i kupony rabatowe.

Peter Vesco zapowiedział, że cyfrowy portfel już niebawem trafi również do Polski i wszyscy klienci T-Mobile będą mogli zacząć z niego korzystać. Wyraził jednak swoje obawy związane z bardzo dużym rozdrobnieniem rynku mobilnych płatności, co w efekcie może prowadzić do dużego zakłopotania zarówno u klientów jak i sprzedawców. Każdy duży gracz na rynku - zarówno producenci sprzętu i systemów operacyjnych jak i operatorzy - próbuje wprowadzić własne rozwiązanie i to raczej nie jest dobra droga.

Peter Vesco (1)
Peter Vesco (2)
Peter Vesco (3)

Kolejnym etapem konferencji e-nnovation 2012 był panel dyskusyjny “Mobilnie i co dalej”, który poprowadził Paul Papadimitriou, a udział w nim wzięli Peter Vesco oraz Don Dodge, który jest rzecznikiem developerów Google i wspiera developerów w tworzeniu aplikacji na platformach swoich firm. Panowie dyskutowali na temat wdrożenia płatności mobilnych, przyszłości branży oraz o rozwoju nowych technologii.

“Czy rok 2012 jest rokiem branży mobile?” - takie było jedno z pierwszych pytań tego panelu dyskusyjnego. Oczywiście odpowiedź była twierdząca, a głównym argumentem, który przemawia za podtrzymaniem tej tezy jest fakt, że w 2012r sprzedano więcej smartfonów niż komputerów. Warto również pamiętać, że na chwilę obecną Google aktywuje dziennie ponad 1 mln urządzeń z systemem Android. To ogromna liczba i wszyscy twórcy oprogramowania, sprzedawcy oraz bogowie marketingu powinni brać ją już teraz pod uwagę i liczyć się z tym, że cały czas jesteśmy świadkami tendencji wzrostowej jeżeli chodzi o popularność urządzeń mobilnych.

Peter Vesco oraz Don Dodge (1)
Peter Vesco oraz Don Dodge (2)

Następnie przyszła pora na ciekawy panel dyskusyjny "Powrót do przyszłości - przyszłość jest dziś.", który poprowadził John Biggs, a udział w nim wzięli: Jakub Krzych, Christian Brueggemann, Sebastian Heise, Łukasz Miądowicz oraz Mariusz Chmielewski. Panowie rozmawiali o nowych, często nieznanych technologiach, które obecnie już istnieją, są testowane i wdrażane w różnych gałęziach przemysłu i nauki.

Na koniec swój wykład rewelacyjny wykład i prezentację miał Chris Moon, który opowiadał nam o tym "Jak pokonać przeciwności i jak myśleć pozytywnie w trudnych momentach". Chris może być doskonałym przykładem na to jak człowiek może przetrwać przeciwności losu i odnieść wielki sukces. Moon swego czasu został pojmany i uwięziony przez jedną z najbardziej bezwzględnych grup terrorystycznych, a w roku 1995 przeżył wybuch miny we Wschodniej Afryce w wyniku czego stracił część prawej ręki i nogi.

Dzisiaj porusza się dzięki protezie nogi, a jego prawą rękę zastąpiła mechaniczna proteza. Mimo tych utrudnień Chris ukończył wiele maratonów, z których część należała do najtrudniejszych na świecie. Moon zmierzył się z Great Sahara Run oraz Badwater – 135 milowym dystansem w górach przez Death Valley. Zdobył Kilimandżaro i przebiegł przez Kambodżę, a zgromadzone na ten cel fundusze przeznaczył na pomoc niepełnosprawnym.

Wykład Chrisa był przepełniony humorem i wieloma cennymi spostrzeżeniami. Na koniec mogę zasugerować, że jeżeli kiedykolwiek będzie mięli okazję posłuchać tego człowieka nie zmarnujcie jej, bo Moon potrafi dać niezłego kopa i otworzyć słuchaczom oczy.

Chris Moon (1)
Chris Moon (2)
Chris Moon (3)
Chris Moon (4)

Niestety to już koniec i wszystkie konferencje e-nnovation 2012 są już za nami. Z tego miejsca chciałbym podziękować nie tylko za zaproszenie i wspaniałą organizację, ale również niesamowitą atmosferę która panowała podczas tych dwóch dni. Na łamach Spider’s Web pojawi się jeszcze relacja z finału startupowego pojedynku - Sheepla vs Vibetrace - który odbył się w Poznaniu.

Tymczasem zapraszam Was do przeglądnięcia fotorelacji z imprezy, a ja żegnam się z e-nnovation, mówiąc “do zobaczenia za rok”!

REKLAMA
ennovation 2012 ekran
ennovation 2012 poznan 1 dzien
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA