REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie /
 3. Poradniki
 4. Militaria /

Co zrobić, gdy w Polsce wybuchnie bomba atomowa? Rząd przygotował poradnik

Jak przeżyć wojnę atomową? Rząd przygotował broszurę, która ma nas przygotować do wybuchu wojny, ataku jądrowego czy wyłączenia prądu. Dowiemy się z niej co ze sobą zabrać w czasie ucieczki i gdzie się chować po wybuchu bomby.

10.10.2022
17:29
Jak przeżyć wojnę atomową?
REKLAMA

"Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny" to broszura przygotowana przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Podpowiada on jak postępować gdy sytuacja jest krytyczna i konieczne jest działanie pod presją czasu. Wśród przykładowych sytuacji jest ucieczka, wybuch bomby atomowej, długotrwały brak prądu czy strzelanina.

REKLAMA

Wojna atomowa - jak przetrwać?

Autorzy poradnika podkreślają znaczenie planowania i wcześniejszego przygotowania się do sytuacji kryzysowych. Radzą, by na podstawie poradnika porozmawiać z osobami, z którymi się mieszka (w tym z dziećmi) o potencjalnych zagrożeniach i o tym, jak radzić sobie w przypadku ich wystąpienia. Przede wszystkim radzą:

 • wyznacz najbezpieczniejsze miejsca w domu (najczęściej piwnica, daleko od okien) i innych często odwiedzanych miejscach;
 • ustalcie miejsce kontaktowe, w którym spotkacie się po przypadkowym rozdzieleniu (miejsce, do którego każdy będzie mógł bez przeszkód dotrzeć);
 • przygotuj plecak ewakuacyjny oraz domowe zapasy do przetrwania min. 7 dni bez dostępu do wody, prądu i jedzenia.

Musisz uciekać. Co robić, co zabrać?

Upewnij się odpowiednio wcześnie, że masz wszystko, co będzie potrzebne. Twoim celem jest przetrwanie tygodnia. Aby oszczędzić czas i mieć pewność, że zabierzesz wszystko, warto odpowiednio wcześnie zadbać o przygotowanie zestawu ewakuacyjnego, który pomoże w pierwszych dniach poza domem.

Co powinno znaleźć się w plecaku ewakuacyjnym?

 • Latarka, baterie, radio na baterie
 • Najpotrzebniejsze dokumenty (dowód tożsamości, akt własności mieszkania, wypisy księgi wieczystej, podstawowe informacje medyczne, dowód ubezpieczenia, akty urodzenia, ślubu, zgonu, zaświadczenia o rentach, emeryturach i dochodach
 • pendrive ze skanami
 • Gwizdek Zapalniczka/zapałki Maski oddechowe/ochronne Mapa z lokalnymi drogami, kompas, busola, GPS Otwieracz do puszek
 • Posiłki na 2 dni
 • Nóż, ołówek i notes
 • Sztućce
 • Kurtka przeciwdeszczowa
 • Apteczka (leki indywidualne, paracetamol, ibuprofen, środki przeciw biegunce, nudnościom, wymiotom, elektrolity, termometr, pęseta, opatrunki, gazy, plastry)
 • Worki na śmieci
 • Ubranie na zmianę
 • Kombinerki, łom, narzędzie wielofunkcyjne
 • Mydło, żel do dezynfekcji
 • Gotówkę w niewielkich nominałach - możliwe, że będziesz musiał kupić jedzenie i paliwo.
 • Śpiwór
 • Dołącz do plecaka kartę z nazwiskiem i adresem. W związku z tym, że nie wiesz, kiedy będziesz potrzebował dostępu do zestawu ewakuacyjnego, powinieneś wyposażyć się w oddzielne zestawy dla domu, pracy i do samochodu.
 • Upewnij się, że twoi bliscy wiedzą, gdzie znajdują się zestawy ewakuacyjne.

Strzelanina w miejscu publicznym

Najważniejsze jest usunięcie się z linii strzału napastnika. Uciekaj jak najdalej, a jeśli to możliwe, poinformuj innych o lokalizacji osoby, która strzela.

Unikaj kontaktu z uzbrojonymi ludźmi, jeżeli nie możesz uciec - ukryj się. Wykorzystaj ukształtowanie terenu i dostępne przeszkody (mury, metalowe konstrukcje).

Wycisz telefon, zamknij i zabarykaduj drzwi, opuść rolety i wyłącz światło. Zachowaj spokój. Unikaj ukryć grupowych. 5 osób zamkniętych w szafie zwiększa prawdopodobieństwo powstania dodatkowego hałasu

Jeżeli strzały ucichną, możesz poszukać bezpieczniejszego schronienia.

Jeżeli ucieczka i kryjówka nie zdały egzaminu - walcz. Wykorzystaj wszystkie swoje atuty. Nie bój się zranić napastnika - to on jest "tym złym". Twoja bierność może zadecydować o życiu wielu innych osób

- czytamy w poradniku.

Poważna awaria prądu. Co zrobić?

Awarie prądu są zwykle usuwane w ciągu kilku godzin. W sytuacji kryzysowej, dostęp do elektryczności może być jednak ograniczony przez wiele dni. Jak przygotować się na przerwę w dostępie do energii elektrycznej? Na to pytanie również odpowiada rządowy poradnik.

Przygotuj się na konieczność zapewnienia alternatywnego zasilania - agregat prądotwórczy oraz rezerwa paliwa zapewnią długotrwały dostęp do prądu

- czytamy w broszurze.

W przypadku ewakuacji niezwykle przydatnym będzie naładowany powerbank oraz ładowarka samochodowa. Poradnik podkreśla, by ograniczyć korzystanie z telefonu komórkowego, wyłączyć WI-FI, pakiet danych, uruchomić tryb energooszczędny.

Powinniśmy też stworzyć listę najpotrzebniejszych rzeczy zasilanych energią elektryczną i przygotować zestaw pasujących do nich baterii. Trzeba też pamiętać o przygotowaniu radia zasilanego bateriami.

Przydadzą się oczywiście latarka, świece, zapałki/zapalniczkę, apteczka oraz zapasy jedzenia, które nie wymagają prądu do przygotowania. Niezbędne będzie zabezpiecznie odpowiedniej ilość gotówki, która pomoże przetrwać pierwsze dni gdy bankomaty mogą nie działać!

Grill ogrodowy może pomóc w przygotowaniu potraw i służyć jako awaryjne palenisko

- czytamy w poradniku.

Musisz przygotować się na to, że dostęp do wody podczas kryzysu i wojny może być utrudniony. Zabezpiecz 14 litrów wody na każdego mieszkańca domu - pozwoli wam to na przetrwanie tygodnia bez bieżącego źródła.

Awaryjne zapasy żywności należy przechowywać w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Unikaj gromadzenia produktów wymagających chłodzenia i obróbki cieplnej przy przygotowaniu.

Przygotuj produkty z długą datą ważności, które można zjeść na zimno - batony, konserwy, dania gotowe (bigos, klopsy, fasolka), suche pieczywo.

Obcy żołnierze i okupacja

Znacznie poważniejsza sprawa to wkroczenie wrogich wojsk na nasz teren. Co zrobić, jeżeli zauważysz w swojej okolicy uzbrojoną grupę ludzi, która nie wygląda na żołnierzy Wojska Polskiego lub wojsk sojuszniczych?

Zachowaj spokój. Jeżeli widzisz na swojej drodze żołnierzy - zmień kierunek. Wybierz alternatywną drogę i nie narażaj się na niepotrzebny kontakt. Nie przyglądaj się sprzętowi wojskowemu, bo możesz zostać uznany za szpiega. Nie rób zdjęć i nie nagrywaj żołnierzy - to może sprowokować ich do agresji wobec Ciebie.

- podpowiada rządowy poradnik.

Czytamy w nim również, żeby podczas rozmowy nie trzymać rąk w kieszeni ani nie wykonywać gwałtownych ruchów. Nie kłóć się też z osobą uzbrojoną, a jeśli żołnierz obcy będzie chciał skontrolować dokumenty - daj mu je. Nie odwracaj wzroku. Stój nieruchomo. Postępuj zgodnie z jego poleceniami. Nie rozglądaj, nie rozmawiaj z innymi.

Wybuch bomby atomowej. Jak się zachować?

Jak przygotować się do wojny atomowej? To już naprawdę poważna sytuacja. Promieniowanie jądrowe może uszkadzać strukturę genów oraz powodować choroby nowotworowe. Szczególnie niebezpieczne jest wdychanie skażonego powietrza lub połknięcie napromieniowanej żywności.

Co na temat zachowania po wybuchu bomby atomowej mówi rządowy poradnik?

Przede wszystkim powinniśmy jak najszybciej wejść do najbliższego budynku. Jeżeli to możliwe, schroń się w piwnicy, schronie, parkingu podziemnym lub metrze. Każdy centymetr dodatkowej ochrony powoduje, że promieniowanie słabnie. Odsuń się od ścian zewnętrznych.

Jeżeli wracasz ze skażonego terenu weź prysznic i załóż czyste ubrania. Brudne ubrania zapakuj do plastikowego worka i wynieś poza miejsce przebywania.

Nie jedz i nie pij niczego, co mogło być narażone na działanie promieniowania. Zostań w budynku, zamknij okna, drzwi i wyłącz wentylatory i klimatyzatory. Korzystaj z telefonu tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach

- podkreślają autorzy broszury.
REKLAMA

Opanuj emocje i nie panikuj - ograniczysz niepotrzebne zużycie powietrza zamkniętym pomieszczeniu. Słuchaj komunikatów służb oraz mediów i stosuj się do zaleceń. Pozostań wewnątrz przynajmniej przez 24 godziny, chyba że służby udzielą innych instrukcji.

Całą broszurę "Bądź gotowy – poradnik na czas kryzysu i wojny" przygotowaną przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa możecie pobrać pod tym adresem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA