REKLAMA

Latające elektrownie wiatrowe. To ma być absolutny hit

Wielka Brytania niestrudzenie poszukuje źródeł zielonej energii i sięga po nią coraz wyżej. I to dosłownie. Wcześniej pisaliśmy o planach zasilania płynącego na Wyspy z kosmosu. Teraz trwają prace nad latającymi elektrowniami wiatrowymi.

31.05.2024 05.10
Turbiny wiatrowe dostają nowe życie. Recykling śmigieł nie istnieje
REKLAMA

Ten widok będzie robił wrażenie. Gigantyczne latawce, unoszące się wysoko nad ziemią, niczym ptaki, które mają okiełznać potężną siłę wiatru i zamienić ją w czystą energię elektryczną. To właśnie obiecują Airborne Wind Energy Systems (AWES), czyli latające wiatrowe systemy energetyczne, wykorzystujące latawce lub drony do pozyskiwania energii z wiatru.

REKLAMA

Więcej o energii przyszłości przeczytasz na Spider`s Web:

Technologia z przyszłością

AWES to stosunkowo młoda technologia, ale z ogromnym potencjałem. Według prognoz do 2050 r. latające elektrownie będą dostarczać energię o wartości 70 mld euro rocznie.

Głównym atutem AWES jest dostęp do silniejszych i bardziej stabilnych wiatrów na wyższych wysokościach. Z dala od ziemi wiatr płynie płynniej i z większą prędkością, co przekłada się na większą wydajność energetyczną.

Wyzwania i trudności

Jak działa taka latająca elektrownia? Potrzebne są do tego zaawansowane technologie. Dron, lub latawiec mocowany jest na specjalnej lince do stacji naziemnej. Silny wiatr odciąga drona od stacji, napędzając generator i wytwarzając energię elektryczną. Następnie dron ześlizguje się niżej i operacja rozpoczyna się od nowa.

 class="wp-image-4661927"
System AWES holendrskiej firmy Kitepower

Sprawa wydaje się prosta, ale aby wygenerować największą moc, AWES musi latać według skomplikowanych wzorów, poddając się działaniu silnych sił aerodynamicznych. Takie wymogi tworzą złożony system o delikatnej charakterystyce obsługi – niewielki błąd w obliczeniach może spowodować, że dron upadnie na ziemię.

Czas na badania

REKLAMA

Jest to wyzwanie, które mają nadzieję rozwiązać brytyjscy naukowcy, wykorzystując do tego tak zwane metody rozwidlenia i kontynuacji. Te metody numeryczne z powodzeniem zastosowano w badaniach dynamiki samolotów do przewidywania niebezpiecznych zachowań, takich jak oscylacje, drgania, wirowania.

AWES to innowacyjna technologia, która otwiera nowe możliwości w pozyskiwaniu czystej energii wiatrowej. Dzięki wyższej wydajności i mniejszemu hałasowi AWES może stać się ważnym elementem zrównoważonego systemu energetycznego przyszłości.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA