REKLAMA

Poważny wyciek powietrza na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Możliwa ewakuacja

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS), symbol międzynarodowej współpracy i podboju kosmosu, znalazła się w poważnym tarapatach. Jak donoszą najnowsze raporty NASA i Roskosmosu, rosnący wyciek powietrza w rosyjskim segmencie stacji stanowi obecnie największe zagrożenie dla jej funkcjonowania. Sytuacja jest na tyle poważna, że eksperci podnieśli poziom ryzyka do najwyższego stopnia.

Sławosz Uznański poleci na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) fot. ESA - Europejska Agencja Kosmiczna
REKLAMA

Wyobraźcie sobie, że w Waszym domu powoli, ale systematycznie ubywa powietrza. Najpierw ledwo zauważalne szumienie, potem coraz trudniej się oddycha. Tak właśnie wygląda sytuacja na ISS. Wyciek powietrza w rosyjskim module stacji powiększa się z dnia na dzień.

REKLAMA

Naukowcy szacują, że codziennie ubywa około 1,5 kg tlenu! To naprawdę dużo, zważywszy na ograniczone zasoby na orbicie. Jeszcze w lutym było to około 0,45 kg.

Według raportu generalnego inspektora NASA, agencja kosmiczna jest coraz bardziej zaniepokojona przeciekami w tunelu łączącym rosyjską część Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z portem dokującym.

Pęknięcia i nieszczelności powietrza w tunelu transferowym modułu serwisowego stanowią najwyższe ryzyko dla bezpieczeństwa

- czytamy w raporcie. 

Zatrważająca utrata powietrza

Chociaż zarówno NASA, jak i Roskosmos są świadomi powagi sytuacji, to jednak nie mogą dojść do porozumienia co do tego, kiedy wyciek stanie się na tyle duży, że będzie stanowił bezpośrednie zagrożenie dla załogi i funkcjonowania stacji.

Obie agencje kosmiczne prowadzą intensywne badania, próbując zlokalizować źródło wycieku i opracować skuteczną metodę jego uszczelnienia. Inżynierowie skupili się na spawach wewnętrznych i zewnętrznych - czytamy w raporcie, który podkreśla, że podobnych wycieków nie stwierdzono nigdzie indziej na stacji.

Roskosmos jest przekonany, że będzie w stanie monitorować i zamknąć właz do modułu serwisowego na czas, zanim wskaźnik przecieku osiągnie poziom krytyczny. Jednak NASA i Roskosmos nie osiągnęły porozumienia co do punktu, w którym wskaźnik przecieku osiągnie stan krytyczny

- stwierdzono w raporcie.

Wyciek został wykryty po raz pierwszy w 2019 r.

Więcej o Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) przeczytasz na Spider's Web:

To może skończyć się ewakuacją

REKLAMA

Przyszłość ISS stoi pod znakiem zapytania. Jeśli nie uda się szybko znaleźć i usunąć przyczyny wycieku, może okazać się, że stacja będzie musiała zostać ewakuowana. To byłaby ogromna strata dla nauki i międzynarodowej współpracy.

Sytuacja na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest poważna. Rosnący wyciek powietrza w rosyjskim segmencie stacji stanowi realne zagrożenie dla jej funkcjonowania. Naukowcy i inżynierowie robią wszystko, co w ich mocy, aby opanować sytuację, ale czas ucieka. Czy uda im się uratować ISS? Odpowiedź na to pytanie poznamy już wkrótce.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA