REKLAMA

Najlepsza przeglądarka to... ? Wasze odpowiedzi pokazują różnorodność

Rynek przeglądarek internetowych nigdy nie był bardziej barwny niż w ostatnich latach. Mimo iż wszystkie powszechnie dostępne dane mówią o prawie 60-procentowej dominacji jednej z nich, to wśród czytelników Spider's Web widoczna jest różnorodność. Na nasze pytanie padła ponad setka odpowiedzi, w których wymieniono ponad różnych 10 różnych przeglądarek.

08.06.2024 15.40
Najlepsza przeglądarka to... ? Wasze odpowiedzi pokazują różnorodność
REKLAMA

Ostatnio zapytaliśmy obserwatorów naszego fanpage na Facebooku o to, z jakiej przeglądarki korzystają, wraz z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego konkretnie tej. Nie sprecyzowaliśmy na jakiej platformie, dlatego w waszych odpowiedziach często pojawiała się więcej niż jedna przeglądarka - jedna używana na komputerze, druga na telefonie lub jedna do celów prywatnych, a druga do celów służbowych.

Z tego powodu trudno mówić o najczęściej używanych, jednak zdecydowanie łatwo jest wyróżnić częstotliwość padania konkretnych nazw przeglądarek.

REKLAMA

Z jakiej przeglądarki korzystacie? Jest lider, ale nie ma dominacji

Obserwatorzy naszego Facebooka najliczniej - bo aż 21 razy - wspominali o używaniu Opery i Opery GX. 20 razy wspomniano korzystanie z Brave, z kolei wielkie trio przeglądarek: Google Chrome, Firefox (oraz Firefox Focus) i Microsoft Edge zostało wspomniane odpowiednio 14, 15 i 13 razy. Domyślną dla urządzeń Apple przeglądarkę Safari wspomniano 6 razy, a przeglądarkę od byłych inżynierów Opery - Vivaldi, 6 razy. Pojedyncze komentarze wspominały przeglądarki Samsung Internet, Maxthon, Kiwi, Supermium. Wyrazy podziwu lecą do Arkadiusza, który wspomniał o korzystaniu z Lynx i w3m.

W przypadku Brave najczęściej wymienianą zaletą była możliwość blokowania reklam oraz wydajność na słabszych urządzeniach. Podobnie z Operą, którą chwalono za możliwości omijania reklam i liczne udogodnienia usprawniające przeglądanie internetu. W przypadku Edge do przeglądarki przyciągają jej integracje z systemem Windows, funkcjami Copilot, a także płynność przełączania się pomiędzy urządzeniami.

Użytkownicy Chrome nie wypowiedzieli się na temat swoich powodów, poza przyzwyczajeniem i lakonicznym "bo tak". Podobnie jest u użytkowników Firefoxa, którzy z przeglądarki korzystają z przyzwyczajenia, a ich wybór padł ze względu na "lekkość" i małą konsumpcję RAMu.

A jak wyglądają suche statystyki?

Zgodnie z danymi serwisu Statcounter, na komputerach osobistych w Polsce króluje Chrome - 59,08 proc. udziału w rynku. Na drugim miejscu za przeglądarką Google'a uplasowała się Opera z udziałem 19,25 proc., a następne trzy miejsca mają odpowiednio Firefox (11,95 proc.), Edge (7,4 proc.) oraz Safari (2,11 proc.).

W przypadku smartfonów dominacja Google Chrome jest znacznie większa - 79,47 proc. udziału w rynku. Niemal ośmiokrotnie mniej rynku posiada Safari (10,75 proc.), a podium zamyka Samsung Internet z udziałem 4,57 proc. Na kolejnych miejscach znalazła się Opera (4,15 proc.) oraz Firefox (0,88 proc.).

W poszukiwaniu pozycji Brave w Polsce przejrzeliśmy kilka różnych zestawów danych. Jednak w każdym z nich pominięto Brave lub uwzględniono ją w grupie "Pozostałe przeglądarki".

Pomijając relatywnie bardzo małą próbę - setka komentarzy, podczas gdy z internetu korzysta ponad 90 proc. społeczeństwa (grubo ponad 30 milionów Polaków) - warto zauważyć, że pytaliśmy czytelników Spider's Web. Czyli osoby mniej lub bardziej obeznane w technologii i wiedzące, że mogą one dosłownie wybierać w przeglądarkach. Nie do pominięcia jest także fakt, że dane serwisów pokroju Statcounter, Statista czy Similarweb uwzględniają także urządzenia służbowe, czy szkolne, które mogą podbijać dane o korzystaniu z Chrome, Edge czy Opery.

Więcej na temat przeglądarek internetowych:

REKLAMA

Zdjęcie główne: Primakov / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA