Blog Forum

IDF: Architektura Haswell kolejnym mocnym uderzeniem w AMD

Podczas pierwszego dnia IDF zaprezentowano Intel Haswell, jego możliwości oraz zmiany jakie wprowadzono w stosunku do Ivy Bridge. Jak przystało na Tock wykorzystano sprawdzony proces technologiczny 22 nm z 3D Tri-Gate, a zmiany zaszły w architekturze. Nie zamierzam się skupiać, na dokładnych technicznych elementach, a ogólnej wydajności i rywalizacji z AMD.

Haswell będzie pobierał mniej energii przy jednoczesnym wzroście nie tylko wydajności w operacjach zmiennoprzecinkowych ale również w renderowaniu grafiki. Nie wszystko uda się jednak od razu zmierzyć w benchmarkach ponieważ wprowadzone zmiany wymagają również ewolucji pewnych elementów w oprogramowaniu, a to wymaga czasu.

Wprowadzone przez Intela innowacje są kolejnym wyzwaniem dla głównego ( i jedynego prawdziwego ) konkurenta na rynku PC/Serwer – AMD. Nie tylko gigantowi z Santa Clara ponownie udaje się wyprzedzić go w wydajności CPU ale zaczyna gonić również w zintegrowanym GPU, który był głównym atutem „zielonych”.

Cała sytuacja pokazuje jak dobry zwrot można osiągnąć z inwestycji w R&D, w pierwszym kwartale budżet wynosił bagatela 2.4 mld $. Dla porównania AMD zarobiło 1.61 mld $ w analogicznym okresie ( niestety, nie udało mi się odnaleźć ile konkretnie poszło na R&D).

Czy „zieloni” mają szansę na powiew świeżości i nawiązanie godnej rywalizacji, trudno powiedzieć. Powrót Jim Kellera ( www.spidersweb.pl/2012/08/jim-keller-wraca-do-amd-czy-firma-znow-nawiaze-realna-walke-z-intelem.html ) budzi taką nadzieję, potrzeba jednak na to czasu, a AMD zaczyna go brakować.

Nie wypada nie wspomnieć także o Intel Xeon Phi, co-procesorze, którego atutem jest tak dobrze znana architektura x86. Taki wybór oraz wysoka wydajność jaką ma zapewnić Phi może spowodować odwrót od CUDA czy też OpenCL.

Dla nas konsumentów, nie jest to wcale najlepsza wiadomość, bo mimo że nadciąga powolna era mobilnej dominacji, to nie ma co liczyć aby we wszystkich sektorach wyeliminowano typowe PC, a brak konkurencji to wyższe ceny. Intel, chociaż bardzo powoli, również i ten sektor procesorów planuje opanować Atomami. Jeżeli sprawdzą się założenia to w przeciągu 2-3 lat może nawiązać godną rywalizację z ARM.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst