REKLAMA

Stare wiatraki przerabiają na urocze domki. Można zamieszkać w turbinie wiatrowej

Mieszkać w turbinie wiatrowej - od dziś jest to możliwe. Vattenfall i studio projektowe Superuse przekształciły gondolę, górną część turbiny wiatrowej, w mały domek. Gondola ma cztery metry szerokości, dziesięć metrów długości i trzy metry wysokości i pochodzi z turbiny, która stała w Austrii przez 20 lat.

Stare wiatraki przerabiają na urocze domki. Można zamieszkać w turbinie wiatrowej
REKLAMA

Na zewnątrz nadal wyraźnie widać, że ten mały dom był kiedyś częścią turbiny wiatrowej, ale w środku wszystko zostało przygotowane na wygodny i domowy pobyt. Jest kuchnia, łazienka i przestrzeń mieszkalna. Ponadto dom jest wyposażony w pompę ciepła, panele słoneczne i solarny podgrzewacz wody.

REKLAMA

Więcej o energii z wiatru przeczytasz na Spider's Web:

Przytulny domek z gondoli

Szwedzka firma energetyczna Vattenfall, w kooperacji ze studiem Superuse, stworzyła coś naprawdę wyjątkowego – dom w wiatraku. Zwykły wiatrak, który przez lata produkował energię elektryczną, został przerobiony na całkiem przytulne lokum. To dowód na to, że kreatywność nie zna granic, a recykling może być naprawdę stylowy.

W nadchodzących dekadach dziesiątki tysięcy turbin wiatrowych zostanie rozebranych - najczęściej zastąpionych nowymi. W zeszłym roku Vattenfall zaprosił cztery firmy projektowe do zastanowienia się nad drugim życiem turbin wiatrowych, które osiągnęły koniec swojego okresu użytkowania.

Szukamy innowacyjnych sposobów, by ponownie wykorzystać materiały z używanych turbin w możliwie najpełniejszy sposób. Tak, aby stworzyć z nich coś nowego przy jak najmniejszej liczbie modyfikacji. To oszczędza surowce, zużycie energii i w ten sposób zapewniamy, że materiały te będą przydatne przez wiele lat po pierwszym okresie użytkowania

- mówi Thomas Hjort, dyrektor ds. innowacji w Vattenfall.

Na co dzień i na wakacje

Mały dom został wymyślony i zaprojektowany przez Superuse, a wykonany przez Blade-Made i Woodwave. Superuse wybrało najtrudniejsze rozwiązanie: zaprojektowanie domu zgodnego z przepisami budowlanymi w najmniejszej możliwej gondoli.

Gondola użyta pochodzi z turbiny V80 2MW, pierwszego modelu z gondolą wystarczająco dużą dla małego domu. Gondole z późniejszych turbin często oferują znacznie więcej miejsca. Pomimo ograniczonych rozmiarów, mały dom jest zgodny z przepisami budowlanymi i dlatego nadaje się w pełni do zamieszkania lub użytku wakacyjnego.

Co najmniej dziesięć tysięcy gondoli tej generacji jest dostępnych na całym świecie. Większość z nich nie została jeszcze wycofana z eksploatacji

- mówi Jos de Krieger, partner Superuse i Blade-Made.

We współpracy z Reliving, mały dom z gondoli został wyposażony w meble wyprodukowane w sposób zrównoważony, w tym stół wykonany z circuformu, który zawiera materiał odzyskany z łopat turbiny wiatrowej.

REKLAMA

Gondola użyta do budowy pochodziła z turbiny V80 o mocy 2 MW zbudowanej w austriackiej farmie wiatrowej Gols w 2005 r. Podczas 20 lat wiernej służby turbina wyprodukowała 73 GWh energii elektrycznej, co wystarczyło na zasilanie ponad 29 tys. gospodarstw domowych przez rok. Gondola znajdowała się na wysokości 100 m.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA