REKLAMA

Ta klawiatura może być świątecznym wieńcem. Ludzie z Google'a zrobili coś szalonego

Japoński oddział Google ponownie nie zawodzi internautów, świętując dzień klawiatury kolejnym absurdalnym projektem klawiatury. Gboard Double Sided Version to spełnienie marzeń każdego, kto zawsze chciał mieć klawiaturę w formie pętli.

Ta klawiatura może być świątecznym wieńcem. Ludzie z Google'a zrobili coś szalonego
REKLAMA

Japoński oddział Google ma wieloletnią tradycję tworzenia absurdalnych klawiatur. Używając słowa "absurdalnych" nie przesadzam ani trochę - wystarczy przypomnieć Gboard CAPS, klawiaturę na głowę czy klawiaturę, w której wszystkie klawisze są położone w jednym długim rzędzie.

Z okazji tegorocznego dnia klawiatury, Googlersi z Tokio przygotowali kolejne cudo: klawiaturę Gboard Double Sided Version, w której klawisze "są płynnie połączone w obu końcach", tworząc pętlę.

REKLAMA

Tę klawiaturę możesz nosić jak bransoletę albo jak żałobny wieniec. Oto Gboard Double Sided Version

Tradycja tworzenia dziwnych klawiatur przez Japończyków sięga 2013 roku, kiedy z okazji prima aprilis stworzyli oni klawiaturę z dokładnie jednym klawiszem i od długości przyciśnięcia zależało, jaka litera lub znak zostanie wpisana. Kontynuowanie tradycji przerwano wraz z pandemią, lecz powrócono do niej w 2021 roku z trochę innej okazji - dnia klawiatury.

W tym roku Googlersi również nie zawiedli i na swoim kanale na YouTube opublikowali wideo promujące ich najnowsze dzieło: Gboard Double Sided Version.

Gboard Double Sided Version to klawiatura w pełnym układzie QWERTY, jednak w nietypowej formie - perfekcyjnej, zamkniętej, dwustronnej pętli. Jak wyjaśniają ludzie stojący za projektem, klawiatura składa się z 26 dwustronnych modułów, po 8 klawiszy każdy. Podział na moduły pozwolił na złożenie jej w formie pętli, a inżynierowie dodali dodatkowo podświetlenie.

Klawiatury i my, mieliśmy swoje wzloty i upadki. Ale ta? Ta jest inna. Jest jakby stworzona dla front-end developerów

Powiedzieli programiści Google Japonia w wideo promującym Gboard Double Sided Version

Gboard Double Sided Version pasuje do różnego rodzaju zastosowań. Podejdź do swoich problemów programistycznych ze wszystkich stron. Używaj jej poza powierzchnią Ziemi. Pozwól jej wprowadzić świąteczny nastrój do twojego domu.

Jak "zapowiedzieli" pracownicy, pracują oni nad papierową wersją klawiatury, a "w przyszłej aktualizacji" ma ona zyskać funkcję portalu, dając użytkownikom "dostęp do całkowicie nowego wymiaru".

Oczywiście cały projekt jest żartem i nigdy nie wejdzie do sprzedaży. Mimo to tokijscy Googlersi dopieścili dowcip, bo ma on także własny wpis na blogu Google Japonia oraz stronę z materiałami dotyczącymi tego jak samodzielnie zbudować Gboard Double Sided Version.

Skąd się wziął dzień klawiatury?

W japońskim zapisie daty używa się kolejności RRRR/MM/DD, przez co 1 października można zapisać jako 10/1 - a bez ukośnika odczytać jako "101". Klawiatura QWERTY w pełnej formie zawiera dokładnie 101 klawiszy, stąd japoński pomysł na celebrowanie dnia klawiatury dokładnie 1 października.

Takie nietypowe "święta" są obecne od wielu lat w japońskiej kulturze, przykładowo 5 czerwca (6/5) znany jest w internecie jako "dzień Vulpixa". Vulpix to Pokemon, którego japońska nazwa "Rokon" brzmi jak "6" i "5" wypowiedziane wspólnie. Z kolei 11 listopada (11/11) to dzień Pocky - pszennych paluszków polanych czekoladą. Cztery jedynki wspólnie przypominają rząd paluszków Pocky.

REKLAMA

Więcej na temat Google:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA