REKLAMA

Panel sterowania - ikoniczna funkcja Windowsa znika z systemu

Ostatni relikt czasów Windowsa 7 i starszych niebawem przestanie całkowicie istnieć. Czy nam się to podoba, czy nie - aplikacja Ustawienia będzie jedynym miejscem do konfigurowania Windowsa.

Panel sterowania - ikoniczna funkcja Windowsa znika z systemu
REKLAMA

Kiedy na rynku pojawił się system operacyjny Windows 8, wprowadził on do systemu zupełnie nową aplikację do jego konfiguracji. Ustawienia… no nie, nie zastąpiły Panelu sterowania, ponieważ rzeczonym Ustawieniom brakowało bardzo wiele funkcji ze starszego rozwiązania. W Windowsie 8 aplikacja ta więc służyła tylko do prostej konfiguracji, a jej głównym atutem była znacznie wygodniejsza obsługa za pomocą ekranu dotykowego.

REKLAMA

Z wersji na wersję, Ustawienia jednak zaczęły przejmować coraz więcej elementów Panelu sterowania. Dziś, w aktualnym Windows 11 24H2, stanowią już całkiem wygodną, sensowną a przede wszystkim rozbudowaną platformę do konfigurowania użytkowanego komputera. To rodzi oczywiste pytanie: co z Panelem sterowania, który nadal jest obecny w Windowsie, przypominając nam o starych czasach? Wkrótce będzie tylko wspomnieniem.

Nie przegap:

Windows 11 bez Panelu sterowania

Przedstawiciele Microsoftu od lat w swoich wypowiedziach podkreślają, że dni Panelu sterowania są policzone. Nigdy jednak podobnej informacji nie można było nigdzie znaleźć na piśmie - aż do teraz. Artykuły pomocy technicznej Windows dotyczące jego administracji zostały zaktualizowane o informację, że Panel sterowania jest w toku likwidacji na rzecz aplikacji Ustawienia. Pozostaje w systemie z uwagi na ostatnie nierozwiązane problemy ze zgodnością z niektórymi starszymi aplikacjami, ale te ponoć albo są już rozwiązane, albo też Microsoft nie zamierza się już nimi przejmować.

Windows 1.01 - Panel sterowania

Panel sterowania to narzędzie, które istniało od samego początku istnienia systemu Windows, czyli od wersji 1.0 z 1985 r. Już wtedy umożliwiało użytkownikom zarządzanie różnymi aspektami ich komputerów. Był to centralny punkt do konfiguracji ustawień systemowych, zarządzania sprzętem, usługami, programami oraz kontami użytkowników. Wraz z rozwojem systemu Windows, Panel sterowania ewoluował, zmieniając swój wygląd i sposoby dostępu do niego.

Windows 11 24H2 - Panel sterowania

W początkowych wersjach Windows, dostęp do Panelu sterowania zapewniała ikonka skrótu na pulpicie. Z czasem, w Windows 3.0, głównym oknem systemu stał się Menedżer programów, gdzie umieszczano skróty, a Panel sterowania był dostępny z menu Start w późniejszych wersjach systemu. W Windows XP wprowadzono dwa interfejsy Panelu sterowania: widok klasyczny i widok kategorii, który był uproszczony, aby ułatwić korzystanie z niego początkującym użytkownikom.

REKLAMA
Windows 11 24H2 - Ustawienia

Pierwsze doniesienia o planach wycofania Panelu sterowania pojawiły się w 2011 r., kiedy to wyciekł zrzut ekranu systemu Windows 8, sugerujący zastąpienie Panelu sterowania przez Ustawienia. Panel sterowania był więc nieodłącznym elementem Windows przez wiele lat, będąc świadkiem i uczestnikiem ewolucji interfejsu użytkownika i funkcjonalności systemu. Jego stopniowe wycofywanie to symboliczny koniec pewnej ery w historii systemów operacyjnych Microsoftu, ale jednocześnie otwiera drogę dla nowych, bardziej intuicyjnych i dostosowanych do współczesnych standardów narzędzi konfiguracyjnych.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA