REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

To oni będą bronić Polski w cyberprzestrzeni. MON chwali maturzystów z jednej szkoły

Mariusz Błaszczak zapowiedział dalsze inwestycje w Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej zachęca młodych ludzi do tego, by kształcili się z myślą o dołączeniu do tej formacji i chwali maturzystów z jednej szkoły za wyniki.

09.10.2022
17:21
wojsko-obrony-cyberprzestrzeni-woli-wat-sztandard-mariusz-blaszczak
REKLAMA

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni zaczęto tworzyć już w 2018 r. O dużym znaczeniu tej działającej formalnie od 2022 r. formacji broniącej nas w cyberprzestrzeni, która pełną zdolność operacyjną osiągnie w 2025 r., przypomniał właśnie wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

Czytaj też:

Mariusz Błaszczak wygłosił swoje przemówienie podczas uroczystości nadania sztandaru Wojskowemu Ogólnokształcącemu Liceum Informatycznemu (WOLI), które działa od 2019 r. przy Wojskowej Akademii Technicznej (WAT). Wydarzenie odbyło się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni będą dynamicznie rozwijane.

Mariusz Błaszczak podczas swojego przemówienia skierowanego do uczniów oraz nauczycieli z Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego wyjaśnił, że dowodem na słuszność utworzenia Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni jest "wszystko, co dzieje się wokół Polski". Wicepremier i szef MON-u zapowiedział przy okazji dynamiczny rozwój tej formacji i liczy na to, że wspomogą ją absolwenci WOLI.

Wojska Obrony Cyberprzestrzeni nie bez powodu były tematem przemówienia Mariusza Błaszczaka akurat do uczniów liceum, które działa u boku Wojskowej Akademii Technicznej. Wicepremier pochwalił przy okazji pierwszych maturzystów, z których większość wybrała WAT, za uzyskanie ponadprzeciętnych wyników na egzaminie z matematyki, która jest podstawą kryptologii.

Absolwenci z WOLI zdobyli średnio 95 proc. punktów na egzaminie maturalnym z matematyki i wybierają się na WAT.

To wynik lepszy niż średnia w kraju, która w przypadku tego przedmiotu wynosi 66 proc. Mariusz Błaszczak uznał, że to zasługa tego, że szkoła ściśle współpracuje z wojskową uczelnią. Oprócz tego szef MON-u zaznaczył, że to właśnie na WAT trafi większość absolwentów WOLI (a konkretnie 17 z 25). Z myślą o nich zwiększono liczbę miejsc na kierunku Kryptologia i bezpieczeństwo.

REKLAMA

Na uroczystości z okazji nadania sztandaru Wojskowemu Ogólnokształcącemu Liceum Informatycznemu pojawiła się Sylwestra Rejewska, czyli córka Mariana Rejewskiego. Był on polskim matematykiem i kryptologiem, który wraz z dwoma innymi kryptologami z naszego kraju - czyli Jerzym Różyckim i Henrykiem Zygalskim - złamał w 1932 r. szyfr Enigmy.

źródło grafiki głównej: wojsko-polskie.pl

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA