Włączasz mObywatela i wiesz, jaką dostaniesz emeryturę. Pytanie, czy chcesz wiedzieć?
Sejm uchwalił nową ustawę, która umożliwi udostępnienie w mObywatelu informacji o prognozowanej emeryturze.

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że projekt w następnej kolejności trafi pod obrady Senatu. Możliwość udostępnienia usługi już została przegłosowana przez Sejm. Kiedy można oczekiwać udostępnienia funkcji?
mObywatel z informacją emerytalną. Aplikacja rządowa z nową funkcją w 2026 r.
Zgodnie z przegłosowaną przez Sejm ustawą, twórcy mObywatela mogą udostępnić nową funkcję już od 1 stycznia 2026. Czyli w najlepszym wypadku rozwiązanie trafi do pierwszych użytkowników za mniej niż pół roku. Funkcja jest bliżej niż dalej debiutu.
Dzięki nowości użytkownicy mObywatela będą mogli w łatwy i szybki sposób uzyskać dostęp do informacji emerytalnej. Oprogramowanie wyświetli prognozowaną emeryturę, a nie ostateczną jej wysokość.
Informacja o naszej przyszłej emeryturze na wyciągnięcie ręki: mObywatel współpracuje z mZUS dla jeszcze lepszego dostępu do ważnych informacji dla nas wszystkich. To kolejny etap deregulacji i cyfryzacji – zmiana w podejściu do relacji z urzędem – mówi wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.
Oprócz tego w aplikacji na podstawie odpowiednich porozumień pojawią się informacje z dobrowolnych programów oszczędzania. Według Ministerstwa Cyfryzacji nowość ma powstawać w bezpośredniej współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Do opracowania i uruchomienia funkcji nie jest potrzebne tworzenie nowych systemów oraz "obciążanie budżetu państwa".
Nowa ustawa przynosząca informację emerytalną do mObywatala zakłada także uchylenie ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej z 2021 r. Komunikat resortu cyfryzacji dodaje, że jej wdrożenie "byłoby kosztowne i dublowałoby już istniejące narzędzia".
mObywatel stanie się jeszcze lepszy
Ministerstwo podkreśla: "omawiany projekt ma uwzględniać postulaty deregulacyjne i wpisuje się w strategię rozwoju aplikacji mObywatel jako głównego kanału cyfrowych usług publicznych". Nowe rozwiązanie sprawi, że mObywatel będzie jeszcze bardziej wielofunkcyjnym narzędziem zapewniającym dostęp do różnych usług. Od dłuższego czasu mObywatel nie służy już tylko do przechowywania dokumentów takich jak dowód osobisty czy prawo jazdy.
W ostatnim czasie do aplikacji dodano nowe opcje zarządzania dowodem osobistym. Resort przypomniał też, że w oprogramowaniu znajdziemy ostrzeżenia przed powodziami.
Więcej o mObywatelu przeczytasz na Spider's Web:
Obrazek wyróżniający: mindea / Shutterstock.