Jak porównać wydajność telefonu i komputera? Te programy ci pomogą
Na smartfonach możemy już pograć w Death Stranding, Alien Isolation, Hitman: Blood Money czy Resident Evil 4. Jak porównać wydajność grafiki w smartfonie do laptopa, czy komputera stacjonarnego? Zrobisz to za pomocą tych benchmarków.
Układy graficzne w smartfonach i tabletach osiągnęły już taką wydajność, że porównywanie ich z odpowiednikami w komputerach ma jak największy sens. Oczywiście nie ma co liczyć na to, że grafiki w telefonach dościgną pod względem wydajności najwydajniejsze karty graficzne, jak choćby GeForce RTX 4090 (chyba, że weźmiemy pod uwagę współczynnik performance per wat), ale już te zintegrowane z procesorami już jak najbardziej.
Oczywiście moc zintegrowanych grafik w komputerowych procesorach też wciąż rośnie, czego najlepszym dowodem są takie konstrukcje jak Radeon 700M (w procesorach AMD Phoenix), czy Intel Arc (w procesorach Intel Meteor Lake).
Układy graficzne w smartfonach już od jakiegoś czasu mogą liczyć na sprzętowe wsparcie ray-tracingu - a są iPhone'y serii 15, czy też smartfony z Androidem z nowymi Snapdragonami (od wybranych wersji Gen 2 w górę). Zobacz jakimi programami sprawdzić wydajność układów graficznych w smartfonach, tabletach, laptopach i komputerach stacjonarnych.
Jakim programem porównać wydajność układu graficznego smartfona i PC?
Oczywiście benchmarków typu cross-platform jest wiele, ale nas interesuje w tym momencie sprawdzenie wydajności układu graficznego w grach (a więc w generowaniu grafiki 3D) - również przy użyciu ray-tracingu.
3D Mark - testy cross-platform
Zaczniemy od klasyki, czyli 3D Marka. Już od jakiegoś czasu znajdują się tam testy dedykowane smartfonom, jak choćby Sling Shot, czy Wild Life. Ostatnio otrzymaliśmy jednak nowy test Steel Nomad, a jeśli chodzi o wydajność również przy użyciu ray-tracingu to możemy skorzystać z testu Solar Bay.
Pobierz 3D Mark:
- wersja na komputery (Steam)
- wersja na iOS (App Store)
- wersja na Androida (Google Play)
Oczywiście test wykorzystujący ray-tracing uruchomimy wyłącznie wtedy, jeśli nasz smartfon wyposażony jest w odpowiedni układ. Wersja 3D Marka na komputery jest płatna, ale można pobrać wersję demo, gdzie znajduje się między innymi test Steel Nomad Light.
Basemark GPU
Jeden z popularniejszych benchmarków badania wydajności GPU na różnych platformach sprzętowych - prawdopodobnie również dlatego, że jest po prostu darmowy (a przynajmniej wersja do użytku domowego).
Pobierz Basemark GPU:
- wersja na komputery (Windows, Linux, MacOS)
- wersja na iOS (App Store)
- wersja na Androida (Google Play)
Silnik renderujący może korzystać z OpenGL ES lub Vulkan na Androidzie, z Metal na iOS i macOS oraz DX12, Vulkan lub OpenGL na komputerach z Windows lub Linux.
GPU Score: Sacred Path
To kolejny ciekawy benchmark, który wyszedł ze stajni Basemarka i który uruchomimy na każdej platformie.
Pobierz GPU Score: Sacred Path
- wersja na komputery (Windows, Linux, MacOS)
- wersja na iOS (App Store)
- wersja na Androida (Google Play)
To nie jedyny benchmark z serii GPU Score - w kolekcji znajdziemy również In Vitro (test ray-tracingu dla urządzeń mobilnych), Relic of Life (test ray-tracingu dla komputerów) oraz The Expedition (test graficzny dla urządzeń mobilnych).
Zobacz inne powiązane artykuły na Spider's Web:
- Jak sprawdzić IP komputera? Zrobisz to w kilka sekund
- Jak zresetować komputer do stanu początkowego? Oto prosty sposób na odświeżenie systemu
- Najlepsze gry na telefon 2024. TOP 10 - ranking. W jaką zagrać?
- Jaka nowa gra na telefon? Gram na smartfonie, bo nie stać mnie na kartę graficzną
- Najlepsze gry na 2 osoby - na konsole i PC
- Test wydajności komputera - programem i online. Jak to zrobić?
Już wkrótce - Breaking Limit benchmark
Basemark zapowiedział również rychłą premierę nowego benchmarka o nazwie Breaking Limit, przeznaczonego zarówno dla smartfonów, handheldów, jak i komputerów. Skupiać się on będzie właśnie na ray-tracingu i umożliwi wykorzystanie DX12, Vulkan i Metal. Prawdopodobnie będzie on również dostępny za darmo, ale niestety data premiery nie jest jeszcze znana.