REKLAMA

Gdzie w Polsce najlepiej postawić fotowoltaikę? Polscy naukowcy stworzą niesamowitą mapę

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej pracują nad projektem, który ma zrewolucjonizować sposób, w jaki wybieramy lokalizacje dla farm fotowoltaicznych.

Gdzie w Polsce najlepiej postawić fotowoltaikę? Polscy naukowcy stworzą niesamowitą mapę
REKLAMA

Energia słoneczna jest jednym z filarów zielonej transformacji. Czy to jednak oznacza, że każda łąka to idealne miejsce na farmę fotowoltaiczną? Jak się okazuje – niekoniecznie.

REKLAMA

Wybór najlepszych lokalizacji dla farm słonecznych wymaga szczegółowej analizy, uwzględniającej nie tylko warunki pogodowe, ale także ekonomiczne, prawne i środowiskowe. Właśnie temu wyzwaniu postanowili stawić czoła naukowcy z Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wileńskiego.

Sztuczna inteligencja poszuka miejsca dla fotowoltaiki

Celem jest stworzenie złożonego systemu, który umożliwi dokładne określenie najlepszych lokalizacji pod farmy słoneczne na terenie Litwy i Polski. Przy tworzeniu mapy optymalnych miejsc dla fotowoltaiki wykorzystane zostaną algorytmy sztucznej inteligencji.

Na badania naukowcy dostali 1,1 mln zł grantu od Narodowego Centrum Nauki.  

Zamierzamy opracować dokładne i niezawodne ramy wyboru najlepszych lokalizacji dla farm fotowoltaicznych na Litwie i w Polsce poprzez integrację systemów informacji geograficznej (GIS-MCDM) i uczenia maszynowego

– mówi dr inż. Vishnu Suresh, z Politechniki Wrocławskiej.

Model zostanie zbudowany z uwzględnieniem kilku ważnych czynników, takich jak nasłonecznienie, topografia, wpływ na środowisko, wymogi regulacyjne, użytkowanie gruntów, warunki klimatyczne, bliskość infrastruktury (takiej jak drogi i linie energetyczne) oraz czynniki społeczno-ekonomiczne. 

Rozwiązanie ma pomóc w zwiększeniu niezależności energetycznej obu krajów - wspierając wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w Polsce i na Litwie w kontekście ograniczonych rezerw paliw kopalnych.  

Dlaczego to takie ważne?

Oprócz Politechniki Wrocławskiej w realizację badań zaangażowani będą naukowcy z Uniwersytetu Wileńskiego, którzy skoncentrują się na identyfikacji kluczowych czynników wyboru lokalizacji. Zespół z Politechniki Wrocławskiej będzie natomiast pracował nad integracją modeli uczenia maszynowego, aby zoptymalizować proces selekcji w oparciu o rzeczywiste dane. 

Jeśli badania zakończą się sukcesem, możemy liczyć na nowatorskie mapy i narzędzia analityczne, które pomogą inwestorom lepiej planować lokalizacje farm fotowoltaicznych. Dzięki nim możliwe będzie osiągnięcie większej efektywności energetycznej, przy jednoczesnym poszanowaniu środowiska. Takie narzędzia będą również ogromnym wsparciem dla rządów obu krajów w planowaniu polityki energetycznej, która opiera się na odnawialnych źródłach energii.

Koszt energii elektrycznej w Polsce jest wysoki w porównaniu do innych krajów UE, co wynika z kilku powodów, takich jak wysokie podatki i kary za korzystanie ze źródeł energii o wysokiej emisji CO2. Inne państwa mają niższe koszty ze względu na większe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, które są tańsze

- dodaje naukowiec.

Dla przeciętnego odbiorcy energii oznacza to większą stabilność cen prądu w przyszłości i szybsze przejście do czystej energii. Takie projekty to dowód na to, że technologia i nauka mogą być sprzymierzeńcami w walce o lepsze jutro – dla nas i dla przyszłych pokoleń.

REKLAMA

Więcej o fotowoltaice przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA