Rząd tworzy zupełnie nowy serwis dla Polaków. Jest potrzebny jak nigdy dotąd
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło, że trwają pracę nad zupełnie nowym rządowym serwisem. Miałby skupiać się na kwestiach cyberbezpieczeństwa. Serwis byłby kompendium wiedzy o zagrożeniach czyhających w sieci.

Strona internetowa zostanie nazwana cyber.gov.pl. Ma być docelowo dostępna dla wszystkich Polek i Polaków jako centrum współpracy i reagowania. Jednocześnie serwis internetowy ma na celu koncentrowanie wszystkich dostępnych usług i narzędzi, które będą dostępne z poziomu jednego miejsca. Trafią tam funkcje, z których możemy korzystać już od dłuższego czasu, ale są one porozrzucane po różnych aplikacjach i witrynach.
Rząd i jego nowy serwis. Co będzie umieć cyber.gov.pl
Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało sprawozdanie dotyczące działań państwa an rzecz bezpieczeństwa cyfrowego, które wykonano w 2024 roku. Komunikat przyniósł informację, że rząd w niedalekiej przyszłości uruchomi platformę cyber.gov.pl. Najważniejszym zadaniem serwisu będzie udostępnienie wszystkich usług cyberbezpieczeństwa w jednym miejscu.
Rząd uważa, że "będzie to centralny punkt kontaktu dla wszystkich uczestników krajowego systemu cyberbezpieczeństwa". Z rozwiązania jednak nie skorzystają tylko eksperci, ale też zwykli obywatele, którzy chcą np. zgłosić zauważony incydent taki jak metoda oszustwa. Taka opcja jest dostępna od wielu miesięcy w aplikacji mObywatel, a jeszcze od dłuższego czasu można z niej skorzystać poprzez serwis internetowy incydent.cert.pl.
Użytkownicy, którzy nie widzą o takich możliwościach w innych miejscach będą musieli zapamiętać tylko jedną rządową stronę - cyber.gov.pl. Ministerstwo Cyfryzacji uważa, że celem rozwiązanie jest uproszczenie zgłaszania incydentów i wymiany informacji oraz zapewnienia realnego wsparcia w podnoszeniu poziomu zabezpieczeń.
Poza zgłaszaniem incydentów użytkownik w serwisie skorzysta także z dostępnych, aktualizowanych na bieżąco ostrzeżeń i komunikatów dotyczących kwestii cyberbezpieczeństwa. Prawdopodobnie będą to komunikaty, które dotychczas pojawiały się głównie na stronie internetowej i profilu w serwisie X CERT Polska. Serwis ma też ułatwiać kontakt z zespołami reagowania na incydenty komputerowe (CSRIT) oraz automatyczną wymianę danych z organami ścigania i innymi instytucjami.
Portal ma integrować narzędzia takie jak moje.cert.pl, s24, bezpiecznedane.gov.pl czy szkolenia PWCyber. Obecnie nie mamy informacji co do daty udostępnienia rozwiązania, ale możemy się spodziewać, że będzie to w niedalekiej przyszłości. Uruchomienie nowego serwisu wynika z rosnących z roku na rok zagrożeń. W 2024 roku zanotowano 111 660 incydentów bezpieczeństwa, czyli 23 proc. więcej niż w ubiegłym roku.
Natomiast zgłoszeń dotyczących możliwych naruszeń było ponad 627 tysięcy (wzrost o 60 proc. w skali roku). Odnotowano też 57 proc. incydentów poważnych, które mogły wpłynąć na działania instytucji i 58 proc. incydentów w sektorze publicznym.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na Spider's Web: