REKLAMA

Elon Musk zagraża badaniom kosmosu. To potwierdzone

Uczeni dzielą się ze światem rosnącą frustracją. System satelitarny Starlink może i na swój sposób rewolucjonizuje sposób, w jaki można uzyskać dostęp do sieci internetowej - ale sprawia też, że coraz trudniej badać wszechświat.

Elon Musk zagraża badaniom kosmosu. To potwierdzone
REKLAMA

ASTRON, czyli holenderski instytut radioastronomii, zabrał oficjalnie głos w sprawie systemu SpaceX Starlink, czyli sieci krążących wokół Ziemi satelitów zapewniających użytkownikom usługi szybkie i stabilne połączenie z Internetem nawet w najodleglejszych miejscach świata. Problem w tym, że starlinkowe satelity nowej generacji - jak twierdzi ASTRON - zakłócają pracę radioteleskopów.

REKLAMA

- Za każdym razem, gdy więcej satelitów jest wystrzeliwanych z takimi poziomami radiowej emisji, widzimy coraz mniej nieba. Próbujemy przyjrzeć się rzeczom takim jak dżety, które są emitowane z czarnych dziur w centrum galaktyk. Przyglądamy się również niektórym z najwcześniejszych galaktyk, oddalonych o miliony i miliony lat świetlnych, a także egzoplanetom - jak mówi profesor Jessica Dempsey, szefowa ASTRON-u dodając, że zakłócenia z satelitów Starlink drugiej generacji są 32-krotnie silniejsze niż zakłócenia pochodzące z satelitów pierwszej generacji.

To też jest ciekawe:

SpaceX od Elona Muska staje się głównym wrogiem uczonych. Ale nie jedynym

REKLAMA

Na dziś SpaceX ma na orbicie 6402 satelity dostępowe Starlinka, orbitujące na wysokości 550 km nad powierzchnią Ziemi. Są też znaczących rozmiarów, a cały system znacząco przewyższa jakąkolwiek inną komercyjną sieć. SpaceX nie jest jednak jedynym zaciemniaczem sygnałów radiowych z kosmosu, co ASTRON również zauważa.

Drugim największym dostawcą satelitarnego sygnału internetowego jest firma OneWeb, która niebawem będzie świętować umieszczenie na orbicie tysięcznego satelity. W biznes kosmicznej sieci planuje też wejść Amazon i deklaruje plan wystrzelenia w kosmos aż 3000 satelitów telekomunikacyjnych. Do końca bieżącej dekady na okołoziemskiej orbicie ma być ich około 100 tys. A mowa wyłącznie o satelitach od prywatnych firm.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA