REKLAMA

Schrony jak z Fallouta pojawiły się w Rosji. Mają chronić przed nuklearną apokalipsą

Rosja rozpoczęła produkcję mobilnych schronów odpornych na ataki nuklearne. Wynalazek nazwany KUB-M ma zapewniać schronienie w ekstremalnych sytuacjach.

Schrony jak z Fallouta pojawiły się w Rosji. Mają chronić przed nuklearną apokalipsą
REKLAMA

W czasach Zimnej Wojny masowo budowano schrony, które chronić miały ludność po wybuchu wojny atomowej. Wygląda na to, że historia zatacza koło. Rosja właśnie rozpoczęła produkcję mobilnych schronów, które mają chronić przed różnymi zagrożeniami, w tym przed falą uderzeniową i promieniowaniem powstającymi w wyniku wybuchu broni jądrowej.

REKLAMA

48 godz. na przeżycie

Nowe schrony mają zabezpieczać także przed odłamkami broni konwencjonalnej, gruzem spadającym z uszkodzonych budynków, substancjami chemicznymi i pożarami. Według informacji dostarczonych przez instytut badawczy ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych, schrony mogą oferować bezpieczne schronienie nawet przez 48 godz.

 class="wp-image-5051705"
Rosysjki schron przeciwatomowy KUB-M

KUB-M wygląda z zewnątrz jak wzmocniony kontener i składa się z dwóch modułów – pokoju dla 54 osób i bloku technicznego. W razie potrzeby zestaw może zostać rozbudowany.

 class="wp-image-5051702"
Wnętrze schronu przeciwatomowego KUB-M

Mobilny schron to wielofunkcyjna konstrukcja zapewniająca ochronę ludziom przed różnymi zagrożeniami, w tym klęskami żywiołowymi. Można go łatwo przetransportować ciężarówką i podłączyć do sieci wodociągowej, a także rozmieścić na rozległych obszarach wiecznej zmarzliny na północy Rosji

- podał instytut w komunikacie.

Więcej o broni jądrowej przeczytasz na Spider's Web:

Powrót do przeszłości

Schrony budzą niedoparte skojarzenia ze schronami Pulowski Preservation z gry Fallout. Te jednoosobowe schrony przeciwatomowe otwierały się po wrzuceniu monety i znajdowały się na rogach ulic w bardziej zurbanizowanych obszarach świata gry.

Podobne, ale prawdziwe schrony oferowano także do sprzedaży w USA w latach 50. i 60. ubiegłego wieku, w szczytowym momentach Zimnej Wojny. Kilka z takich wynalazków zobaczyć możecie na zdjęciach niżej.

Schrony, które straszą

Informacja o rosyjskich schronach to zapewne część polityki Kremla, mającej na celu zastraszenie Zachodu i wstrzymania pomocy dla broniącej się Ukrainy. Wiadomość pojawiła się niemal równocześnie z oświadczeniem o zmianie doktryny nuklearnej Moskwy, która obniżyła próg użycia broni jądrowej.

REKLAMA

Wiadomość pojawiła się kilka dni po tym, jak administracja prezydenta USA Joe Bidena zgodziła się zezwolić Ukrainie na wystrzeliwanie amerykańskich rakiet na cele w Rosji.

Rosyjskie schrony KUB-M to niewątpliwie ciekawy projekt, który budzi wiele emocji. Czy są one potrzebne? Czy są wystarczająco bezpieczne? Na te pytania trudno odpowiedzieć jednoznacznie. Jedno jest pewne - świat się zmienia, a zagrożenia stają się coraz bardziej realne.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA