REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Jim Keller wraca do AMD, czy firma znów nawiąże realną walkę z Intelem?

06.08.2012
14:06
Jim Keller wraca do AMD, czy firma znów nawiąże realną walkę z Intelem?
REKLAMA
REKLAMA

W tym roku AMD doświadczyło licznych rezygnacji, z których część było naprawdę bolesnych. Po klęskach przychodzi jednak czas nowej nadziei i tak też tym razem się stało. Do firmy wraca jeden z legendarnych specjalistów układów scalony – Jim Keller.

Obejmując stanowisko dyrektora departamentu odpowiedzialnego za przyszłe procesory, Keller daje nadzieje inwestorom że AMD znów wybije się i dogoni, a może wyprzedzi swojego największego rywala – Intela. Skąd tak duże zaufanie do tej persony?

Otóż Keller przenosi się z Apple, gdzie piastował stanowisko dyrektora w dziale mobilnych procesorów. Produkty tam opracowane trafiają do takich hitów jak iPhone czy iPad. Wcześniej natomiast zajmując się architekturą interfejsów sieciowych opartych o procesory MIPS w SiByte i Broadcom.

Jeżeli takie CV to mało, to pragnę zaznaczyć, że Keller jest byłym pracownikiem Advanced Micro Devices. W trakcie kariery, odegrał jedną z ważniejszych ról, w procesie projektowym Athlon™ i Opteron™ 64, współtworząc specyfikację HyperTransport. Opracował także zestaw instrukcji x86-64, które są powszechnie używane po dziś dzień, również w produktach Intela.

Mark Papermaster, prezes AMD, nie może wyjść z radości na fakt takiego powrotu. „Jim jest jednym z najbardziej powszechnie szanowanych i poszukiwanym innowatorem w branży oraz bardzo silnym wsparciem dla naszego zespołu inżynierów. (….) Spodziewamy się, że duch jego innowacyjności, doświadczenie w projektowaniu konstrukcji nisko-prądowych, kreatywność i dążenie do sukcesu pomoże nam ukształtować przyszłość i napędzi wzrost”.

Najbardziej zaskoczona decyzją Kellera jest prasa, blisko związana z Apple. Nie może zrozumieć, czym kierował się odchodząc z „najlepszej na świecie firmy technologicznej” do tej, która dawno „zgubiła się w lesie”. Według mnie, chęć podjęcia nowego wyzwania przemawia przez tą decyzję.

Wielu z was, na pewno pamięta jak wielkie zmiany przyniosło pojawienie się Athlon™ i Opteron™ 64. Znaczne zwiększenie udziałów w rynku, technologiczne wyprzedzenie Intela w architekturze x86, rozpoczęcie pędu na 64-bity.

Najważniejszy jednak był spadek cen jaki wszyscy odczuliśmy, co znacznie zwiększyło tempo wchodzenia PC-ów do domu. Mam nadzieję, że i tym razem tak się stanie, ponieważ brak jest rewolucji, następuje jedynie ewolucja oraz następuje, chociaż niezbyt wielki, to jednak wzrost cen.

Źródła: AMD.com, XBitLabs.com, TechEye.net

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA