REKLAMA

Rysunek Leonarda da Vinci okazał się mapą. Znaleźli w nim ukryte tunele

Leonardo da Vinci to artysta, wynalazca i wizjoner, którego dziedzictwo wciąż skrywa tajemnice. Jego rysunki i notatki są analizowane od stuleci, ale dopiero teraz naukowcom udało się odkryć, że jeden z jego szkiców był mapą prowadzącą do ukrytych tuneli pod zamkiem Sforzów w Mediolanie. To przełomowe odkrycie otwiera zupełnie nowy rozdział w badaniach nad inżynieryjnymi talentami da Vinci.

Rysunek Leonarda da Vinci okazał się mapą. Znaleźli w nim ukryte tunele
REKLAMA

Wśród licznych szkiców da Vinci odnaleziono rysunek przedstawiający zamek Sforzów wraz z siecią podziemnych tuneli. Te tunele, choć intrygujące, nigdy wcześniej nie zostały odnalezione. Zespół ekspertów z Politechniki Mediolańskiej, firmy Codevintec i zamku Sforzów postanowił podjąć wyzwanie i zweryfikować, czy wizja da Vinci znajdzie potwierdzenie w rzeczywistości.

REKLAMA

Technologia w służbie historii

Badacze wykorzystali nowoczesne technologie, takie jak georadar i skaning laserowy, aby zbadać teren pod zamkiem. Te zaawansowane metody pozwoliły im zajrzeć w głąb ziemi i stworzyć mapę podziemnych struktur.

Wyniki badań były zaskakujące. Okazało się, że tunele, które da Vinci uwiecznił na swoim szkicu, rzeczywiście istnieją.

Naukowcy podejrzewali, że niektóre z tuneli mogły być powiązane z tajnymi przejściami o charakterze wojskowym, opisanymi również na rysunkach Leonarda da Vinci. Ale z przejść korzystali nie tylko żołnierze.

Według źródeł historycznych Ludovico il Moro (Ludwik Sforza, książę Mediolanu w latach 1494–1499) zbudował na przykład podziemne połączenie, aby móc dotrzeć do grobu swojej ukochanej żony Beatrice d'Este, pochowanej w bazylice Santa Maria delle Grazie.

To przejście, uwiecznione na rysunkach Leonarda, od dawna jest przedmiotem legend i spekulacji. Teraz, dzięki najnowszej technologii, jego istnienie można wreszcie potwierdzić. Okazało się jednak, że pod zamkiem istnieje więcej tajnych przejść, a te właśnie odkryte mogą być jedynie małym fragmentem skomplikowanego systemu podziemnych korytarzy.

Więcej o niezwykłych odkryciach archeologów przeczytasz na Spider's Web:

Wirtualna rzeczywistość pozwoli na zwiedzanie tuneli

Radar penetrujący grunt wzbogacił model 3D zamku o dane dotyczące znanych, ale niedostępnych przestrzeni, ujawniając również nieznane tunele i dostarczając pomysłów na dalsze badania nad tajnymi przejściami - powiedziała Francesca Biolo, badaczka na wydziale Architektury, Środowiska Zabudowanego i Inżynierii Budowlanej Uniwersytetu w Mediolanie.

Naukowcy zapowiadają, że tajne tunele będą dostępne dla zwiedzających, ale w wersji cyfrowej. Celem jest stworzenie cyfrowego odpowiednika Zamku Sforzów, cyfrowego modelu, który przedstawia nie tylko obecny wygląd zamku, ale także pozwala na eksplorację przeszłości i odkrycie historycznych elementów, które nie są już widoczne.

Integracja technologii rozszerzonej rzeczywistości i tworzenie wirtualnych ścieżek umożliwiłyby odwiedzającym eksplorację podziemnych tuneli i niedostępnych miejsc, oferując wciągające doświadczenie łączące historię i innowację - zapowiada Franco Guzzetti, profesor geomatyki Uniwersytetu w Mediolanie.

Odkrycie, które inspiruje

Odkrycie tuneli to nie tylko sensacja archeologiczna, ale również fascynująca podróż w czasie. Te podziemne korytarze, zbudowane w XV wieku, kryją w sobie wiele tajemnic. Jakie funkcje pełniły? Czy służyły jako strategiczne przejścia, czy może były wykorzystywane w inny sposób?

REKLAMA

Tego naukowcy dopiero będą próbowali się dowiedzieć. Jedno jest pewne - odkrycie to stanowi kolejny dowód na geniusz da Vinci, który potrafił przewidzieć istnienie tych ukrytych podziemi.

Odkrycie tuneli pod zamkiem Sforzów to dowód na to, że nawet po wielu latach od śmierci Leonarda da Vinci, jego dzieła wciąż inspirują i pobudzają wyobraźnię. To również przypomnienie, że historia kryje w sobie wiele tajemnic, które czekają na odkrycie. Kto wie, co jeszcze uda się odnaleźć dzięki geniuszowi tego wybitnego artysty i naukowca.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA