Polski podbój kosmosu dzieje się na naszych oczach
Nigdy nie sądziłem, że dożyję takiej chwili. W momencie, gdy piszę ten tekst, polski satelita bezpiecznie trafił na orbitę. A to dopiero początek polskiego podboju kosmosu.
Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita o uroczej nazwie EagleEye trafił na niską orbitę okołoziemską za pomocą rakiety Falcon 9 od firmy SpaceX, za którą stoi sam Elon Musk. Głównym operatorem misji jest firma Exolaunch Gmbh, a zanim satelita wyruszył w swoją podróż przechodził kilkutygodniowe testy w Kalifornii. Wystartował o godzinie 20:56 z bazy Vandenberg.
Satelita będzie orbitował na wysokości około 350 km, dzięki czemu zapewni lepszą jakość obrazowania Ziemi - będzie umożliwiał fotografowanie z rozdzielczością sięgającą jednego metra na piksel. Został zbudowany przez firmę Creotech Instruments na uniwersalnej platformie satelitarnej HyperSat, którą wykorzystuje szereg państw przy misjach cywilnych. W pracach brała także udział firma Scanway S.A., która jest odpowiedzialna za przygotowanie i dostarczenie teleskopu optycznego umożliwiającego wykonywanie zdjęć powierzchni Ziemi w pasmach widzialnym (VIS) i bliskiej podczerwieni (NIR) oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, które odpowiadało za opracowanie komputera.
EagleEye ma wymiary 55 x 150 x 90 cm po rozłożeniu paneli słonecznych i wagę 55 kg. Wydaje się niewiele, ale to łączna masa wszystkich polskich satelit, które brały udział w misjach kosmicznych. Jeszcze nigdy nie udało nam się wystrzelić tak dużego obiektu. Start można oglądać pod tym linkiem:
Dlaczego EagleEye jest przełomowy?
Do tej pory tylko 8 podmiotów z Europy wyniosło na orbitę satelitę o wadze powyżej 50 kg.
Zaprojektowanie i zbudowanie w Polsce satelity tej wielkości wymagało unikalnych zdolności i doświadczenia, Zarządzamy misją, która ma ogromne znaczenie dla całego rodzimego sektora kosmicznego. Otwieramy krajowym podmiotom drzwi na szybko rosnący i dochodowy rynek projektowania, budowy, integracji oraz wynoszenia małych satelitów na orbitę okołoziemską. To wielki zaszczyt i jednocześnie odpowiedzialność ‘’ – powiedział Marcin Mazur, Kierownik Projektu EagleEye.
Dzięki temu wyczynowi Polska będzie mogła realizować projekty na potrzeby krajowe, wojskowe oraz dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Satelita otwiera nam drzwi w kosmos, a to dopiero początek wspaniałej przygody.
Jak mawiał klasyk - chwilo trwaj, jesteś taka piękna.