Wierzą, że na Tytanie może istnieć życie. Wyniki misji będą kluczowe
Najnowsze badania NASA sugerują, że w jeziorach na Tytanie, największym księżycu Saturna, mogą powstawać struktury niezbędne do rozwoju życia.

To właśnie na Tytanie, w gęstej atmosferze i wśród ciekłych węglowodorów, mogą zachodzić procesy przypominające te, które miliardy lat temu zainicjowały życie na Ziemi.
Tytan to dalej świat pełen tajemnic
Choć Tytan cały jest skuty mrozem, naukowcy od lat przyglądają mu się z dużą fascynacją. Jest to jedyne ciało niebieskie poza Ziemią, na którego powierzchni występują ciecze. Najważniejszą różnicą względem naszej planety jest natomiast to, że zamiast wody jeziora i morza wypełniają tam metan czy etan.
Jak czytamy na łamach Gizmodo, dane z sondy Huygens i misji Cassini ujawniły, że ten odległy świat ma własny cykl pogodowy. Metan paruje, tworzy chmury, a następnie spada w postaci deszczu, rzeźbiąc krajobraz siecią rzek i jezior.
W NASA podejrzewają, że na Tytanie mogą być warunki do rozwoju życia
W publikacji NASA w International Journal of Astrobiology badacze opisują, jak w warunkach panujących na Tytanie mogłyby spontanicznie powstawać tzw. pęcherzyki, czyli struktury złożone z cząsteczek amfifilowych, przypominające w budowie pierwotne błony komórkowe. Gdy krople deszczu uderzają w powierzchnię jezior, warstwy tych cząsteczek mogą łączyć się w podwójne osłonki, tworząc tym samym mikroskopijne kapsuły. Z czasem takie bąbelki mogą zacząć konkurować ze sobą i ewoluować w bardziej złożone układy. Dla naukowców to jasny sygnał, że warunki potrzebne do powstania życia mogą być znacznie bardziej różnorodne, niż dotąd przypuszczano.
Przeczytaj także:
NASA nie zamierza poprzestawać jednak wyłącznie na rozważaniach teoretycznych. W 2028 r. na Tytanie ma wylądować misja Dragonfly. Będzie to zaawansowany dron badawczy, który zbierze dane o chemii i geologii tego księżyca. Wyniki misji mogą stać się kluczowe do zrozumienia, jak powstaje życie w skrajnie odmiennych warunkach i jak mogłoby ewoluować poza Ziemią.
*Grafika wprowadzająca wygenerowana przez AI